
Genchi genbutsu – obserwacja in situ w celu usprawnienia procesów firmy
Genchi genbutsu to koncepcja zakorzeniona w japońskim środowisku przemysłowym, która opiera się na przekonaniu, że czasami najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co się dzieje, jest zobaczenie tego na własne oczy.
Genchi genbutsu – co to jest?
Genchi genbutsu to jedna z zasad filozofii ciągłego doskonalenia czy kaizen. Zakłada, że w celu rozwiązania problemu należy udać się na miejsce, w którym występuje, aby przeanalizować sytuację in situ. Dzięki temu można zrozumieć powagę problemu i podjąć odpowiednie działania w celu jego rozwiązania. Genchi w języku japońskim oznacza miejsce, a genbutsu jest tłumaczone jako rzeczywista rzecz, więc już sama nazwa wskazuje, na czym polega omawiany sposób działania.
Zasadniczo genchi genbutsu utrzymuje, że lepiej pójść i zobaczyć na własne oczy, aby poprawnie zinterpretować wszystkie wskazówki, potwierdzić zdarzenie i znaleźć jego przyczyny. W ten sposób zapobiega się nieporozumieniom, brakowi informacji i wspiera kulturę dążącą do efektywności operacyjnej.
Początki genchi genbutsu
Tę koncepcję stworzył inżynier przemysłowy Taiichi Ohno, twórca systemu produkcyjnego just-in-time. Ohno uważał, że poza sprawdzaniem raportów i statystyk, pracownicy powinni być zaangażowani w realizowane procesy. Ponadto w pierwszych dniach pracy część szkolenia inżynierów polegała na obserwacji.

Genchi genbutsu i lean manufacturing
Chociaż koncepcja powstała w fabryce, genchi genbutsu można również zastosować w innych działach i centrach, a także może być wykorzystywane przez analityków, kadrę zrządzającą czy menadżerów. W praktyce wygląda to tak, że kierownicy przychodzą do hali produkcyjnej lub biura, aby poznać przyczynę problemu. Obchodzą daną strefę, badają środowisko pracy i gromadzą informacje o procesach i zespołach. Mogą również porozmawiać z pracownikami, aby poznać ich opinie na temat problemu, a także dokonać przeglądu maszyn i urządzeń. Końcowym celem jest znalezienie rozwiązań, które usprawnią proces produkcyjny i przyczynią się do sprawnego funkcjonowania szczupłego łańcucha dostaw.
Rzeczywisty przykład genchi genbutsu
Yuji Yokoya, główny inżynier Toyoty, kierował pracami mającymi na celu opracowanie drugiej generacji modelu minivana Sienna. Szukając sposobu na spopularyzowanie samochodu, postanowił przemierzyć z rodziną całą Amerykę Północną, co obejmowało 50 stanów USA, Kanadę oraz Meksyk. Przebył ponad 85000 kilometrów tym oraz innymi samochodami, aby zaobserwować i podzielić się spostrzeżeniami z użytkownikami furgonetek tego typu.
Dzięki temu doświadczeniu Yokoya na własnej skórze sprawdził, czego potrzebują i oczekują klienci. Odkrył, że tylną część pojazdu zazwyczaj zajmują dzieci, dlatego wdrożył niezbędne ulepszenia mające na celu zwiększenie ich komfortu. Wykorzystanie zdobytych informacji i wdrożenie potrzebnych zmian przyczyniło się do wzrostu sprzedaży modelu Sienna 2004 o 60% w stosunku do modelu pierwszej generacji. Nowy model był dłuższy, szerszy, a także oferował przestrzeń i uniwersalność, jakiej oczekiwała klientela.
Zalety wdrożenia genchi genbutsu w firmie
Realizacja filozofii genchi genbutsu i przemieszczanie się do miejsca w celu oceny sytuacji ma wiele zalet:
- Informacje z pierwszej ręki. Zobaczenie na własne oczy tego, co dzieje się na hali lub w biurze, zapewnia bardziej realistyczny punkt widzenia niż przeglądanie raportów i podsumowań.
- Podejście logistyczne. Genchi genbutsu pomaga zrozumieć interakcje i zależności pomiędzy różnymi zmiennymi, zrozumieć ich przyczyny oraz skutki.
- Rozwiązywanie problemów. Po odłożeniu na bok niewiadomych i spekulacji genchi genbutsu umożliwia zidentyfikowanie możliwych przeszkód i wąskich gardeł, a także pomaga w znalezieniu rozwiązań. Ponadto można je wdrożyć natychmiastowo.
- Wspieranie współpracy. Współdzielenie przestrzeni między pracownikami a kierownictwem wspiera wchodzenie w interakcje, komunikację i pracę w zespole. Pozwala to na koordynację i współpracę między stronami oraz wymianę konstruktywnych opinii.
- Ciągłe doskonalenie. Celem genchi genbutsu jest zidentyfikowanie szans i podjęcie środków doskonalących procesy, produkt lub usługi. Ponadto zachęca do informowania osób odpowiedzialnych o problemach wykrytych w momencie ich wystąpienia, zgodnie z podejściem jidoka.

Genchi genbutsu i gemba – różnice
Genchi genbutsu przypomina inne podejście, powszechnie stosowane na wysokich szczeblach kadry kierowniczej stosujących filozofię lean – gemba lub gemba walks.
Niezależnie od swojej nazwy gemba nie ogranicza się jedynie do spacerowania po fabryce. Polega na obserwowaniu codzienności w miejscu, w którym generuje się wartość firmy, zapoznaniu się z procesami, zrozumieniu potencjalnych problemów, promowaniu ciągłego doskonalenia i szukaniu możliwości rozwoju. Ma zachęcać do wykrywania możliwości i doskonalenia wśród współpracowników, ale także do gratulowania zespołom osiągającym dobre wyniki.
Główna różnica między genchi genbutsu a gemba polega na tym, że pierwsza praktyka jest wdrażana jedynie w przypadku wystąpienia komplikacji. Wtedy dochodzenie mające na celu zapobieganie ponownemu wystąpieniu problemu rozpoczyna się w tym samym miejscu. Natomiast gemba koncentruje się na poznaniu rutyny, która powstaje w procesie realizacji działania.
Wskazówki dotyczące wdrożenia genchi genbutsu
Aby poprawnie realizować genchi genbutsu, należy zastosować wskazówki podczas wizyty w strefie, w której wykryto problem:
- Wzięcie pod uwagę doświadczenia in situ podczas szukania rozwiązania.
- Uwzględnienie opinii operatorów lub pracowników wykonujących pracę.
- W razie potrzeby przeprowadzenie ankiet lub wywiadów mających na celu rozwiązanie problemów.
- Sprawdzenie raportów i danych historycznych związanych z procesem.
- Określenie, czy błędy powstają w wyniku działania człowieka, czy związane są z wadliwym działaniem któregoś z urządzeń.
Sprawdź swój magazyn z pomocą Mecaluxu
Początkowo koncepcja genchi genbutsu opowiadała się za potrzebą przemieszczenia się do miejsca, w którym wystąpił problem, jednak pandemia COVID-19 zmieniła to podejście nawet w firmie Toyota. Sakichi Toyoda, CEO firmy i prawnuk założyciela, stwierdził, że należy zrewidować definicję genchi genbutsu w czasach, w których telekomunikacja umożliwia pozyskanie dużych ilości informacji zdalnie.
Jeśli chcesz zastosować genchi genbutsu w swojej logistyce, firma Mecalux może Ci pomóc. Nasz system do zarządzania magazynem Easy WMS zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w procesy realizowane w instalacjach, a Distributed Order Management System (Easy DOM) automatyzuje przygotowywanie zamówień w firmach postępujących zgodnie ze strategią omnichannel. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie rozwiązań informatycznych i magazynowych.