Układnice magazynowe

Układnice magazynowe

System magazynowy do pobierania i odkładania palet w sposób w pełni automatyczny, zwiększający wydajność i pojemność magazynu.

Opis produktu

Układnica – magazynowanie automatyczne, szybkie i bezbłędne

Układnice to urządzenia magazynowe stworzone do automatycznego składowania palet. Układnica przemieszcza się wzdłuż korytarza roboczego, obsługując każdy rząd i poziom bloku regałów. Sięga również w głąb poszczególnych kanałów.

Układnice regałowe to urządzenia wyposażone w technologię najnowszej generacji, która pozwala znacząco zwiększyć wydajność obiektu logistycznego oraz zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni, aby uzyskać jak największą pojemność magazynową. Dodatkowo układnice automatyczne przyczyniają się do ograniczenia błędów i zagrożeń typowych dla ręcznej obsługi magazynu.

Układnice automatyzują pobieranie i odkładanie palet

Układnice magazynowe – zalety

  • Wzrost wydajności: układnice mogą pracować w sposób nieprzerwany w trybie 24/365, wykonując operację odkładania i pobierania jednostki ładunkowej jednocześnie (cykl kombinowany), co istotnie usprawnia działanie całego magazynu.
  • Pełna automatyzacja: w pełni automatyczne działanie układnic regałowych ułatwia zarządzanie magazynem i pozwala uniknąć błędów typowych dla zarządzania ręcznego.
  • Maksymalne wykorzystanie powierzchni: wysokość układnic paletowych może sięgać nawet 45 m przy zaledwie 1,5 m szerokości korytarza roboczego, wzdłuż którego się poruszają.
  • Duża głębokość składowania: układnice mogą obsługiwać regały pozwalające na maksymalne zagęszczenie ładunków z kanałami o dużej głębokości składowania, takie jak regały przepływowe czy system Pallet Shuttle, a także regały o pojedynczej i podwójnej głębokości.
  • Duża elastyczność: szeroka gama układnic regałowych oferowana przez Mecalux pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych wymagań dotyczących pojemności magazynu, wysokości obiektu czy czasu każdego cyklu.
  • Bezpieczeństwo: układnice obsługują jednostki ładunkowe z wysoką precyzją, a ruch urządzeń transportu bliskiego zostaje znacznie ograniczony, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w magazynie.
  • Kompleksowe rozwiązanie: Mecalux projektuje, wytwarza, montuje i uruchamia każdy z elementów magazynu automatycznego: od regałów magazynowych, przez układnice i przenośniki, aż po system kontroli i oprogramowanie do zarządzania obiektem logistycznym.
Układnice pozwalają znacznie efektywniej wykorzystać przestrzeń w magazynie

Udało nam się skrócić czas przygotowania i dystrybucji każdego zamówienia

Laboratorios Maverick
Hugo Marante Koordynator działu operacyjnego
Laboratorios Maverick
(Tarragona, Hiszpania)

Układnice automatyczne – zastosowania

Wysokowydajny system składowania znajdujący zastosowanie w magazynach różnego rodzaju

Układnice marki Mecalux to rozwiązanie magazynowe, które odpowiada wymaganiom firm o bardzo zróżnicowanym profilu działalności. Układnice udowodniły już swoją niezawodność w wielu sektorach: od spożywczego i metalurgicznego, aż po motoryzacyjny czy farmaceutyczny.

Układnice doskonale sprawdzają się w magazynach z artykułami o dużej rotacji

Magazyny z dużą liczbą wejść i wyjść ładunków

Układnice regałowe to idealne rozwiązanie do magazynów produktów o wysokim wskaźniku rotacji z ciągłymi operacjami wejścia/wyjścia ładunków.

Zastosowanie układnic regałowych to sposób na zwiększenie pojemności magazynu

Firmy potrzebujące większej pojemności magazynowej

Układnice w optymalny sposób wykorzystują przestrzeń w magazynie, szczególnie szerokość i wysokość obiektu.

Układnice są przystosowane do pracy w chłodniach i mroźniach

Magazyny z kontrolowaną temperaturą

Układnice są przystosowane do pracy w temperaturze nawet - 30ºC.

Układnice magazynowe – działanie

Układnica pozwala w pełni zautomatyzować pobieranie i odkładanie palet

Układnica to urządzenie, które może wykonywać trzy rodzaje ruchów: w poziomie (aby przemieszczać się wzdłuż korytarza roboczego), w pionie (aby sięgać poszczególnych poziomów nośnych) oraz w głąb (ruch wideł w celu pobrania lub odłożenia palety).

Opinie klientów

Novartis

Automatyzacja pozwoliła nam zwiększyć pojemność magazynową, poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć koszty pracownicze i eksploatacji urządzeń, a także sprawować lepszą kontrolę nad wszystkimi ruchami produktów w obrębie instalacji logistycznej.

Tomasz Marchewa Dyrektor ds. zarządzania łańcuchem dostaw
Novartis
(Stryków, Polska)
Natura Bissé

Automatyzacja pozwoliła nam na obniżenie kosztów logistycznych i większą elastyczność produkcji.

Pilar López Dyrektor produkcji
Natura Bissé
(Cerdanyola del Vallès, Hiszpania)
Clairefontaine

Poprzez automatyzację centrum logistycznego poprawiliśmy wydajność i zdolność reagowania, a także ograniczyliśmy koszty operacyjne i liczbę błędów wiążących się z ręczną obsługą ładunków.

Florian Challe Menedżer ds. procesów logistycznych
Clairefontaine
(Alzacja, Francja)
Nupik Internacional

W okresie największego popytu na nasze produkty wysyłamy ok. 2400 palet dziennie. Automatyzacja logistyki była istotnym czynnikiem zwiększającym sprzedaż.

Eduard Pinosa Menadżer ds. logistyki
Nupik Internacional
(Polinyà, Hiszpania)

Realizacje

Magazyn automatyczny zbudowany „pod klucz” dla firmy Würth w La Rioja

Niemiecki dystrybutor elementów złącznych, montażowych i narzędzi firma Würth zbudowała nowy samonośny magazyn automatyczny w La Rioja (Hiszpania). Nowy obiekt usprawnia dostawy do sklepów stacjonarnych Würth w Hiszpanii oraz klientów sklepu internetowego. Czytaj więcej

Magazyn automatyczny zbudowany „pod klucz” dla firmy Würth w La Rioja

Magazyn producenta obuwia Gioseppo: 1,6 miliona par butów i 3500 zamówień dziennie

Gioseppo, hiszpański producent obuwia i dodatków, dostosował swoją logistykę do potrzeb e-handlu za pomocą kompleksowego rozwiązania Mecaluxu. W miejscowości Elche firma posiada dwa obiekty: automatyczny magazyn paletowy oraz magazyn do kompletacji z regałami półkowymi z pomostami oraz podest. Czytaj więcej

Magazyn producenta obuwia Gioseppo: 1,6 miliona par butów i 3500 zamówień dziennie

Automatyzacja magazynu francuskiego producenta warzyw strączkowych i zbóż, firmy Sabarot

Sabarot, francuski producent roślin strączkowych i zbóż, scentralizował logistykę w automatycznym magazynie paletowym. Obiektem zarządza system Easy WMS. W jego projekcie przewidziano możliwość przyszłej rozbudowy w miarę rozwoju firmy. Czytaj więcej

Automatyzacja magazynu francuskiego producenta warzyw strączkowych i zbóż, firmy Sabarot

British Sugar stawia na innowacyjność poprzez uruchomienie automatycznego magazynu w Wissington

British Sugar, wiodący producent cukru w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zoptymalizował logistykę w swoim zakładzie w Wissington poprzez uruchomienie automatycznego magazynu paletowego. Obiekt jest połączony z liniami produkcyjnymi za pomocą przenośników, a procesem magazynowym kieruje Easy WMS. Czytaj więcej

EcoWipes: zwiększenie wydajności o 30% dzięki automatyzacji zaopatrzenia produkcji

EcoWipes, polski producent artykułów kosmetycznych i higienicznych, połączył swój magazyn z liniami produkcyjnymi, instalując automatyczne przenośniki. Ponadto, aby zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni, zainstalował w obiekcie regały przepływowe obsługiwane przez układnice oraz regały przesuwne Movirack. Czytaj więcej

EcoWipes: zwiększenie wydajności o 30% dzięki automatyzacji zaopatrzenia produkcji

Mecalux buduje jeden z największych automatycznych magazynów samonośnych w Europie

Przykład realizacji jednego z największych automatycznych magazynów samonośnych w Europie. Projekt dla tureckiej firmy Hayat Kimya przygotował Mecalux. Czytaj więcej

Więcej realizacji

Układnice automatyczne – modele

Szeroki wybór układnic, które z łatwością dostosowują się do warunków i potrzeb każdego magazynu

Jedno- i dwukolumnowe układnice magazynowe Mecaluxu stanowią odpowiedź na bardzo zróżnicowane wymagania klientów. Mecalux oferuje modele dostosowane do wymaganej nośności, wysokości obiektu czy oczekiwanego czasu jednego cyklu roboczego.

Układnice magazynowe – elementy składowe

Układnice magazynowe są tak skonstruowane, aby ograniczać siły przenoszone na podtrzymującą je konstrukcje, zapobiegając w ten sposób powstawaniu szkód w regałach lub konstrukcji magazynu.

Układnica to w pełni automatyczne wysokowydajne urządzenie składające się z szeregu elementów, wśród których można wyróżnić: kolumny, dolny i górny zespół prowadzący, wózek podnoszący, systemy obsługi ładunków oraz napęd podnoszący.

System obsługi ładunków różni się w zależności od rodzaju nośnika ładunków, rozkładu instalacji magazynowej czy metody składowania. Istnieją trzy główne typy tego systemu: widły teleskopowe (pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania), Pallet Shuttle oraz przenośnik załadunkowy.

Układnice regałowe marki Mecalux są wyposażone w zespół elementów, których zadaniem jest zagwarantowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w instalacji magazynowej.

Kolumny stanowią główny element konstrukcyjny układnic ramowych

Kolumny

Kolumny są produkowane z blachy stalowej o wysokiej wytrzymałości. Stanowią główny element konstrukcyjny, po którym przemieszcza się wózek podnoszący transportujący palety.

Wózek podnoszący układnicy jest odpowiedzialny za transport pionowy ładunków

Wózek podnoszący

Wykonuje cykle pobierania i odkładania przy pomocy znajdującego się na nim systemu obsługi ładunków. Transportuje jednostkę ładunkową w osi pionowej.

Napęd podnoszący umożliwia ruch w pionie wózka podnoszącego układnicy

Napęd podnoszący

Mechanizm z silnikiem prądu zmiennego, który wprawia w ruch wózek podnoszący, umożliwiając jego przemieszczanie w osi pionowej.

Dolny zespół prowadzący odpowiada za ruch wzdłużny układnicy automatycznej

Dolny zespół prowadzący

Konstrukcja w kształcie skrzyni z jednym kołem napędowym i jednym kołem tocznym. Umożliwia przemieszczanie się układnicy wzdłuż korytarza roboczego.

Górny zespół prowadzący nadaje stabilność układnicy

Górny zespół prowadzący

Nadaje stabilność układnicy oraz tłumi dźwięki i amortyzuje wibracje powstające w wyniku wysokiej prędkości, z jaką przemieszcza się to urządzenie.

Osprzęt korytarza układnicy obejmuje szynę dolną oraz górną szynę prowadzącą

Osprzęt korytarza

Korytarz roboczy jest wyposażony w szynę dolną, górną szynę prowadzącą, elementy zabezpieczające, zasilanie elektryczne oraz w systemy przesyłu danych i pomiaru pozycji.

Szafa elektryczna zasila układnicę w energię elektryczną

Szafa elektryczna

Znajduje się tuż obok kolumny. Zasila układnicę w energię elektryczną.

Most transferowy pozwala na zmianę korytarza układnicy

Most transferowy

Urządzenie odpowiedzialne za zmianę korytarza roboczego przez układnicę. Montowane w instalacjach magazynowych, w których taka operacja jest wymagana. Układnica przemieszcza się zakotwiczona na moście transferowym w kierunku bocznym aż do momentu, gdy dotrze do korytarza docelowego. W korytarzu docelowym układnica wykonuje operacje składowania.

System zwrotnic i łuków również może służyć do zmiany korytarza przez układnice słupowe

System zwrotnic i łuków

Alternatywna dla mostu transferowego. Służy zmianie korytarza roboczego przez układnicę za pomocą rozwiązań podobnych do tych stosowanych na kolei.

Widły teleskopowe pojedynczej głębokości składowania służą do obsługi regałów mogących pomieścić jedną paletę na głębokość

Widły teleskopowe pojedynczej głębokości składowania

Mechanizm stosowany do pobierania lub odkładania palet w regałach o pojedynczej głębokości składowania.

Widły teleskopowe podwójnej głębokości składowania służą do obsługi regałów mogących pomieścić dwie palety na głębokość

Widły teleskopowe podwójnej głębokości składowania

System obsługi ładunków stosowany do pobierania i odkładania palet w regałach o podwójnej głębokości składowania.

Pallet Shuttle umożliwia składowanie palet w kanałach o dużej głębokości

Pallet Shuttle

Autonomiczny wózek elektryczny służący do podnoszenia, przemieszczania i odkładania palet w kanałach towarowych o dużej głębokości. Wózek podnoszący jest przystosowany do transportowania wózka Pallet Shuttle. Ma wbudowane łańcuchy napędowe służące do przekazywania palety z przenośników wejścia i wyjścia.

Przenośnik załadunkowy to system obsługi ładunków układnic przemieszczających się między regałami przepływowymi

Przenośnik załadunkowy

Systemy obsługi ładunków złożony z platformy z rolkami napędowymi stosowany w układnicach przemieszczających między regałami przepływowymi.

Wózek podnoszący układnicy jest wyposażony w różnego rodzaju elementy zabezpieczające

Zabezpieczenia wózka podnoszącego

Wózek podnoszący jest wyposażony w zespół elementów zabezpieczających: fotokomórki (kontrola wymiarów ładunku, potwierdzanie wolnych lokalizacji etc.), czujniki ładunku (blokują uruchomienie wózka w razie wykrycia nadmiernego obciążenia), system kontroli pozycji wideł i ładunku oraz kamerę internetową.

Wśród elementów zabezpieczających korytarza szczególną rolę odgrywają odbojniki hydrauliczne

Zabezpieczenia w korytarzu

Korytarz roboczy jest wyposażony w różnego rodzaju zabezpieczenia, m.in. system kontroli bezpiecznej prędkości oraz odbojniki hydrauliczne znajdujące się na końcach korytarza. Odbojniki są przystosowane do absorpcji siły ewentualnego uderzenia przez układnicę przemieszczającą się z maksymalną prędkością.

Układnica słupowa jest wyposażona w liczne elementy zabezpieczające prace konserwacyjne

Zabezpieczenia prac konserwacyjnych

Układnica słupowa ma wbudowaną całą serię zabezpieczeń, których zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego wykonania prac konserwacyjnych. Do elementów bezpieczeństwa należą: kabina, punkty kotwiczenia, lina asekuracyjna oraz platformy robocze.

Siatki bezpieczeństwa wygradzają strefę pracy układnicy

Siatki bezpieczeństwa i siatki zabezpieczające

Wygrodzenie strefy roboczej układnic zapewnia bezpieczne działanie instalacji magazynowej. Siatki zabezpieczające są montowane na bokach regałów sąsiadujących ze strefami ruchu pieszego, aby minimalizować ryzyko wypadku spowodowanego spadającym ładunkiem.

Drzwi i panele przyciskowe przy wejściu zapewniają ścisłą kontrolę dostępu do korytarzy

Kontrola dostępu

Drzwi oraz panel przyciskowy przy wejściu pozwalają na bezpieczne wejście do korytarza w celu wykonania prac konserwacyjnych. Panel przyciskowy jest zabezpieczony za pomocą klucza. Procedura wejścia do korytarza jest zgodna z normą PN-EN 528.

Bramy szybkobieżne i bariery fotoelektryczne zapobiegają wejściom do stref o ograniczonym dostępie

Bariery fotoelektryczne i bramy szybkobieżne

Bramy szybkobieżne i bariery fotoelektryczne zabezpieczają przed wejściem osób do magazynu przez stację wejścia i wyjścia palet na linii przenośników. Bramy szybkobieżne otwierają się tylko na czas przejazdu palety, a bariery fotoelektryczne kontrolują, czy przez bramę przejeżdża jednostka ładunkowa.

System zatrzymania awaryjnego pozwala momentalnie przerwać pracę układnicy

System zatrzymania awaryjnego

Stosowany w celu natychmiastowego zatrzymania układnicy. System aktywuje się za pomocą certyfikowanych przycisków znajdujących się w wybranych miejscach instalacji magazynowej, w tym w strefach ręcznego sterowania.

Katalogi

Catalog - 4 - Automatyka-magazynowa - pl_PL

Magazyny automatyczne (katalog)

Automatyczne rozwiązania magazynowe

Pobierz
Catalog - 2 - Easy-wms - pl_PL

Oprogramowanie do zarządzania magazynem

Innowacje technologiczne dla wydajności magazynów

Pobierz

Często zadawane pytania

Układnica to w pełni zautomatyzowane urządzenie służące do pobierania i odkładania jednostek ładunkowych w regale magazynowym.

Automatyzacja magazynu za pomocą układnic przynosi liczne korzyści, m.in. wzrost wydajności, niezawodność i bezpieczeństwo działania, eliminacja błędów czy optymalizacja przestrzeni w magazynie dzięki możliwości pracy na dużych wysokościach i w bardzo wąskich korytarzach. Z oczywistych względów koszty początkowe inwestycji w rozwiązania automatyczne są większe niż w przypadku zakupu zwykłych regałów paletowych. Jednak wzrost zdolności operacyjnych oraz ograniczenie kosztów eksploatacji (np. urządzeń transportu bliskiego) przekłada się na szybki zwrot z inwestycji.

Układnice Mecaluxu mogą obsługiwać regały pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania, regały przepływowe oraz regały z automatycznym systemem Pallet Shuttle.

Układnice paletowe trójstronne Mecaluxu pozwalają szybko i ekonomicznie zautomatyzować regały paletowe o wysokości do 14 metrów obsługiwane wcześniej przez wózki systemowe trójstronne. Taka inwestycja, w odróżnieniu od automatyzacji innych systemów składowania ręcznego, nie wymaga zmiany konstrukcji regałów. Mecalux towarzyszy swoim klientom na etapie projektowania i wdrażania magazynów automatycznych tak, aby jak najlepiej dopasowały się do potrzeb i wymagań ich działalności.

Układnice ramowe są stosowane przede wszystkim do transportu i magazynowania ładunków spaletyzowanych. Mecalux oferuje również system Miniload, czyli modele układnic zaprojektowane specjalnie do obsługi ładunków o mniejszych rozmiarach takich jak pojemniki, tace czy nawet opony.

Układnice Mecalux są skonfigurowane do pracy w trzech trybach: automatycznym (domyślny tryb działania), półautomatycznym (pojedyncze operacje i zadania wspierające inne procesy) oraz manualnym (do prac konserwacyjnych). Układnica w trybie automatycznym wykonuje polecenia otrzymywane z oprogramowania zarządzającego, które polegają na odkładaniu lub pobieraniu jednostki ładunkowej, zmianie lokalizacji czy ich zapamiętywaniu dzięki sekwencjom samokształcącym.

Nie we wszystkich przypadkach jest to konieczne. Jeżeli w magazynie wskaźnik rotacji towarów nie jest bardzo wysoki, za to duży jest wolumen składowanych zapasów, jedna układnica może obsługiwać kilka korytarzy roboczych. Jest to możliwe dzięki takim rozwiązaniom jak system zwrotnic i łuków lub most transferowy. Jednak należy pamiętać, że maksymalną wydajność magazynu automatycznego można uzyskać, montując układnicę regałową w każdym korytarzu.

Tak. Układnice są wyposażone w regeneratory przetwarzające na energię elektryczną energię wytwarzaną podczas operacji obniżania wysokości wózka podnoszącego i hamowania. Tak pozyskana energia jest wykorzystywana przez inne elementy instalacji magazynowej, co pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Oczywiście. Dostęp do strefy roboczej elementów ruchomych w magazynie automatycznym (takich jak układnice, przenośniki etc.) jest należycie ograniczony za pomocą siatek bezpieczeństwa oraz drzwi z kontrolą dostępu.

Tak. Każdy magazyn automatyczny potrzebuje dwóch systemów operacyjnych: Z jednej strony niezbędny jest system zarządzania magazynem (WMS), który odpowiada za organizację i kontrolę zapasów, a także za przypisywanie lokalizacji każdej jednostce ładunkowej. Z drugiej strony – system kontroli magazynu (WCS) odpowiedzialny za przesyłanie układnicy poleceń wykonania ruchu. Mecalux jest dostawcą obu tych systemów.

Układnice mogą obsługiwać regały o wysokości do 45 metrów.

Maksymalna nośność wózka podnoszącego układnicy to 1500 kg w przypadku regałów o pojedynczej głębokości składowania oraz 1000 kg w instalacjach magazynowych z możliwością składowania dwóch palet na głębokość. Modele wyposażone w dwa wózki podnoszące mogą transportować jednostki ładunkowe o łącznej wadze 3000 kg (1500 kg na każdym) w przypadku pojedynczej głębokości składowania oraz 2000 kg (1000 kg na wózek) w przypadku składowania dwóch palet na głębokość.

Układnice mogą przemieszczać się wzdłuż korytarza roboczego z prędkością do 160 m/min.

Maksymalna prędkość jazdy wózka podnoszącego to 66 m/min bez obciążenia oraz 54 m/min z ładunkiem.

Układnice Mecaluxu mogą pracować w temperaturze od - 30ºC do + 40ºC.

Zapytaj eksperta