Regały przesuwne
MovirackRegały paletowe przesuwne to bardzo wydajny system magazynowania akumulacyjnego umożliwiający bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki ładunkowej.
Opis produktu
Regały jezdne: optymalizacja powierzchni z zachowaniem bezpośredniego dostępu do ładunków
Regały przesuwne to rozwiązanie magazynowe umożliwiające duże zagęszczenie jednostek ładunkowych, które pozwala znacznie zwiększyć pojemność składowania bez utraty bezpośredniego dostępu do każdej palety. Regały umieszczane są na ruchomych podstawach z napędem elektrycznym poruszających się po szynach.
Zastosowanie regałów Movirack Mecaluxu umożliwia optymalizację powierzchni zajmowanej przez instalację magazynową dzięki kontrolowanym ruchom bloków regałów, które przesuwają się, aby utworzyć żądany korytarz roboczy.
Regały przesuwne – zalety
- Większa pojemność magazynu: regały mobilne pozwalają zwiększyć pojemność magazynu od 80 do 120% w porównaniu z obiektami wyposażonymi w regały paletowe.
- Bezpośredni dostęp do palet: regały ruchome to jedyny system składowania akumulacyjnego, który pozwala na bezpośredni dostęp do każdej magazynowanej palety.
- Oszczędność energii w chłodniach i mroźniach: dzięki lepszemu wykorzystaniu przestrzeni znacząco zmniejsza się objętość chłodzonego powietrza, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii.
- Możliwość kompletacji: tryb wielu korytarzy umożliwia jednoczesne otwarcie do 3 korytarzy roboczych do celów kompletowania zamówień.
- Uniwersalność: regały przesuwne można dostosować do składowania ładunków niespaletyzowanych takich jak kręgi czy profile o różnych kształtach.
- Skalowalność: ten system składowania dostosowuje się do bieżących potrzeb magazynu, ponieważ można uzupełniać go o dodatkowe bloki regałów przesuwnych.
- Bezpieczeństwo i żywotność: regały mobilne to solidne konstrukcje wyposażone w liczne urządzenia zabezpieczające chroniące zarówno operatorów, jak i składowane ładunki.
- Duża nośność: na każdej podstawie ruchomej można odłożyć jednostki ładunkowe o masie ponad 600 ton.
Regały Movirack Mecaluxu pozwoliły nam znacząco zwiększyć pojemność magazynu
Regały jezdne – zastosowania
Idealne rozwiązanie składowania akumulacyjnego z bezpośrednim dostępem do każdej jednostki ładunkowej.
Regały paletowe przesuwne są doskonałym systemem magazynowym dla firm wymagających bezpośredniego dostępu do wszystkich składowanych palet oraz optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.
Regały przesuwne magazynowe – działanie
Ruch automatyczny sterowany zdalnie lub z podstaw ruchomych regałów mobilnych
Działanie regałów przesuwnych magazynowych jest bardzo proste. Pracownik magazynu aktywuje system, a regały automatycznie przemieszczają się jeden za drugim, aż do momentu udostępnienia wybranego korytarza.
Opinie klientów
Realizacje
Więcej realizacjiRegały przesuwne – elementy składowe
Regały przesuwne Mecaluxu to produkt wyróżniający się wysoką jakością wykonania elementów składowych, co zapewnia niezawodne działanie oraz długą żywotność tego systemu magazynowego.
Regały mobilne mają konstrukcję zbliżoną do statycznych regałów paletowych, z tą różnicą, że montuje się je na podstawach ruchomych składających się m.in. z silnika napędowego, wózków czy belek nośnych.
Operatorzy mogą sterować regałami przesuwnymi zarówno z szaf regałowych (znajdujących się na krańcu każdej podstawy ruchomej), jak i za pomocą pilota bezprzewodowego (obsługiwanego np. z wózka widłowego).
System Movirack Mecaluxu spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Dodatkowo jest wyposażony w niezbędne urządzenia, aby zagwarantować bezbłędne działanie regałów.
Regały przesuwne – akcesoria
Rozwiązania dodatkowe, dzięki którym ograniczysz koszty oraz zwiększysz wydajność i wszechstronność systemu magazynowego
Katalogi
Przegląd techniczny regałów magazynowych (katalog)
Eksploatacja, przeglądy i utrzymanie regałów
PobierzCzęsto zadawane pytania
Regały przesuwne, nazywane inaczej regałami jezdnymi, mobilnymi lub ruchomymi, to system magazynowania palet składający się z regałów zamontowanych na ruchomych podstawach z napędem elektrycznym, które przemieszczają się na boki po szynach wbudowanych w posadzkę. Regały mobilne są przykładem rozwiązania magazynowego z bezpośrednim dostępem do składowanych ładunków, a jednocześnie z możliwością dużego zagęszczenia palet. Regały można rozsuwać m.in. tak, aby utworzyć jeden korytarz lub kilka korytarzy naraz.
Regały Movirack Mecaluxu są doskonałą alternatywą w przypadku konieczności optymalizacji wykorzystania dostępnej powierzchni magazynu, bez rezygnowania z dostępu do każdej składowanej jednostki ładunkowej. Jest to system łączący cechy typowe dla regałów paletowych (bezpośredni dostęp, duża liczba pozycji asortymentowych, uniwersalność) z zaletami właściwymi rozwiązaniom magazynowym umożliwiającym duże zagęszczenie ładunków (oszczędność miejsca, wzrost pojemności magazynu).
Oczywiście. Regały są wyposażone w urządzenia zabezpieczające, które gwarantują bezpieczne działanie, chroniąc przed wypadkiem zarówno operatorów, jak i składowane ładunki. Przy projektowaniu regałów mobilnych uwzględniono wymogi normy PN-EN 15095 oraz innych norm mających zastosowanie dla regałów paletowych. Regały te posiadają również oznaczenie CE.
Montaż regałów Movirack Mecaluxu wymaga wbudowania w posadzkę magazynu szyn, po których będą się przemieszczać podstawy ruchome. Zastosowana technologia będzie się różnić w zależności od tego, czy montaż będzie wykonywany w powstającym dopiero magazynie, czy w obiekcie już istniejącym. Mecalux towarzyszy klientowi na każdym etapie procesu instalowania regałów jezdnych.
Standardowy montaż przewiduje maksymalnie 16 podstaw ruchomych w jednym bloku lub zespole. Jeśli zachodzi konieczność instalacji większej liczby regałów jezdnych, należy zamontować jeden regał stały i dalej kolejny zespół podstaw ruchomych. W niektórych przypadkach można projektować również systemy złożone z ponad 16 podstaw ruchomych w jednym bloku.
To pytanie, które należy postawić sobie na etapie projektowania. Oczywiście największe zagęszczenie ładunków uzyskujemy przy konfiguracji pozwalającej na otwarcie tylko jednego korytarza roboczego, do którego można wjechać wózkiem widłowym. Jednak na życzenie klienta można zaprojektować system tak, aby jednocześnie otwierały się dwa korytarze lub więcej. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszą liczbą podstaw ruchomych, a tym samym – mniejszą pojemnością magazynu.
Szerokość korytarza określa się na etapie projektowania. Musi być wystarczająca, aby wózek widłowy mógł swobodnie manipulować jednostkami ładunkowymi między regałami. Zależy więc od klasy stosowanego wózka.
Korytarz roboczy może mieć ponad 40 m głębokości, jednak jego ostateczny wymiar jest uzależniony od systemu pracy klienta oraz norm dotyczących korytarzy ewakuacyjnych w każdej instalacji.
Średnia prędkość przemieszczania się podstaw ruchomych waha się od 3,5 do 4 m/min. Oznacza to, że przesuwając jedną podstawę ruchomą, korytarz o szerokości 3 m otworzy się w mniej niż 50 s.
Regały mobilne mogą działać w trzech trybach automatycznych (trybie otwarcia korytarza, wielu korytarzy i trybie parking) oraz w trybie manualnym do prac konserwacyjnych. Tryb otwarcia korytarza służy do utworzenia jednego roboczy w celu odłożenia lub pobrania jednostki ładunkowej za pomocą wózka widłowego. Z kolei tryb wielu korytarzy umożliwia jednoczesne otwarcie maksymalnie trzech węższych korytarzy. Stosowany do kompletacji zamówień. W trybie parking szerokość korytarza roboczego jest podzielona w celu otworzenia wszystkich możliwych korytarzy, w taki sposób, że podstawy ruchome są oddalone jedna od drugiej o taką samą odległość. Z tej funkcji korzysta się w celu uzyskania lepszego obiegu powietrza (co jest szczególnie istotne w chłodniach i mroźniach), wykonania inwentaryzacji lub kompletacji zamówień. Tryb manualny służy głównie do prowadzenia prac konserwacyjnych. Pozwala na przesuwanie każdej z podstaw ruchomych osobno poprzez wciśniecie i przytrzymanie przycisku kierunku ruchu znajdującego się w szafie regałowej na podstawie.
Każda instalacja jest dostarczana z jednym pilotem, jednak w razie potrzeby ich liczba może być większa.
W tym celu można stosować dowolny model wózka widłowego przedniego (z przeciwwagą lub z wysuwanym masztem), o ile pozwala na to szerokość korytarza i wysokość podnoszenia wózka. Najczęściej używanymi są wózki widłowe z wysuwanym masztem, poruszające się w korytarzach o szerokości poniżej 3 m, z możliwością podnoszenia ładunków powyżej 10 m oraz z ogrzewaną kabiną (ważne w przypadku pracy w magazynach chłodniczych).
Nie. Regały przesuwne można wyposażyć w takie same akcesoria, jakie stosuje się, aby przystosować statyczne regały paletowe do magazynowania ładunków na nośnikach innych niż palety. Oznacza to, że regały mobilne można przystosować do składowania różnych jednostek ładunkowych: kontenerów, kręgów czy beczek. System Movirack Mecaluxu doskonale sprawdza się również w przypadku składowania akumulacyjnego ładunków dłużycowych takich jak profile czy płyty.
Tak. System Movirack Mecaluxu można przystosować do procesu kompletacji z regałów, aktywując tryb wielu korytarzy. Umożliwia on jednoczesne otwarcie do trzech korytarzy roboczych.
Regały mobilne są zdolne do pracy w magazynach, w których panuje temperatura otoczenia, a także w chłodniach i mroźniach. Co więcej, to rozwiązanie przynosi liczne korzyści w magazynach o kontrolowanej temperaturze składowania, ponieważ lepsze wykorzystanie przestrzeni, możliwe dzięki regałom jezdnym, przekłada się na znaczną oszczędność zużycia energii.
Zapytaj eksperta