Przenośniki rolkowe do palet
System transportu rolkowego lub łańcuchowego automatyzuje wewnętrzny przepływ palet i zwiększa wydajność w magazynach i centrach produkcyjnych.
Produkt
System przenośników rolkowych zapewnia ciągły i automatyczny ruch palet
Przenośniki paletowe to elementy automatyczne przeznaczone do transportu, akumulacji i/lub dystrybucji ładunków na paletach do określonych miejsc wymaganych przez operacje logistyczne prowadzone w magazynie, fabryce lub pomiędzy nimi. Składają się z zespołów rolek lub łańcuchów z napędem, które przesuwają ładunki w sposób kontrolowany i ciągły.
Wdrożenie przenośników sprzyja maksymalnej optymalizacji wewnętrznych przepływów transportu i minimalizuje ręczną obsługę ładunków, co gwarantuje maksymalną wydajność procesów wejścia, obsługi i wysyłki jednostek ładunkowych.
Przenośniki rolkowe do palet – zalety
- Całkowita automatyzacja: systemy przenośników całkowicie automatyzują wewnętrzny transport ładunków na paletach.
- Wzrost wydajności: usprawniają realizację operacji załadunku i rozładunku, skracają czas transportu między odległymi punktami i umożliwiają stały przepływ produktów.
- Wysoka uniwersalność: umożliwiają utworzenie nieskończonej liczby systemów o różnym stopniu złożoności, dostosowujących się do różnorodnych wymogów, jak np. kumulowanie, obracanie i podnoszenie palet.
- Bezpieczeństwo: poprzez ograniczenie obsługi ręcznej palet i wewnętrznego ruchu wózków widłowych znacząco zmniejsza się ryzyko powstawania wypadków.
- Zapobieganie wąskim gardłom: systemy i ich przepływy projektowane są przy pomocy wydajnych narzędzi symulacyjnych, które określają optymalną konfigurację.
- Elastyczność i skalowalność: możliwe jest modyfikowanie systemów i zmiana ich lokalizacji, aby dostosować je do stopnia rozwoju firmy.
- Szybkie wdrożenie: przenośniki rolkowe łączą się z systemem plug and play, dlatego ich uruchomienie zajmuje niewiele czasu.
Poprzez połączenie magazynu z zakładem produkcyjnym zwiększyliśmy dzienną liczbę przyjęć o 73%
Przenośniki rolkowe do palet – zastosowania
Proste i złożone systemy transportu dla każdej firmy
Wdrożenie automatycznych przenośników paletowych jest doskonałym rozwiązaniem dla firm działających w dowolnej branży, w której wymagane jest usprawnienie wewnętrznego systemu transportu ładunków na paletach. Ich zastosowanie zalecane jest zarówno w magazynach automatycznych, jak i w instalacjach z regałami paletowymi czy w centrach produkcyjnych.
Przenośniki rolkowe do palet – elementy składowe
Głównymi elementami składowymi systemu przenośników paletowych są przenośniki rolkowe i łańcuchowe oraz seria elementów uzupełniających, które zwiększają ich zakres zastosowania.
W przenośnikach Mecaluxu stosuje się rolki lub łańcuchy, aby transport palet przebiegał sprawniej. Szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań umożliwia tworzenie wielu systemów o różnym stopniu złożoności, odpowiadających na wszelkie potrzeby logistyczne.
Dodatkowe rozwiązania transportowe, które zwiększają uniwersalność systemu przenośników i zapewniają ciągły i płynny ruch palet.
Uzupełnieniem przenośników rolkowych są obwodowe siatki bezpieczeństwa, które odgradzają obszary wysokiego ryzyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa operatorów, a także elementów i urządzeń gwarantujących integralność jednostek ładunkowych oraz instalacji.
Realizacje
Więcej realizacjiCzęsto zadawane pytania
Przenośniki rolkowe (nazywane również przenośnikami paletowymi) to elementy łączące różne obszary magazynu lub centrum produkcyjnego. Stosowane są do automatycznego i ciągłego transportu, kumulowania i dystrybucji palet.
W przypadku transportu na przenośnikach rolkowych płozy palet są ułożone równolegle do kierunku ruchu i oparte prostopadle do rolek. Z kolei w przypadku przenośników rolkowych płozy palet podczas transportu skierowane są prostopadle do kierunku ruchu. Ponadto dostępne są również przenośniki mieszane rolkowo-łańcuchowe, stosowane do zmiany kierunku transportu lub rodzaju przenośnika (z rolkowego na łańcuchowy i odwrotnie)
Przenośniki paletowe nie są stosowane wyłącznie w magazynach automatycznych. Ich wdrożenie rozwiązuje wiele potrzeb związanych z transportem ładunków na paletach jak np. połączenie różnych obszarów magazynu, komunikacja między magazynem a centrum produkcyjnym czy ruch palet między różnymi kondygnacjami.
Oczywiście. Uzupełnieniem przenośników są siatki bezpieczeństwa wykonane z paneli siatkowych i drzwi z systemem kontroli dostępu, które odgradzają system.
Tak, w tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania, w zależności od prędkości, przepływu czy potrzeby akumulacji.
Tak, jako że system można wyposażyć w pomocnicze elementy transportujące (np. przenośniki obrotowe lub windy), które umożliwiają wykonywanie złożonych manewrów, takich jak zmiana kierunku ruchu palet lub transport między kondygnacjami.
Tak. Zastosowanie wind, czyli urządzeń odpowiadających za transport pionowy palet, umożliwia płynny ruch ładunków między kondygnacjami.
Oczywiście. W tym celu można utworzyć tunele podziemne lub pomosty łączące budynki, przez które przebiega system przenośników. Dzięki temu unika się zakłóceń w normalnym przepływie, a ładunki i instalacja są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.
Tak. W tym celu tworzy się zagłębienia, w których montowany jest system przenośników. Gdyby utworzenie zagłębień w posadzce było niemożliwe, zaleca się wdrożenie przenośników paletowych na poziomie posadzki.
Prędkość ruchu przenośników zależy od przenoszonego ładunku i może osiągnąć 20 m/min.
Tak, dostępne są moduły przenośników rolkowych i łańcuchowych zaprojektowane specjalnie do transportu półpalet.
Nośność przenośników paletowych wynosi do 1500 kg w przypadku palety i 500 kg – półpalety.
Zakres temperatur, w jakim mogą pracować przenośniki paletowe, jest szeroki, oscyluje między -30ºC a 40ºC. Ponadto Mecalux ma w swojej ofercie również przenośniki ze stali nierdzewnej, które mogą pracować w wilgotnym środowisku (przy wilgotności względnej powyżej 70%).
Zapytaj eksperta