Make to stock lub build to stock to metoda produkcji realizowana zgodnie z prognozowanym popytem

Make to stock – zalety prognozowania zamówień

27 mar 2025

Wiedza na temat bieżącego popytu na produkt ułatwia opracowanie strategii produkcyjnych jak make to stock.

Czym jest make to stock?

Make to stock (MTS) lub build to stock to metoda produkcji realizowana zgodnie z prognozowanym popytem. Polega na rozpoczęciu produkcji z wyprzedzeniem, niezależnie od zamówień klientów. O skuteczności tej metody decyduje sporządzenie trafnej prognozy popytu, na której podstawie przygotowywane są artykuły, które następnie trafiają do magazynu aż do momentu nabycia ich przez konsumentów. Główną zaletą tej strategii jest dostępność produktów jeszcze zanim zostaną zamówione.

To bardzo wydajny system produkcyjny, o ile można precyzyjnie oszacować popyt. Dlatego warto dysponować danymi historycznymi i źródłami informacji w czasie rzeczywistym przed wdrożeniem strategii. Prawidłowa realizacja i dysponowanie towarem najszybciej jak to możliwe umożliwia zyskanie przewagi nad konkurencją, jednak nieprawidłowe wdrożenie strategii make to stock może prowadzić do nadmiernego zapasu, jego braku, a w konsekwencji – do strat w firmie.

Strategia make to stock – korzyści

Działanie według metody produkcyjnej make to stock, znanej również jako system push, ma wiele zalet:

  • Ekonomia skali. Przy produkcji dużych serii stałe koszty dzielą się na wyprodukowane jednostki. Koszt produkcji jednostki spada, dlatego przedsiębiorcy mogą korzystać z ekonomii skali.
  • Szybsze dostawy. Jako że głównym celem produkcji według strategii make to stock jest magazynowanie, produkty już od początku zawsze są dostępne w sklepach. Brak konieczności oczekiwania na wyprodukowanie towarów zapobiega utracie sprzedaży.
  • Większa elastyczność. Wykonywanie dłuższych serii z podobnymi odniesieniami maksymalizuje aktywność zespołu, ogranicza zmiany i zwiększa ogólną wydajność.
  • Lepsze prognozy. Chociaż koniecznie trzeba dysponować odpowiednimi prognozami oraz widocznością zapasów przed wdrożeniem strategii make to stock, może ona też przyczynić się do poprawy kolejnych prognoz. Dzieje się tak, ponieważ popyt jest bardziej przewidywalny, jeśli potrzebne produkty są dostępne dla klientów od samego początku.
  • Minimalizowanie asortymentu. Dostosowanie produkcji do prognozowanego produktu umożliwia wydajne zarządzanie zasobami i zapobiega nagromadzeniu nadmiernych zapasów.
  • Optymalizacja produkcji. Prognozowanie potrzeb przed otrzymaniem zamówień umożliwia dostosowanie wydajności, siły roboczej i zasobów w celu opracowania dokładnego planu produkcji.
  • Zmniejszenie kosztów. Nabycie z wyprzedzeniem zasobów w dużych ilościach na podstawie efektywnego planu minimalizuje występowanie nadmiernych zapasów i zmniejsza koszty.
Strategia make to stock wymaga zastosowania wiarygodnych źródeł informacji i danych operacyjnych
Strategia make to stock wymaga zastosowania wiarygodnych źródeł informacji i danych operacyjnych

Zastosowanie metody produkcyjnej make to stock

Strategia produkcji make to stock może być szczególnie korzystna dla firm zajmujących się zaopatrywaniem dużych sprzedawców detalicznych. Wynika to z faktu, że ten rodzaj klienta nie wymaga personalizacji produktów i zazwyczaj zamawia duże ilości towaru.  

Jednakże, aby maksymalnie wykorzystać zalety strategii make to stock, należy dysponować najlepszymi źródłami informacji. W tym celu zaleca się dysponować doskonałą widocznością zapasów w poszczególnych węzłach dystrybucyjnych i punktach sprzedaży poprzez Distributed Order Management System, którego przykładem jest Easy DOM oraz przeprowadzić szczegółową analizę wszystkich magazynów za pomocą systemu zarządzania magazynem, np. Easy WMS Mecaluxu.

Przykłady magazynów implementujących strategię make to stock

Firmy różnych branż mogą czerpać korzyści z wdrożenia strategii make to stock. Poniżej omawiamy najpopularniejsze przykłady obiektów, w których sprawdza się ta strategia:

  • Producenci zabawek prowadzą produkcję przez cały rok, aby przygotować się na ostatni kwartał roku, kiedy odnotowują najwyższą sprzedaż ze względu na święta Bożego Narodzenia. 
  • Producenci innych produktów sezonowych, np. strojów kąpielowych, rozpoczynają produkcję przed nadejściem lata na obu półkulach, aby odzież znalazła się w sklepach przed sezonem letnim.
  • Sprzedaż mebli ogrodowych również spada zimą, jednak firmy nie wstrzymują ich produkcji podczas najchłodniejszych miesięcy, aby dysponować odpowiednim zapasem na wiosnę.
  • Kolejnym przykładem są przedsiębiorstwa produkujące na zlecenie dystrybutorów. W tym przypadku artykuły produkowane przez jedną firmę są nabywane przez inną, która wprowadza je na rynek.
Producenci zabawek stosują metodę make to stock, aby wyprodukować odpowiednią liczbę artykułów przed świętami Bożego Narodzenia
Producenci zabawek stosują metodę make to stock, aby wyprodukować odpowiednią liczbę artykułów przed świętami Bożego Narodzenia

Make to stock i make to order – różnice

Omawiana strategia pracy kontrastuje z metodą make to order. Make to stock polega na produkcji artykułów w celu ich magazynowania przed otrzymaniem zamówień, z kolei make to order to produkcja na zlecenie klienta, co oznacza, że proces produkcyjny rozpoczyna się po złożeniu zamówienia.

Chociaż metoda make to order (MTO) wydaje się bardziej elastyczna niż make to stock, może okazać się mniej wydajna. Umożliwia wprowadzenie zmian i personalizowanie artykułów, jednak jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem. Zasadniczo make to stock jest przeznaczone dla firm, które mogą przewidzieć popyt na swoje produkty, a make to order jest odpowiednie dla towarów, na które popyt się zmienia.

Przygotowanie strategii z Mecaluxem

Niezależnie od tego, czy podjęto decyzję o wdrożeniu strategii make to stock, czy make to order, kluczowe jest zastosowanie najnowszych osiągnięć z zakresu intralogistyki. Mecalux może pomóc w magazynowaniu towaru jeszcze przed złożeniem zamówień przez klientów, a także w gromadzeniu danych dotyczących Twojego magazynu i asortymentu, które umożliwią sporządzanie prognoz i przygotowanie się na nadchodzące zdarzenia. Jesteśmy specjalistami w zakresie automatyki i sterowania urządzeniami za pomocą naszego systemu do zarządzania magazynem Easy WMS. Z kolei dzięki systemowi Easy Dom zyskujesz widoczność zapasów w dużych sieciach dystrybucyjnych. Skontaktuj się z nami – podzielimy się z Tobą naszym wieloletnim doświadczeniem w zakresie intralogistyki, które budujemy od 1966 roku.