Magazyny utrzymujące kontrolowaną temperaturę to obiekty przeznaczone do składowania ładunków w ściśle określonych warunkach

Magazyny utrzymujące kontrolowaną temperaturę – wysoka efektywność energetyczna

02 lut 2022

Magazyny utrzymujące kontrolowaną temperaturę to obiekty logistyczne przeznaczone do składowania produktów, które tylko w określonej temperaturze mogą zachować swoje właściwości przez dłuższy czas.

Poniżej przedstawiamy przegląd systemów składowania zapewniających wymagane warunki i ułatwiających pracę magazynierów.

Czym są magazyny utrzymujące kontrolowaną temperaturę

Zmiany przyzwyczajeń konsumenckich, w tym m.in. wzrost popularności dań mrożonych, przyczyniły się do rozwoju rynku produktów wymagających przechowywania w obniżonej temperaturze. Według raportu firmy doradczej Allied Market Research jego globalna wartość w 2018 roku wynosiła prawie 160 mld dolarów. W 2026 roku ma przekroczyć 585 mld dolarów.

Magazyny o kontrolowanej temperaturze to obiekty przeznaczone do składowania, przygotowywania i wysyłki produktów w czterech zakresach temperatur:

  • Temperatura pokojowa: od 15 do maksymalnie 30°C
  • Temperatura obniżona: od 10 do 15°C
  • Chłodzenie: od 0 do 10°C
  • Mrożenie: od -30 do 0°C

Magazyny o kontrolowanej temperaturze są wyposażone w systemy składowania, urządzenia przeładunkowe i inne elementy ułatwiające obsługę ładunków, np. przenośniki palet lub pomieszczenia czyste (z ang. clean room). Wszystkie one mają na celu niedopuszczenie do przerwania łańcucha chłodniczego, dotrzymanie standardów bezpieczeństwa oraz zachowanie wysokiej jakości magazynowanych produktów.

Rodzaje produktów przechowywanych w kontrolowanej temperaturze

Magazynowanie produktów w kontrolowanej temperaturze to powszechna praktyka w następujących gałęziach przemysłu:

  • Przemysł spożywczy. Produkty o określonym terminie przydatności do spożycia, takie jak żywność czy napoje, szybko tracą smak, świeżość i właściwości odżywcze, jeżeli nie są przechowywane w obniżonej temperaturze. 
  • Przemysł farmaceutyczny. Wiele składników do produkcji leków wymaga ciągłego chłodzenia i bezpowrotnie traci swoje właściwości po nieznacznym nawet ogrzaniu lub zawilgoceniu.
  • Przemysł chemiczny. Substancje przechowywane w magazynach chemicznych często wymagają utrzymania określonej temperatury ze względów bezpieczeństwa.
  • Przemysł kosmetyczny. Kosmetyki tracą swoje właściwości w zbyt wysokiej temperaturze.

Tylko ścisła kontrola temperatury pozwala zapewnić ciągłość łańcucha chłodniczego, bez której produkty uległyby zepsuciu. Utratę właściwości czy zepsucie często daje się rozpoznać na pierwszy rzut oka, np. po krystalizacji lub nieatrakcyjnym wyglądzie, jednak w przypadku niektórych produktów – zwłaszcza leków i szczepionek – jest to prawie niemożliwe.

Projektowanie magazynu utrzymującego kontrolowaną temperaturę

Magazyny o kontrolowanej temperaturze są wyposażone w stosowne urządzenia chłodnicze (sprężarki, skraplacze, zawory rozprężne i parowniki) rozmieszczone w strategicznych miejscach, zależnie od kubatury, różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz oraz czasu przechowywania produktów. Poza tym zbudowane są z izolowanych płyt warstwowych, które ograniczają możliwość wymiany ciepła. 

W tego typu obiektach najczęściej stosuje się akumulacyjne systemy magazynowe. To doskonały sposób na zmniejszenie poboru energii, który stanowi największą część kosztów operacyjnych. Dzięki optymalnemu rozmieszczeniu ładunki można pomieścić na ograniczonej przestrzeni, co pozwala znacznie obniżyć wydatki na energię. 

Innym popularnym rozwiązaniem są prawie bezobsługowe magazyny automatyczne, które nie wymagają długotrwałego przebywania ludzi w niesprzyjających dla zdrowia warunkach.

Często spotykanym elementem zapewniającym dodatkową ochronę przed gwałtownymi zmianami temperatury i kondensacją pary wodnej są śluzy bezpieczeństwa typu SAS (Security Airlock System). To dwie bramy na początku i na końcu pomieszczenia przejściowego, które nigdy nie otwierają się jednocześnie.

Prawidłowo zaprojektowany magazyn chłodniczy pozwala utrzymać odpowiednią efektywność energetyczną, która ma w tym przypadku istotny wpływ na opłacalność działalności.

Systemy składowania w magazynach o kontrolowanej

temperaturze

Decydując się na konkretny system składowania, należy wziąć pod uwagę m.in. rodzaj przechowywanych produktów, wymagany przepływ ładunków oraz ograniczenia przestrzenne. Omówmy pokrótce podstawowe rozwiązania dostępne na rynku, pamiętając, że w jednym magazynie można zamontować kilka różnych systemów.

Regały paletowe

Zależnie od szczególnych potrzeb logistycznych przedsiębiorstwa magazyn o kontrolowanej temperaturze można wyposażyć w rozmaite systemy do składowania ładunków na paletach (regały paletowe, wjezdne, przepływowe, regały push-back itd.).

Najczęściej spotyka się tradycyjne regały paletowe, które umożliwiają bezpośredni dostęp do ładunków, ułatwiając tym samym magazynowanie i kompletację. Dodatkową zaletą jest możliwość dostosowania do właściwości i rozmiarów produktów. Takie rozwiązanie wybrał operator logistyczny Brivio & Viganò specjalizujący się w produktach spożywczych. Wyposażył znajdujący się we Włoszech magazyn o kontrolowanej temperaturze w regały paletowe firmy Mecalux, które umożliwiają elastyczne zarządzanie szerokim asortymentem towarów należących do wielu różnych klientów.

Operator logistyczny Brivio & Viganò zlecił wyposażenie magazynu chłodniczego w regały paletowe, które umożliwiają bezpośredni dostęp do składowanych produktów
Operator logistyczny Brivio & Viganò zlecił wyposażenie magazynu chłodniczego w regały paletowe, które umożliwiają bezpośredni dostęp do składowanych produktów

Regały przesuwne Movirack

Regały przesuwne Movirack doskonale sprawdzają się w magazynach chłodniczych i mroźniczych z dwóch powodów: pozwalają obniżyć pobór energii dzięki kompaktowemu ułożeniu towarów, a także umożliwiają bezpośredni dostęp do ładunków, dzięki możliwości automatycznego rozsuwania regałów.

Na takie rozwiązanie zdecydował się polski operator logistyczny JAS-FBG, który zlecił firmie Mecalux dostawę regałów paletowych oraz regałów przesuwnych Movirack do trzech magazynów chłodniczych. Regały przesuwne Movirack są wyposażone w odpowiednie urządzenia ochronne, m.in. wewnętrzne i zewnętrzne barierki, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo pracowników, ładunków, jak i całego obiektu.

Magazyn chłodniczy polskiego operatora logistycznego JAS-FBG S.A. z regałami przesuwnymi Movirack
Magazyn chłodniczy polskiego operatora logistycznego JAS-FBG S.A. z regałami przesuwnymi Movirack

Półautomatyczny system Pallet Shuttle

Półautomatyczny Pallet Shuttle to system magazynowania akumulacyjnego z wózkiem automatycznie poruszającym się w kanałach. Pozwala on przyspieszyć obsługę ładunków i optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową, co przekłada się na niższy pobór energii potrzebnej do chłodzenia obiektu. 

Przykładem firmy, która zdecydowała się na instalację tego systemu jest Producers Dairy specjalizujący się w wyrobach na bazie nabiału. Przedsiębiorstwo dwukrotnie zwiększyło pojemność swojego magazynu chłodniczego w Kalifornii, zastępując tradycyjne regały półautomatycznym systemem Pallet Shuttle firmy Mecalux.

Firma Producers Dairy zastąpiła regały paletowe półautomatycznym systemem Pallet Shuttle, co pozwoliło dwukrotnie zwiększyć pojemność magazynu
Firma Producers Dairy zastąpiła regały paletowe półautomatycznym systemem Pallet Shuttle, co pozwoliło dwukrotnie zwiększyć pojemność magazynu

Automatyczne magazyny paletowe

W magazynach o kontrolowanej temperaturze można też zainstalować układnicę paletową, która automatycznie transportuje ładunki we wskazane miejsce. Automatyzacja tego typu obiektów to doskonały sposób na usprawnienie przepływu towarów oraz ograniczenie do niezbędnego minimum pracy ludzi w niskich temperaturach.

Kiwi Greensun, największy producent kiwi na Półwyspie Iberyjskim, posiada zautomatyzowany chłodniczy magazyn samonośny zaprojektowany i skonstruowany przez firmę Mecalux. Do największych zalet obiektu należą: ścisła kontrola ładunków oraz sprawne przyjmowanie i wydawanie towarów.

Zautomatyzowany magazyn chłodniczy Kiwi Greensun w Portugalii
Zautomatyzowany magazyn chłodniczy Kiwi Greensun w Portugalii

Automatyczne magazyny pojemnikowe

Mniejsze produkty wymagające przechowywania w kontrolowanej temperaturze można składować w automatycznych magazynach pojemnikowych. Działają one na podobnej zasadzie co magazyny paletowe – układnica pojemnikowa pobiera ładunek z przenośnika i transportuje go wzdłuż korytarza roboczego w miejsce wskazane przez oprogramowanie do zarządzania magazynem. 

Firma Elaborados Cárnicos Medina posiada automatyczny magazyn pojemnikowy, który służy jako dojrzewalnia wyrobów mięsnych. Całkowicie zautomatyzowany obiekt jest zintegrowany z procesami produkcyjnymi, a opracowany przez Mecalux system do zarządzania magazynem Easy WMS umożliwia pełną identyfikowalność składowanych produktów.

Firma Elaborados Cárnicos Medina korzysta z automatycznego magazynu pojemnikowego o kontrolowanej temperaturze składowania
Firma Elaborados Cárnicos Medina korzysta z automatycznego magazynu pojemnikowego o kontrolowanej temperaturze składowania

Najbardziej wydajne rozwiązania logistyczne dla łańcucha chłodniczego

Magazyny o kontrolowanej temperaturze są kluczowe w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym i wielu innych. Z uwagi na duże zapotrzebowanie energetyczne oraz niesprzyjające warunki pracy obiekty te muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń i skrócić czas przebywania w nich pracowników.

Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie regałów przesuwnych Movirack lub całkowite zautomatyzowanie procesów magazynowych. Mecalux od wielu lat zajmuje się projektowaniem i wyposażaniem magazynów chłodniczych i komór mroźniczych. Potrafimy znaleźć odpowiedź na potrzeby każdej firmy zajmującej się obrotem towarami, które wymagają przechowywania w obniżonej temperaturze. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa.