Strefa buforowa w magazynie – miejsce tymczasowego składowania
Strefa buforowa odgrywa istotną rolę w codziennej pracy wielu obiektów magazynowych. Z tego względu jej lokalizacja, rodzaj zastosowanej infrastruktury oraz sposób organizacji i obsługi logistycznej (np. składowanie blokowe) powinny być dogłębnie przemyślane i odpowiednio zaplanowane.
Rozwiązanie to jest często stosowane, gdy tempo zaopatrzenia nie odzwierciedla tempa konsumpcji produktów lub gdy magazyn jest etapem pośrednim dwoma procesami produkcyjnymi.
W niniejszym artykule omówimy rozwiązania magazynowe stosowane najczęściej w strefach buforowych, przedstawimy ich zalety oraz możliwości automatyzacji w celu zwiększenia wydajności pracy.
Strefa buforowa w magazynie – definicja i zastosowania
Bufor to miejsce tymczasowego składowania niezbędnych materiałów na potrzeby kolejnych procesów (np. produkcji, wysyłki, kompletacji zamówień czy kittingu). Jego lokalizacja i organizacja może się różnić w zależności od dostępnej przestrzeni i wymogów danego magazynu.
Bufor jest bardzo często spotykany w obiektach firm o wysokim tempie pracy lub pracujących na zasadzie just-in-time, między innymi z branży motoryzacyjnej, gdzie dzięki łatwemu dostępowi umożliwia dostarczanie towaru w odpowiednim momencie, zapobiegając przestojom mogącym prowadzić do opóźnień produkcji.
Kolejnym częstym przeznaczeniem strefy buforowej w magazynie jest uporządkowanie i organizacja towaru niezbędnego do kompletacji zamówień i zestawów lub przeznaczonego do bezpośredniego wydania. W tym ostatnim przypadku bufor zwykle znajduje się w strefie wysyłki, w postaci kanałów przepływowych, w których towar oczekuje na załadowanie na pojazd dostawczy.
Jak zaprojektować strefę buforową w magazynie?
Podczas projektowania strefy buforowej należy uwzględnić dostępną powierzchnię oraz specyfikę wykonywanych czynności. Należy zapewnić nie tylko wystarczającą ilość miejsca do składowania niezbędnego towaru, ale również gotowość do prowadzenia ciągłych i terminowych dostaw.
Aby bufor stanowił wartość dodaną w zakresie wydajności, należy go zorganizować w pobliżu kluczowych stref magazynu – np. stanowisk kompletacji zamówień, doków załadunkowych czy linii produkcyjnych (jeżeli bufor pełni funkcję zasobnika zaopatrzeniowego).
Wiele firm tworzy strefę buforową, składując towar na posadzce, jednakże w zależności od liczby artykułów i niezbędnych ruchów lepszym rozwiązaniem może być wdrożenie systemu magazynowego, takiego jak regały paletowe, regały przepływowe lub regały typu push-back. Systemy te umożliwiają lepszą organizację produktów, ułatwiając ich lokalizowanie, oraz gwarantują bezpieczeństwo ładunków i samych operatorów.
Skutecznie funkcjonujący bufor powinien być elastyczny. Wybrany system magazynowy powinien zapewniać odpowiednią pojemność, a przede wszystkim ułatwiać pracę operatorom w zakresie szybkiego przyjmowania i wydawania towaru w odpowiednim momencie.
Zalety strefy buforowej
Stworzenie miejsca tymczasowego składowania dostarcza następujące korzyści:
- Optymalizacja przestrzeni. Można wykorzystać całą dostępną przestrzeń w celu umieszczenia większej liczby produktów. Na tej powierzchni tymczasowo składowane są wszystkie artykuły potrzebne do prowadzenia procesów realizowanych w magazynie.
- Bliskość i koordynacja. Bufor jest idealnie skoordynowany i połączony z pozostałymi obszarami roboczymi, gdzie prowadzone są czynności w ramach kompletacji zamówień czy zestawów oraz wysyłki towaru. Zapewnia to sprawną obsługę produkcji i wysyłek.
- Dostępność towaru. Magazynowanie niezbędnych towarów dla danego procesu z wyprzedzeniem umożliwia zapewnienie pełnej dostępności produktów i uniknięcie w ten sposób opóźnień i przestojów.
- Zwiększenie wydajności. Wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zapewnienie zaopatrzenia poszczególnych operacji prowadzonych w magazynie przekłada się na wzrost wydajności obiektu.
- Ograniczenie błędów. Organizacja produktów w ramach bufora uwzględnia kolejność, w jakiej będą one potrzebne. Umożliwia to minimalizację błędów i przyspieszenie dostaw.
Automatyzacja strefy buforowej w magazynie
Do najbardziej pożądanych rozwiązań podczas tworzenia efektywnej strefy tymczasowego magazynowania należy automatyzacja. Przenośniki, systemy automatyczne obejmujące regały przepływowe lub automatyczne magazyny paletowe i układnice pojemnikowe zapewniają wysoką elastyczność i bezpieczeństwo obsługi przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.
Automatyzacja zapewnia nieprzerwany przepływ towaru, eliminując ryzyko przestoju w produkcji i dystrybucji. Transport ładunków za pośrednictwem tradycyjnych urządzeń przeładunkowych jest bardzo czasochłonny, dlatego automatyzacja tego procesu za pomocą układnic paletowych, przenośników lub wózków wahadłowych jest wskazana przy dużej dynamice codziennej pracy magazynu i konieczności zwiększenia bezpieczeństwa w magazynie.
Ponadto zapewnienie pełnej automatyzacji i cyfryzacji dzięki systemowi WMS do zarządzania magazynem umożliwia całkowitą identyfikowalność produktów i monitorowanie dostępnego towaru w czasie rzeczywistym.
Przykłady skutecznego wdrożenia strefy buforowej w magazynie
Wiele firm decyduje się na korzystanie z tymczasowych magazynów, aby mieć pod ręką produkty wykorzystywane w określonych procesach. Dobrze zaprojektowany bufor umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i sprawną obsługę przechowywanych ładunków.
Firma Mecalux posiada obszerne doświadczenie w zakresie opracowywania takich rozwiązań logistycznych dla firm z różnych sektorów. Poniżej przedstawiamy dwa przykłady wdrożenia funkcjonalnej strefy buforowej w obiekcie, których wspólnym mianownikiem jest automatyzacja. Zalety: większa wydajność i kontrola przepływów.
- Luís Simões. Ten znany operator logistyczny otworzył w Hiszpanii centrum logistyczne, które firma Mecalux wyposażyła w blok regałów wjezdnych obsługiwany przez automatyczny system Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi. Instalacja ta pełni rolę bufora, którego zadaniem jest organizacja i porządkowanie zamówień przygotowanych do dystrybucji.
- Yamazaki Mazak UK. Firma Mecalux zainstalowała automatyczny magazyn w zakładzie produkcyjnym wytwórcy maszyn przemysłowych w Worcester (Wielka Brytania). Jest to przestrzeń, w której tymczasowo są składowane elementy wychodzące z malarni aż do wyschnięcia. Rozwiązanie zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić składowanie produktów potrzebnych firmie i zagwarantować ich przyjmowanie i wydawanie w odpowiednim momencie bez opóźnień.
Jeżeli planujesz utworzyć bufor w swoim magazynie lub fabryce, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy techniczno-handlowi opracują najlepsze rozwiązanie wychodzące naprzeciw Twoim potrzebom, dostosowane do specyfiki Twojej działalności.