Magazyny samonośne

Magazyny samonośne

Kompleksowy system składowania, w którym regały stanowią konstrukcję magazynu. Optymalizacja powierzchni, niższy koszt, szybsze wykonanie.

Opis produktu

Magazyny samonośne: duża wysokość i maksymalna pojemność składowania

Magazyny samonośne to budynki, których głównym elementem konstrukcyjnym są regały magazynowe. Stanowią oparcie nie tylko dla składowanych ładunków, ale również dla okładzin ścian i dachu. Dodatkowo wytrzymują obciążenia zewnętrzne takie jak śnieg czy wiatr. Ze względu na konstrukcję tych obiektów zakres robót budowlanych jest ograniczony do minimum, co znacznie obniża koszty i przyspiesza montaż regałów.

Magazyny z regałami samonośnymi optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, a ich wysokość może sięgać nawet 45 metrów. Tego rodzaju obiekty logistyczne cechuje ich uniwersalny charakter. Można je zaprojektować z zastosowaniem różnych rozwiązań: od regałów paletowych, przez regały akumulacyjne, aż po w pełni automatyczne systemy magazynowe. Mecalux towarzyszy swoim klientom w trakcie realizacji całego projektu – od etapu wykonywania obliczeń i tworzenia projektu, aż po uruchomienie całej instalacji.

Regały stanowią konstrukcję magazynu samonośnego

Magazyny samonośne – zalety

  • Szybka i łatwa budowa: czas budowy magazynu samonośnego w porównaniu z magazynem wolnostojącym jest znaczniej mniejszy. Dodatkowo zakres robót budowlanych w przypadku obiektów samonośnych jest ograniczony do niezbędnego minimum.
  • Mniejsze koszty: wydatki poniesione na inwestycję są mniejsze niż w przypadku magazynów o tradycyjnej konstrukcji.
  • Magazynowanie na dużych wysokościach: regał samonośny może mieć nawet 45 metrów wysokości, ponieważ ogranicza go jedynie obowiązująca norma i zasięg stosowanych urządzeń transportu bliskiego.
  • Optymalne wykorzystanie powierzchni magazynu: magazyn projektuje się równocześnie z regałami, zajmuje on tylko niezbędną powierzchnię, bez konieczności stawiania kolumn typowych dla magazynów wolnostojących.
  • Uniwersalność: magazyny samonośne można konstruować na bazie rozwiązania, które najlepiej odpowiada indywidualnym wymaganiom klienta: od regałów paletowych czy akumulacyjnych obsługiwanych przez wózki widłowe, aż po w pełni automatyczne systemy składowania.
  • Magazynowanie w temperaturze kontrolowanej: regały samonośne znajdują również zastosowanie przy budowie komór chłodniczych i mroźni.
  • Duża wytrzymałość i bezpieczeństwo: magazyny samonośne to solidne obiekty budowlane zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały obciążenia zewnętrzne w postaci wiatru, zalegającego śniegu czy ruchów sejsmicznych.
  • Możliwość rozmontowania: magazyny samonośne składają się w dużej mierze ze skręcanych lub sczepianych elementów tworzących regały, dlatego w razie potrzeby można je rozmontować i odzyskać znaczy procent komponentów.
Regał samonośny w silosie magazynowym może mieć nawet 45 metrów wysokości

Na zaledwie 3500 m² magazynu samonośnego dostarczonego przez Mecalux możemy pomieścić aż 15 000 palet, wynik nieosiągalny w magazynie wolnostojącym

Würth
Pedro Montenegro Dyrektor ds. Logistyki
Würth
(Agoncillo, Hiszpania)

Magazyny samonośne – rodzaje

Magazyn samonośny to rozwiązanie dostosowujące się do indywidualnych potrzeb i wymagań operacyjnych

Konstrukcję magazynu samonośnego można zaprojektować w oparciu o szeroką gamę systemów magazynowych. W tym celu można skorzystać z regałów paletowych, regałów wjezdnych lub z rozwiązań w pełni automatycznych wykorzystujących urządzenia robotyczne do obsługi ładunków.

Regały samonośne to automatyczne rozwiązania magazynowe, które mogą osiągać znaczne wysokości

Automatyczne magazyny samonośne

Regały samonośne wraz z automatycznymi systemami składowania takimi jak układnice magazynowe pozwalają maksymalnie wykorzystać wysokość magazynu, która może wynosić nawet 45 metrów.

Magazyny samonośne można zastosować jako rozwiązane dla chłodni i mroźni

Magazyny samonośne z temperaturą kontrolowaną

Regały samonośne znajdują zastosowanie również w magazynach o kontrolowanej temperaturze składowania takich jak chłodnie czy mroźnie. Magazyny te mogą składać się z ręcznych lub automatycznych systemów składowania.

Możliwe jest projektowanie magazynów z konwencjonalnymi lub kompaktowymi regałami platerowanymi

Magazyny samonośne obsługiwane ręcznie

Magazyny z regałami samonośnymi obsługiwanymi przez wózki widłowe. Stosowane w takich obiektach regały mogą być regałami paletowymi (o pojedynczej lub podwójnej głębokości) lub akumulacyjnymi (regały wjezdne, push-back, przepływowe lub system Pallet Shuttle). Ich wysokość zależy od maksymalnej wysokości podnoszenia wózków widłowych stosowanych w magazynie.

Magazyny samonośne – projekt i montaż

Solidna konstrukcja, szybka budowa

Magazyny samonośne to projekty wymagające pogłębionej analizy konstrukcyjnej. Proces powstawania tych obiektów logistycznych składa się z kilku etapów, wśród których można wyróżnić projektowanie, produkcję oraz montaż magazynu. Wznoszenie całego magazynu przebiega bardzo szybko, a zakres robót budowlanych jest minimalny.

Opinie klientów

Michelin

Wybraliśmy Mecalux za względu na doświadczenie tej firmy w budowie magazynów samonośnych oraz na wysoką jakość produktów i możliwość ich dostosowania do wykorzystywanych przez nas metalowych kontenerów.

Antonio J. García-Montalvo Kierownik projektu magazynu automatycznego
Michelin
(Vitoria, Hiszpania)
Novartis

Wybór Mecaluxu jako wykonawcy automatycznego magazynu samonośnego był podyktowany m.in. bogatym doświadczeniem tej firmy w licznych projektach realizowanych w kraju i za granicą dla przedsiębiorstw z różnych branż, a także atrakcyjną ceną

Tomasz Marchewa Dyrektor ds. zarządzania łańcuchem dostaw
Novartis
(Stryków, Polska)
Vandemoortele

Automatyczny magazyn samonośny całkowicie zmienił naszą logistykę. Dzięki niemu zwiększyliśmy wydajność w zakresie transportu wewnętrznego, składowania i wysyłki towarów. Ponadto rozwiązanie to umożliwiło optymalizację wykorzystania miejsca poprzez lepszą organizację składowania wyrobów gotowych, które opuszczają linie produkcyjne.

Oriol de Haro Kierownik Logistyki
Vandemoortele
(Santa Perpètua de Mogoda, Hiszpania)
Libus

Największą zaletą magazynu samonośnego Mecaluxu jest to, że pozwolił nam maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i zwiększyć pojemność składowania. Ponadto udało się połączyć nasze dwa magazyny, na czym bardzo nam zależało.

Ornela Matti Kierownik Działu Marketingu
Libus
(Berazategui, Argentyna)
Hacienda La Albuera

Jesteśmy bardzo zadowoleni z automatycznego magazynu samonośnego, ponieważ umożliwia nam precyzyjną kontrolę ładunków, lepszą zdolność reagowania na wahania popytu oraz sprawne zaopatrywanie strefy kalibrowania i konfekcjonowania w czasie niecałych 3 minut. Dzięki temu podnieśliśmy jakość obsługi klientów i obniżyliśmy koszty poprzez wyeliminowanie przestojów w produkcji spowodowanych brakiem ciągłości zaopatrzenia.

Paco Casallo Prezes
Hacienda La Albuera
(Guareña, Hiszpania)
Lantmännen Unibake

Nasz automatyczny magazyn samonośny został zaprojektowany jako rozwiązanie modułowe, co oznacza, że w razie zwiększenia produkcji będzie można go rozbudować, dodając kolejne korytarze do pięciu już istniejących.

Jerzy Sobieszczuk Dyrektor Łańcucha Dostaw Regionu Polski i Węgier
Lantmännen Unibake
(Nowa Sól, Polska)

Realizacje

Magazyn automatyczny zbudowany „pod klucz” dla firmy Würth w La Rioja

Niemiecki dystrybutor elementów złącznych, montażowych i narzędzi firma Würth zbudowała nowy samonośny magazyn automatyczny w La Rioja (Hiszpania). Nowy obiekt usprawnia dostawy do sklepów stacjonarnych Würth w Hiszpanii oraz klientów sklepu internetowego. Czytaj więcej

Magazyn automatyczny zbudowany „pod klucz” dla firmy Würth w La Rioja

BASF stawia na automatykę magazynową, aby wzmocnić wiodącą pozycję w Ameryce Południowej

Przykład realizacji magazynu automatycznego wykonanej przez Mecalux dla firmy BASF w Brazylii Czytaj więcej

BASF stawia na automatykę magazynową, aby wzmocnić wiodącą pozycję w Ameryce Południowej

Mecalux towarzyszy firmie Congelados de Navarra w ciągłym rozwoju

Realizacja magazynu samonośnego dla Congelados de Navarra w Hiszpanii i inne przykłady systemów magazynowych wykonanych przez Mecalux. Czytaj więcej

Mecalux towarzyszy firmie Congelados de Navarra w ciągłym rozwoju

Delaviuda osiąga pojemność 22 000 palet w swoim nowym magazynie automatycznym o powierzchni 2209 m2 i wysokości 42 metrów

Opis realizacji najwyższego automatycznego magazynu zbudowanego w Hiszpanii dla firmy Delaviuda, którą wykonał Mecalux Czytaj więcej

Delaviuda osiąga pojemność 22 000 palet w swoim nowym magazynie automatycznym o powierzchni 2209 m<sup>2</sup> i wysokości 42 metrów

Laboratorium farmaceutyczne Kern Pharma buduje magazyn samonośny obsługiwany przez układnice pojemnikowe i paletowe

Budowa automatycznego magazynu samonośnego dla Kern Pharma w Hiszpanii zrealizowana przez Mecalux. Czytaj więcej

Laboratorium farmaceutyczne Kern Pharma buduje magazyn samonośny obsługiwany przez układnice pojemnikowe i paletowe

Trzy magazyny samonośne do składowania napojów bezalkoholowych San Benedetto

San Benedetto, włoski producent napojów bezalkoholowych, zmodernizował swój zakład produkcyjny nieopodal Walencji, wprowadzając nowe rozwiązania magazynowe. W ramach tej inwestycji Mecalux zbudował trzy magazyny samonośne – dwa z regałami wjezdnymi i jeden z przepływowymi do składowania gotowych produktów. Czytaj więcej

Trzy magazyny samonośne do składowania napojów bezalkoholowych San Benedetto

Mecalux buduje jeden z największych automatycznych magazynów samonośnych w Europie

Przykład realizacji jednego z największych automatycznych magazynów samonośnych w Europie. Projekt dla tureckiej firmy Hayat Kimya przygotował Mecalux. Czytaj więcej

Więcej realizacji

Elementy magazynów samonośnych

Główną cechą magazynów samonośnych jest to, że tworzące je regały oprócz ciężaru składowanych ładunków i nacisku urządzeń transportu bliskiego, wytrzymują też oddziaływanie pozostałych elementów konstrukcyjnych (okładzin dachu i elewacji) oraz czynników zewnętrznych (wiatr, śnieg, ruchy sejsmiczne etc.).

Podstawę konstrukcyjną magazynu samonośnego stanowią trzy główne elementy: regały, płyta fundamentowa oraz okładziny dachowe i elewacyjne.

Magazyn samonośny można zaprojektować na podstawie szerokiej gamy rozwiązań składowania palet: od regałów paletowych, przez systemy składowania akumulacyjnego, aż po rozwiązania w pełni automatyczne.

Bezpieczeństwo to priorytet na etapie projektowania, wyboru materiałów i wznoszenia magazynów samonośnych Mecaluxu. Obiekty te spełniają wszystkie normy i przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Regały są głównym elementem składowym magazynu samonośnego

Regały samonośne

Są głównym elementem konstrukcyjnym magazynu samonośnego. Wytrzymują obciążenie generowane przez składowane ładunki, nacisk okładzin (dachowych i elewacyjnych) oraz oddziaływania typowe dla obiektów budowlanych (oddziaływanie wiatru czy obciążenie dachu śniegiem)

Magazyn samonośny buduje się na betonowej płycie fundamentowej

Płyta fundamentowa

Konstrukcja magazynu jest wznoszona na płycie betonowej o grubości zapewniającej równomierny rozkład sił oddziałujących na podłoże.

Regały samonośne stanowią oparcie również dla okładzin elewacji i dachu

Okładziny

Panele okładzinowe dachu i elewacji są mocowane do regałów samonośnych za pomocą dźwigarów oraz płatwi. Po wykonaniu obliczeń wytrzymałościowych możliwy jest montaż każdego typu okładzin dostępnych na rynku (np. płyt do budowy mroźni).

Regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki ładunkowej

Regały paletowe

Regały paletowe to idealne rozwiązanie w przypadku magazynów, które zarządzają dużą liczbą jednostek asortymentowych, ponieważ oferują bezpośredni dostęp do każdej palety. Są również dostępne regały o podwójnej głębokości składowania oraz regały z wąskimi korytarzami.

Regały akumulacyjne pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Regały akumulacyjne

Systemy składowania akumulacyjnego, np. regały przepływowe czy system Pallet Shuttle, maksymalizują wykorzystanie dostępnej przestrzeni i znacznie zwiększają pojemność magazynu.

Układnice magazynowe umożliwiają automatyzację zarządzania magazynem samonośnym

Systemy automatyczne

Regały samonośne obsługiwane przez układnice paletowe w pełni automatyzują operacje pobierania i odkładania jednostek ładunkowych, co istotnie zwiększa wydajność obiektu.

Automatyczny Pallet Shuttle pozwala zoptymalizować dostępną przestrzeń w magazynie samonośnym

Automatyczne systemy składowania akumulacyjnego

Projekt magazynów samonośnych z takimi rozwiązaniami jak Automatyczny Pallet Shuttle (z układnicami i wózkami wahadłowymi) oferuje podwójną korzyść: z jednej strony pełną automatyzację operacji, a z drugiej – optymalizację przestrzeni w magazynie.

Regały tworzące magazyny samonośne są pokrywane farbą ogniochronną

Materiały niepalne

Regał samonośny jest wykonany ze stali pokrytej farbą ogniochronną.

Magazyny samonośne można wyposażyć w czujniki pożarowe

Czujniki pożarowe

Magazyny samonośne są kompatybilne z systemami sygnalizacji pożaru (czujniki dymu, ognia, temperatury etc.).

W projekcie magazynu samonośnego można uwzględnić rozmieszczenie automatycznych systemów przeciwpożarowych

Automatyczne systemy przeciwpożarowe

Na etapie projektowania magazynu samonośnego można uwzględnić montaż automatycznych systemów gaśniczych np. instalacji tryskaczowych.

Często zadawane pytania

Magazyn samonośny to rodzaj obiektu logistycznego, w którym regały stanowią główny element konstrukcyjny. Ze względu na swoją funkcję regały samonośne muszą wytrzymywać obciążenia składowanych ładunków, siły generowane przez pracę urządzeń transportu bliskiego, ciężar okładzin ścian i dachu oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy zalegający na dachu śnieg.

Magazyn samonośny to rozwiązanie pozwalające na szybszą realizację projektu i znaczną oszczędność w porównaniu z budową magazynu wolnostojącego. To również idealna alternatywa, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i całą wysokość obiektu. Ponadto regały samonośne doskonale sprawdzają się w chłodniach i mroźniach.
Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji oraz montażu magazynów samonośnych dla przedsiębiorstw z różnych sektorów: motoryzacyjnego, farmaceutycznego, spożywczego, a także przemysłu petrochemicznego, metalurgicznego czy ceramicznego.

Zakres robót budowlanych niezbędnych do montażu magazynu samonośnego jest minimalny. Ogranicza się jedynie do przygotowania betonowej płyty fundamentowej, na której stanie magazyn samonośny, oraz, opcjonalnie, ściany oporowej.

Wśród licznych zalet magazynów samonośnych na szczególną uwagę zasługują dwie podstawowe: krótszy czas realizacji obiektu oraz mniejszy początkowy nakład inwestycyjny w porównaniu z budową magazynów wolnostojących. Jako że głównym elementem konstrukcyjnym są same regały, niezbędny zakres robót budowlanych jest minimalny, co przekłada się na znaczą oszczędność kosztów oraz szybszy montaż i uruchomienie magazynu.
Taka konstrukcja ogranicza jednak możliwości dokonywania zmian w systemie magazynowym. Z kolei w razie konieczności rozebrania magazynu lub jego części demontaż regałów jest łatwy i można odzyskać znaczny procent wykorzystanych elementów.

Konstrukcję magazynu samonośnego można zaprojektować w oparciu o szeroką gamę systemów magazynowych: począwszy od regałów paletowych lub wjezdnych obsługiwanych przez wózki widłowe, aż po automatyczne systemy składowania takie jak układnice magazynowe czy automatyczny system Pallet Shuttle, które w pełni automatyzują załadunek i rozładunek regałów.

Magazyny samonośne Mecaluxu są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami okładzin dostępnymi na rynku. Konkretny typ okładzin należy określić na etapie obliczeń i projektowania.

Wysokość magazynu samonośnego jest ograniczona jedynie obowiązującymi przepisami oraz zasięgiem podnoszenia urządzeń transportu bliskiego. Na przykład w automatycznym magazynie samonośnym można instalować regały o wysokości nawet 45 metrów.

Tak. Magazyny samonośne znajdują zastosowanie również w chłodniach i mroźniach. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku składowania w temperaturze poniżej zera, ponieważ w takich obiektach cała przestrzeń jest zajmowana jedynie przez instalację magazynową, co pozwala osiągnąć maksymalną wydajność energetyczną i związaną z tym oszczędność finansową.

Zapytaj eksperta