Magazyny samonośne
Kompleksowy system składowania, w którym regały stanowią konstrukcję magazynu. Optymalizacja powierzchni, niższy koszt, szybsze wykonanie.
Opis produktu
Magazyny samonośne: duża wysokość i maksymalna pojemność składowania
Magazyny samonośne to budynki, których głównym elementem konstrukcyjnym są regały magazynowe. Stanowią oparcie nie tylko dla składowanych ładunków, ale również dla okładzin ścian i dachu. Dodatkowo wytrzymują obciążenia zewnętrzne takie jak śnieg czy wiatr. Ze względu na konstrukcję tych obiektów zakres robót budowlanych jest ograniczony do minimum, co znacznie obniża koszty i przyspiesza montaż regałów.
Magazyny z regałami samonośnymi optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, a ich wysokość może sięgać nawet 45 metrów. Tego rodzaju obiekty logistyczne cechuje ich uniwersalny charakter. Można je zaprojektować z zastosowaniem różnych rozwiązań: od regałów paletowych, przez regały akumulacyjne, aż po w pełni automatyczne systemy magazynowe. Mecalux towarzyszy swoim klientom w trakcie realizacji całego projektu – od etapu wykonywania obliczeń i tworzenia projektu, aż po uruchomienie całej instalacji.
Magazyny samonośne – zalety
- Szybka i łatwa budowa: czas budowy magazynu samonośnego w porównaniu z magazynem wolnostojącym jest znaczniej mniejszy. Dodatkowo zakres robót budowlanych w przypadku obiektów samonośnych jest ograniczony do niezbędnego minimum.
- Mniejsze koszty: wydatki poniesione na inwestycję są mniejsze niż w przypadku magazynów o tradycyjnej konstrukcji.
- Magazynowanie na dużych wysokościach: regał samonośny może mieć nawet 45 metrów wysokości, ponieważ ogranicza go jedynie obowiązująca norma i zasięg stosowanych urządzeń transportu bliskiego.
- Optymalne wykorzystanie powierzchni magazynu: magazyn projektuje się równocześnie z regałami, zajmuje on tylko niezbędną powierzchnię, bez konieczności stawiania kolumn typowych dla magazynów wolnostojących.
- Uniwersalność: magazyny samonośne można konstruować na bazie rozwiązania, które najlepiej odpowiada indywidualnym wymaganiom klienta: od regałów paletowych czy akumulacyjnych obsługiwanych przez wózki widłowe, aż po w pełni automatyczne systemy składowania.
- Magazynowanie w temperaturze kontrolowanej: regały samonośne znajdują również zastosowanie przy budowie komór chłodniczych i mroźni.
- Duża wytrzymałość i bezpieczeństwo: magazyny samonośne to solidne obiekty budowlane zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały obciążenia zewnętrzne w postaci wiatru, zalegającego śniegu czy ruchów sejsmicznych.
- Możliwość rozmontowania: magazyny samonośne składają się w dużej mierze ze skręcanych lub sczepianych elementów tworzących regały, dlatego w razie potrzeby można je rozmontować i odzyskać znaczy procent komponentów.
Na zaledwie 3500 m² magazynu samonośnego dostarczonego przez Mecalux możemy pomieścić aż 15 000 palet, wynik nieosiągalny w magazynie wolnostojącym
Magazyny samonośne – rodzaje
Magazyn samonośny to rozwiązanie dostosowujące się do indywidualnych potrzeb i wymagań operacyjnych
Konstrukcję magazynu samonośnego można zaprojektować w oparciu o szeroką gamę systemów magazynowych. W tym celu można skorzystać z regałów paletowych, regałów wjezdnych lub z rozwiązań w pełni automatycznych wykorzystujących urządzenia robotyczne do obsługi ładunków.
Magazyny samonośne – projekt i montaż
Solidna konstrukcja, szybka budowa
Magazyny samonośne to projekty wymagające pogłębionej analizy konstrukcyjnej. Proces powstawania tych obiektów logistycznych składa się z kilku etapów, wśród których można wyróżnić projektowanie, produkcję oraz montaż magazynu. Wznoszenie całego magazynu przebiega bardzo szybko, a zakres robót budowlanych jest minimalny.
Opinie klientów
Realizacje
Więcej realizacjiElementy magazynów samonośnych
Główną cechą magazynów samonośnych jest to, że tworzące je regały oprócz ciężaru składowanych ładunków i nacisku urządzeń transportu bliskiego, wytrzymują też oddziaływanie pozostałych elementów konstrukcyjnych (okładzin dachu i elewacji) oraz czynników zewnętrznych (wiatr, śnieg, ruchy sejsmiczne etc.).
Podstawę konstrukcyjną magazynu samonośnego stanowią trzy główne elementy: regały, płyta fundamentowa oraz okładziny dachowe i elewacyjne.
Magazyn samonośny można zaprojektować na podstawie szerokiej gamy rozwiązań składowania palet: od regałów paletowych, przez systemy składowania akumulacyjnego, aż po rozwiązania w pełni automatyczne.
Bezpieczeństwo to priorytet na etapie projektowania, wyboru materiałów i wznoszenia magazynów samonośnych Mecaluxu. Obiekty te spełniają wszystkie normy i przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Często zadawane pytania
Magazyn samonośny to rodzaj obiektu logistycznego, w którym regały stanowią główny element konstrukcyjny. Ze względu na swoją funkcję regały samonośne muszą wytrzymywać obciążenia składowanych ładunków, siły generowane przez pracę urządzeń transportu bliskiego, ciężar okładzin ścian i dachu oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy zalegający na dachu śnieg.
Magazyn samonośny to rozwiązanie pozwalające na szybszą realizację projektu i znaczną oszczędność w porównaniu z budową magazynu wolnostojącego. To również idealna alternatywa, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i całą wysokość obiektu. Ponadto regały samonośne doskonale sprawdzają się w chłodniach i mroźniach.
Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji oraz montażu magazynów samonośnych dla przedsiębiorstw z różnych sektorów: motoryzacyjnego, farmaceutycznego, spożywczego, a także przemysłu petrochemicznego, metalurgicznego czy ceramicznego.
Zakres robót budowlanych niezbędnych do montażu magazynu samonośnego jest minimalny. Ogranicza się jedynie do przygotowania betonowej płyty fundamentowej, na której stanie magazyn samonośny, oraz, opcjonalnie, ściany oporowej.
Wśród licznych zalet magazynów samonośnych na szczególną uwagę zasługują dwie podstawowe: krótszy czas realizacji obiektu oraz mniejszy początkowy nakład inwestycyjny w porównaniu z budową magazynów wolnostojących. Jako że głównym elementem konstrukcyjnym są same regały, niezbędny zakres robót budowlanych jest minimalny, co przekłada się na znaczą oszczędność kosztów oraz szybszy montaż i uruchomienie magazynu.
Taka konstrukcja ogranicza jednak możliwości dokonywania zmian w systemie magazynowym. Z kolei w razie konieczności rozebrania magazynu lub jego części demontaż regałów jest łatwy i można odzyskać znaczny procent wykorzystanych elementów.
Konstrukcję magazynu samonośnego można zaprojektować w oparciu o szeroką gamę systemów magazynowych: począwszy od regałów paletowych lub wjezdnych obsługiwanych przez wózki widłowe, aż po automatyczne systemy składowania takie jak układnice magazynowe czy automatyczny system Pallet Shuttle, które w pełni automatyzują załadunek i rozładunek regałów.
Magazyny samonośne Mecaluxu są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami okładzin dostępnymi na rynku. Konkretny typ okładzin należy określić na etapie obliczeń i projektowania.
Wysokość magazynu samonośnego jest ograniczona jedynie obowiązującymi przepisami oraz zasięgiem podnoszenia urządzeń transportu bliskiego. Na przykład w automatycznym magazynie samonośnym można instalować regały o wysokości nawet 45 metrów.
Tak. Magazyny samonośne znajdują zastosowanie również w chłodniach i mroźniach. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku składowania w temperaturze poniżej zera, ponieważ w takich obiektach cała przestrzeń jest zajmowana jedynie przez instalację magazynową, co pozwala osiągnąć maksymalną wydajność energetyczną i związaną z tym oszczędność finansową.
Zapytaj eksperta