Automatyczny Pallet Shuttle
Automatyczny system magazynowania akumulacyjnego palet zwiększa ładowność i produktywność magazynu.
Produkt
Całkowita automatyzacja składowania akumulacyjnego zwiększa wydajność magazynu
Automatyczny Pallet Shuttle jest systemem składowania akumulacyjnego wykorzystującym wózek elektryczny do pobierania i odkładania palet na regałach w sposób autonomiczny. Wózek jest wspomagany przez automatyczne urządzenia transportu bliskiego (układnice lub wózki wahadłowe), które przenoszą go z pozycji wejścia/wyjścia do poszczególnych kanałów składowania.
To rozwiązanie doskonale łączy składowanie o dużej gęstości z automatyzacją operacji, znacząco zwiększa pojemność składowania i usprawnia przepływ wejść i wyjść ładunków. Dzięki temu dostępna powierzchnia magazynu jest maksymalnie wykorzystana, a produktywność magazynu jest znacznie większa.
Automatyczny Pallet Shuttle – zalety
- Większa wydajność: znaczny wzrost liczby cykli/godzinę w stosunku do innych akumulacyjnych systemów składowania, szczególnie w konfiguracji wykorzystującej wózki wahadłowe.
- Większa pojemność składowania: automatyczny Pallet Shuttle umożliwia całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni dzięki regałom, których wysokość może przekroczyć 40 m i kanałom składowania o długości do 45 m.
- Całkowicie automatyczne zarządzanie: całkowita automatyzacja operacji optymalizuje działanie, zapewnia skrupulatną kontrolę zapasów i eliminuje błędy.
- Szybki transport: dzięki prędkości wózka (72 m/min z ładunkiem i 108 m/min bez ładunku) skraca się czas przyjęcia i wysyłki towaru.
- Ciągłe działanie: superkondensatory wózka ładują się automatycznie, kiedy znajduje się na pokładzie układnicy lub wózka wahadłowego, dlatego wózek Shuttle zawsze jest gotowy do pracy.
- Duża uniwersalność: w każdym kanale może być składowana inna jednostka towarowa, możliwa jest także obsługa palet o różnych wymiarach.
- Oszczędność energii w komorach chłodniczych: akumulacja umożliwia zredukowanie objętości chłodzonego powietrza w chłodniach i mroźniach.
- Bezpieczeństwo: wózek transportuje i odkłada palety z maksymalną precyzją. Ponadto znacznie redukuje cyrkulację wózków widłowych i innych urządzeń transportu bliskiego, co zwiększa bezpieczeństwo instalacji.
- Integralne rozwiązanie: Mecalux projektuje, produkuje, wdraża i uruchamia wszystkie elementy systemu – regały, wózki, automatyczne urządzenia transportu bliskiego (układnice lub wózki widłowe), przenośniki, system sterowania i oprogramowanie zarządzające.
Zwiększyliśmy przepływ ładunków, zredukowaliśmy liczbę błędów w zamówieniach i zoptymalizowaliśmy załadunek ciężarówek
Automatyczny Pallet Shuttle – zastosowania
Doskonałe rozwiązanie umożliwiające automatyczne zarządzanie magazynami charakteryzującymi się wysoką rotacją produktów
Wdrożenie automatycznych magazynów akumulacyjnych z systemem Pallet Shuttle jest szczególnie zalecane w firmach, które wymagają maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i znacznego wzrostu wydajności, aby transportować dużą liczbę palet na godzinę.
Automatyczny Pallet Shuttle – konfiguracje
Całkowita automatyzacja operacji odkładania i pobierania ładunków na paletach
W instalacjach z automatycznym systemem Pallet Shuttle wózek widłowy wykorzystywany w konfiguracji półautomatycznej jest zastępowany przez całkowicie autonomiczne urządzenia transportu bliskiego (układnice lub wózki wahadłowe), które znacznie skracają czas przeprowadzania każdej operacji.
Opinie klientów
Realizacje
Więcej realizacjiAutomatyczny Pallet Shuttle – działanie
Dwa warianty działania – z układnicami i z wózkami wahadłowymi
Obie konfiguracje automatycznego systemu Pallet Shuttle charakteryzują się odmiennym działaniem. W przypadku konfiguracji z układnicami w każdym korytarzu znajduje się jedna układnica z jednym wózkiem shuttle, które obsługują wszystkie poziomy składowania. Z kolei w przypadku wariantu z wózkami wahadłowymi na każdym poziomie we wszystkich korytarzach instalacji znajduje się wózek wahadłowy z wózkiem shuttle.
Automatyczny Pallet Shuttle – elementy składowe
Automatyczny Pallet Shuttle to system składający się z czterech podstawowych elementów: bloków regałów akumulacyjnych, wózka elektrycznego, który porusza się wewnątrz kanałów składowania w celu odkładania i pobierania palet, urządzeń transportu bliskiego (układnicy lub wózka wahadłowego), który dostarcza wózek satelitarny do wejścia do kanałów składowania.
Jest centralnym elementem systemu, ponieważ transportuje jednostki ładunkowe, a także pobiera i odkłada je w kanałach składowania. Jest to kompaktowe urządzenie o wysokiej wydajności, które działa szybko i bezpiecznie.
Automatyczna układnica przemieszcza się w korytarzu, wykonując ruch elewacyjny i translacyjny. Transportuje wózek satelitarny do wejścia do odpowiedniego kanału składowania.
W przypadku tej konfiguracji transport wózka satelitarnego pomiędzy kanałami składowania jest przeprowadzany za pomocą systemu automatycznego, składającego się z wózków wahadłowych i wind.
Regały automatycznego systemu Pallet Shuttle to konstrukcje magazynowe o dużej gęstości składowania, które znacznie zwiększają pojemność instalacji logistycznej. System szyn umożliwia ruch wózka wewnątrz kanałów składowania.
Katalogi
Często zadawane pytania
Automatyczny Pallet Shuttle jest systemem składowania o wysokiej gęstości, wykorzystującym elektryczne wózki i autonomiczne urządzenia transportu bliskiego (układnice i wózki wahadłowe) w celu całkowitego zautomatyzowania operacji odkładania i pobierania palet z regałów. Zwiększa to wydajność magazynu oraz maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń.
Podstawowa różnica pomiędzy oboma systemami polega na sposobie transportowania jednostek ładunkowych do wejścia do kanałów składowania. W przypadku wariantu półautomatycznego wózek i paleta są transportowane i wprowadzane do wejścia do kanału za pomocą wózka widłowego. Rozwiązanie automatyczne z kolei wykorzystuje układnice lub wózki wahadłowe, co wiąże się z całkowitą automatyzacją obu operacji.
Automatyczny Pallet Shuttle to odpowiednie rozwiązanie dla magazynów, w których składowane są produkty charakteryzujące się wysoką rotacją i wymagające maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Ponadto jest optymalnym systemem dla firm obsługujących produkty składowane masowo z jednostkami towarowymi o dużej i średniej rotacji lub dużą liczbą palet na jednostkę. Automatyczny Pallet Shuttle jest zalecany do komór chłodniczych – akumulacja znacząco zmniejsza zużycie energii poprzez zredukowanie objętości chłodzonego powietrza, a dzięki automatyzacji nie jest potrzebna ekspozycja operatorów na niskie temperatury.
Wybór urządzenia transportu bliskiego zależy od liczby ruchów wykonywanych podczas operacji odkładania lub pobierania ładunków. Konfiguracja z układnicami jest mniej kosztowna, jeden wózek elektryczny obsługuje kilka poziomów składowania po obu stronach korytarza roboczego. Zmniejsza zdolność operacyjną, dlatego zaleca się to rozwiązanie, jeśli liczba cykli na godzinę nie jest priorytetowa. W konfiguracji z wózkami wahadłowymi jeden wózek działa na jednym poziomie składowania, co pomnaża liczbę cykli na godzinę o liczbę poziomów składowania.
W przypadku konfiguracji Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi należy wdrożyć przynajmniej dwie windy na korytarz – jedną na początku, a drugą na końcu. Zatem, jeśli wymagana jest większa liczba cykli na godzinę, można wdrożyć dwie windy na początku korytarza roboczego i dwie na końcu.
Wózek stosowany w automatycznym systemie Pallet Shuttle jest dostępny w trzech wymiarach, dostosowanych do najbardziej powszechnych rozmiarów palet. Wymiar części przedniej jest taki sam dla trzech modeli, ponieważ palety są obsługiwane od najszerszej strony (1200 mm). Wymiar na głębokość się zmienia, jako że dostosowuje się do wymiaru drugiej krawędzi palety (800, 1000 i 1200 mm).
Tak, ale nie bezpośrednio. Przykładowo, aby odłożyć paletę o nieregularnych wymiarach, należy ją umieścić na standardowej palecie, dostosowanej do wózka i regału, która będzie pełniła funkcję palety „matki”. W przypadku składowania specjalnych ładunków, takich jak kontenery IBC lub worki big-bag, postępuje się tak samo – jednostkę ładunkową należy umieścić na palecie, którą następnie odkłada się na prowadnicach regału.
Tak. Działanie automatycznego systemu Pallet Shuttle wymaga zainstalowania dwóch programów – systemu zarządzania magazynem (WMS), odpowiedzialnego za monitorowanie asortymentu i przypisywanie lokalizacji poszczególnym jednostkom ładunkowym, oraz systemu sterowania magazynem (WCS), który generuje polecenia dla automatycznych urządzeń transportu bliskiego. Mecalux dostarcza oba oprogramowania.
Udźwig wózka satelitarnego wynosi 1500 kg.
Wózek rozwija prędkość do 108 m/min bez załadunku i 72 m/min z załadunkiem.
System został zaprojektowany do pracy w szerokim zakresie temperatur – od -30 ºC do +45 ºC.
Wózki działają bez przerwy, ponieważ superkondensatory ładują się automatycznie, podczas gdy wózek znajduje się na układnicy lub wózku wahadłowym. Czas ładowania jest zmienny – zależy od głębokości kanałów i wagi jednostek ładunkowych. Zasadniczo całkowity czas ładowania superkondensatorów jest krótszy niż 25 sekund podczas postoju.
Tak, całkowicie – nie występuje ryzyko degradacji ani zapłonu. Ponadto nie wymagają konserwacji, doskonale dostosowują się do intensywnego użytkowania i charakteryzują się długą żywotnością.
Zapytaj eksperta