Magazyny miejskie to obiekty zlokalizowane w pobliżu dużych aglomeracji, których celem jest przyspieszenie dostaw do klientów końcowych

Magazyny miejskie – szybsza dostawa na ostatniej mili

22 lut 2022

Magazyny miejskie stały się istotnym elementem zapewniającym sprawną obsługę logistyczną w aglomeracjach. Są to obiekty usytuowane na terenie miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a więc blisko potencjalnych klientów, co umożliwia bardzo szybką dostawę zamówień.

W niniejszym artykule przyjrzymy się początkom magazynów miejskich, omówimy, jaką rolę pełnią w łańcuchu dostaw oraz – co najważniejsze – wyjaśnimy, jak powinny być zaprojektowane, aby funkcjonowały z maksymalną wydajnością.

Cechy charakterystyczne magazynów miejskich

Magazyny miejskie to obiekty służące do składowania towarów oraz przygotowania i wysyłki zamówień. Zlokalizowane są zazwyczaj na obrzeżach dużych miast, co umożliwia dostawy w 24 godziny, na których opiera się handel elektroniczny.

Z raportu przeprowadzonego przez firmę Adobe wynikało, że do 2021 roku e-commerce osiągnie wartość ponad 4,2 biliona dolarów. W celu zaspokojenia rosnących oczekiwań klientów działalność ta wymaga efektywnej realizacji czynności magazynowych, ograniczenia kosztów transportu, sprawnej kompletacji zamówień i obsługi zwrotów (logistyki odzysku). To właśnie wzrost popularności handlu elektronicznego w głównej mierze przyczynił się do umocnienia pozycji magazynów miejskich w aktualnym krajobrazie logistycznym.

Regały półkowe przepływowe pozwalają znacząco usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynach miejskich
Regały półkowe przepływowe pozwalają znacząco usprawnić proces kompletacji zamówień w magazynach miejskich

Podstawową cechą magazynów miejskich jest strategicznie dobrana lokalizacja między centrum dystrybucyjnym danego przedsiębiorstwa a znacznym skupiskiem potencjalnych klientów. Obiekty te, wykorzystywane najczęściej w handlu elektronicznym i modelu B2C, obsługują zazwyczaj dużą liczbę zamówień o niewielkich rozmiarach (kartony, pojemniki lub produkty jednostkowe). Ograniczona powierzchnia zmusza do poszukiwania sposobów optymalizacji zasobów magazynowych i rozwiązań zapewniających sprawną obsługę procesów ostatniej mili.

Należy zaznaczyć, że tego typu obiekty znajdują zastosowanie nie tylko w handlu elektronicznym. Z magazynów miejskich korzystają firmy z branży farmaceutycznej i spożywczej, a także stacjonarne sklepy detaliczne o dużym wolumenie sprzedaży. Do najciekawszych przykładów należą bardzo popularne w handlu detalicznym mikrocentra logistyczne (inaczej micro-fulfillment) zlokalizowane na terenie miast oraz tzw. dark stores zajmujące się wysyłką zamówień dla sektora e-grocery.

Jak zaprojektować i wyposażyć magazyn miejski

Najistotniejszym czynnikiem warunkującym układ magazynu miejskiego jest jego lokalizacja. Wysokie ceny najmu oraz stosunkowo niewielkie rozmiary dostępnych na rynku obiektów skłaniają do inwestowania w rozwiązania pozwalające do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, np. poprzez wysokie składowanie.

Magazyny miejskie pełnią funkcję bufora logistycznego do tymczasowego składowania towarów przywiezionych z centrów dystrybucji w oczekiwaniu na wysyłkę do klientów końcowych. Dlatego powinny być wyposażone w elastyczne systemy magazynowe umożliwiające wygodne rozmieszczanie na różnych poziomach produktów w pojemnikach lub artykułów przechowywanych luzem. Jednym z popularniejszych rozwiązań są regały półkowe przepływowe, które pozwalają obsłużyć wiele zamówień przy jednoczesnym ograniczeniu konieczności poruszania się po obiekcie.

Dodatkowo magazynierzy mogą korzystać z systemów wspomagania kompletacji, takich jak urządzenia do kompletacji głosowej pick-by-voice czy pick-by-light, które ułatwiają pracę, wskazując krok po kroku zadania do wykonania. W magazynach miejskich o bardzo dużym natężeniu przepływu towarów warto podjąć decyzję o zastąpieniu tradycyjnych systemów składowania urządzeniami automatycznymi, np. układnicą pojemnikową, która nie tylko pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też znacznie przyspiesza procesy pobierania i układania towarów na regałach.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na automatyzację magazynu miejskiego jest montaż układnic pojemnikowych
Jednym z najpopularniejszych sposobów na automatyzację magazynu miejskiego jest montaż układnic pojemnikowych

Magazyny miejskie zazwyczaj dzieli się na strefy wg rodzaju składowanych produktów lub szybkości rotacji. W wielu obiektach znajdują się też pola odkładcze do tymczasowego przechowywania towarów bezpośrednio na posadzce. Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu WMS, który pozwala zautomatyzować zarządzanie oraz przydzielanie artykułów do lokalizacji według kryteriów określonych przez kierownika magazynu. Dodatkową zaletą programu jest sprawniejsza obsługa przyjęć towarów z centrum dystrybucji oraz ewentualnych zwrotów od klientów, w tym możliwość śledzenia zwracanych produktów i przydzielania ich do innych zamówień.

System WMS koordynuje współpracę magazynu miejskiego z centrum dystrybucji zlokalizowanym poza miastem. Synchronizacja logistyki obu obiektów zdecydowanie upraszcza zaopatrywanie magazynu miejskiego w oparciu o zamówienia wewnętrzne, ograniczając tym samym ryzyko pojawienia się braku zapasów, który może zagrażać konkurencyjności przedsiębiorstwa.

System magazynowy Easy WMS marki Mecalux posiada specjalne funkcje usprawniające wysyłkę towarów i zaopatrzenie magazynów miejskich. Przykładowo program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software zapewnia wydajną obsługę procesów ostatniej mili, czyli transportu zamówienia do klienta końcowego, umożliwiając komunikację z różnymi firmami spedycyjnymi za pośrednictwem jednej platformy. Ponadto grupuje zamówienia według trasy lub przewoźnika, pozwalając tym samym ograniczyć koszty transportu.

Zalety i wady magazynów miejskich

Magazyn miejski to doskonały sposób dotrzymania podstawowych standardów obsługi obowiązujących w logistyce e-commerce, czyli wysyłek w 24 godziny lub bezproblemowych zwrotów towarów (przede wszystkim ograniczenie konieczności zwracania zamówień), ponieważ produkty znajdują się bliżej klientów. Firma doradcza Deloitte przeanalizowała pod tym kątem obszar metropolitalny Nowego Jorku i opublikowała raport, z którego jednoznacznie wynika, że magazyny miejskie pomagają ograniczyć jednostkowe koszty transportu zamówień. W dokumencie czytamy: „Co się tyczy kosztów dostawy na ostatniej mili, posiadanie magazynu w mieście zapewnia większą przewagę konkurencyjną, ponieważ pozwala skrócić czas realizacji zamówienia (nawet do kilku godzin)”. We wnioskach napisano, że magazyn miejski jest o co najmniej 22% bardziej opłacalny. Powód jest oczywisty. Wydajna organizacja wysyłek według trasy przewozu pozwala skrócić termin dostawy, a w rezultacie także ograniczyć koszty generowane na etapie ostatniej mili.

Tego typu obiekty są też niezbędne do sprawnej obsługi sprzedaży omnikanałowej – umożliwiają szybkie przygotowanie zamówień w modelu e-commerce, przepływy typu BOPIS / BORIS (buy online, pick up in store / buy online, return in stock – zakup online, odbiór / zwrot w sklepie) oraz szybkie zaopatrywanie sklepów stacjonarnych w mieście.

Moduł Multi Carrier Shipping Software grupuje zamówienia według trasy przewozu, usprawniając dostawy w mieście
Moduł Multi Carrier Shipping Software grupuje zamówienia według trasy przewozu, usprawniając dostawy w mieście

Inną ważną zaletą magazynów miejskich jest ograniczenie negatywnego wpływu logistyki odzysku na działalność całego przedsiębiorstwa – odsyłane artykuły trafiają z powrotem do obiektu, z którego zostały nadane, i oczekują na kolejne zamówienie. Nie istnieje zatem konieczność przekazywania ich dalej.

Wadą takiego rozwiązania są dość wysokie nakłady inwestycyjne dla przedsiębiorstwa wynikające z dużych kosztów najmu powierzchni magazynowej, które rosną odwrotnie proporcjonalnie do odległości od centrum miasta.

Najprostszym sposobem na problemy z wynajmem dodatkowej powierzchni przy konieczności zapewnienia sprawnej obsługi coraz większej liczby zamówień jest rozbudowa systemów składowania wzwyż oraz zastosowanie innych rozwiązań pozwalających do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, np. urządzeń automatycznych.

Magazyny miejskie są odpowiedzią na rosnące koszty obsługi zamówień w modelu e-commerce. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy prawidłowo ocenić możliwe korzyści z przeniesienia części logistyki do miast, ponieważ skrócenie dystansu do potencjalnych klientów automatycznie podnosi koszty magazynowania towarów.

Magazyny miejskie – sukces na ostatniej mili

Z raportu firmy doradczej Capgemini wynika, że brak optymalizacji procesów ostatniej mili może oznaczać spadek zysków na poziomie nawet 26%. Jednym z lepszych sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest przeniesienie przynajmniej części operacji logistycznych związanych z obsługą wysyłek i zwrotów do obiektów zlokalizowanych w pobliżu dużych miast.

Takie rozwiązanie pozwala skrócić dystans do potencjalnych klientów, a tym samym obniżyć koszty przewozu towarów i oferować szybką dostawę zamówień oraz możliwość bezpłatnego zwrotu produktów, co przyjęło się już jako standard w handlu elektronicznym.

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie magazynów miejskich na całym świecie. Jeżeli chcesz usprawnić logistykę w swojej firmie, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: