Fast-moving consumer goods – logistyka FMCG
Termin fast moving consumer goods (w skrócie FMCG) oznacza produkty szybkozbywalne, czyli artykuły o dużej rotacji sprzedawane po względnie niskich cenach.
Do najpopularniejszych produktów tego typu zalicza się żywność, napoje oraz parafarmaceutyki.
Charakterystyka branży FMCG
Produkty szybkozbywalne mają zazwyczaj krótki termin przydatności. Artykuły te, określane również nazwą consumer packaged goods (CPG), charakteryzują się niską trwałością oraz wysokim wskaźnikiem rotacji, który wynika z dużego popytu. Produkty FMCG uważa się za szybkorotujące ze względu na krótki cykl życia. Wymagają one ciągłej produkcji i niemal natychmiast są kupowane w sklepach stacjonarnych lub internetowych.
Branża FMCG obejmuje wszelkiego rodzaju produkty wytwarzane i konsumowane w masowych ilościach, począwszy od żywności i napojów, poprzez środki czystości, artykuły higieniczne, parafarmaceutyki, aż po materiały biurowe i eksploatacyjne. Do tej kategorii zaliczyć należy również produkty sezonowe.
Produkty szybkozbywalne są domeną wielu branż, w tym m.in. odzieżowej, rolno-spożywczej czy farmaceutycznej. Amerykańska firma doradcza Allied Market Research przewiduje się, że do roku 2025 wielkość globalnego rynku tego sektora przekroczy 15 bln dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o 5,4%.
Szybkozbywalne dobra konsumpcyjne wyróżniają się względnie niskimi cenami. W związku z tym przedsiębiorstwa z tej branży muszą nieustannie poszukiwać skutecznych sposobów na obniżenie kosztów produkcji, magazynowania i dystrybucji, aby utrzymać atrakcyjne ceny i nie dać się prześcignąć konkurencji.
Logistyka branży FMCG
Produkty szybkozbywalne ze względu na wysoki wskaźnik rotacji wymagają nadzwyczaj sprawnej obsługi logistycznej. W dodatku niektóre z nich szybko tracą swoje właściwości, przez co muszą być łatwo dostępne w magazynach, aby przyspieszyć kompletację zamówień.
Produkty szybkozbywalne wymagają odpowiednich warunków składowania i transportu, co w wielu przypadkach stanowi duże wyzwanie przy dostawie zamówień. Oprócz trudności w zarządzaniu zapasami przedsiębiorstwa z branży muszą mierzyć się z wysokim popytem na oferowane artykuły oraz krótkimi terminami dostawy, które stały się standardem w handlu elektronicznym.
Wzrost popularności sprzedaży produktów szybkozbywalnych w modelu omnichannel dodatkowo utrudnia operacje logistyczne. Strategia omnichannel wymaga maksymalnej dbałości o jak najlepsze doświadczenie użytkownika oraz sprawnej obsługi dużej liczby zamówień składanych i dostarczanych rożnymi kanałami. Należy przy tym utrzymać możliwie najniższe koszty operacyjne.
Dlatego właśnie tak istotna w branży FMCG jest pełna identyfikowalność produktów. Aby zapewnić ścisłą kontrolę nad zapasami w czasie rzeczywistym, przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po systemy informatyczne, które ułatwiają sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw. „Systemy zarządzania łańcuchem dostaw pozwalają na zautomatyzowane prognozowanie popytu oraz planowanie sprzedaży, zaopatrzenia, produkcji i zakupów, zapewniając pomyślny rozwój działalności w branży dóbr konsumpcyjnych” – podkreślają autorzy artykułu naukowego pt. Exploring the relationship between demand attitudes and the supply amount in consumer-driven supply chain for FMCG opublikowanego na łamach International Scientific Journal about Logistics.
Wdrożenie specjalistycznego oprogramowania może wpłynąć korzystnie nie tylko na sam łańcuch dostaw w sektorze FMCG. Jak czytamy w artykule amerykańskiej firmy doradczej McKinsey, „technologia cyfrowa odmienia postrzeganie marek przez konsumentów oraz sposób postrzegania i traktowania konsumentów przez przedsiębiorców”. Według autorów publikacji większość producentów dóbr konsumpcyjnych zaczyna stosować już technologie cyfrowe, choć wiele zostało jeszcze na tym polu do zrobienia. „Internet rzeczy może zrewolucjonizować rynek niektórych dóbr szybkozbywalnych i znacząco odmienić procesy decyzyjne konsumentów, dzięki umożliwieniu automatycznego uzupełniania produktów na wyczerpaniu".
Przykłady udanych projektów logistycznych w branży FMCG
Przedsiębiorstwa z branży produktów szybkozbywalnych wymagają odpowiednich rozwiązań technologicznych w zakresie intralogistyki, które zapewnią maksymalną wydajność pracy, pełną identyfikowalność towarów oraz ich sprawną i bezpieczną obsługę.
Poprawa wydajności była jednym z powodów, które skłoniły międzynarodową firmę Havi Logistics do wyposażenia nowego centrum logistycznego w Vila Nova da Rainha (Portugalia) w zautomatyzowane rozwiązania magazynowe i oprogramowanie do zarządzania. Dzięki automatyzacji procesów logistycznych udało się w znacznym stopniu ograniczyć ręczną obsługę ładunków w magazynie: „Jesteśmy w stanie skuteczniej dostosować się do zmian zachodzących w naszej branży, lepiej monitorować terminy przydatności do spożycia składowanych artykułów spożywczych, a także sprawniej realizować zamówienia” – tłumaczy przedstawiciel Havi Logistics.
Branża FMCG wymaga również znacznej poprawy wydajności procesów produkcji. Dobrym przykładem takiej inwestycji jest nowy magazyn automatyczny firmy kosmetycznej Natura Bissé w Cerdanyola del Vallés (Hiszpania). Przedsiębiorstwo powierzyło Mecaluxowi zadanie modernizacji zaplecza logistycznego: „Dzięki temu przedsięwzięciu planowanie procesów stało się bardziej elastyczne, a produkcja może się odbywać bez zbędnych przestojów. Ponadto, rezygnując z outsourcingu, obniżyliśmy koszty logistyczne” – wyjaśnia Pilar López, dyrektor przemysłowy w firmie Natura Bissé.
Nie mniej istotna w branży produktów szybkozbywalnych jest cyfryzacja procesów. Informatyczny system magazynowy Easy WMS marki Mecalux umożliwia perfekcyjną koordynację procesów logistycznych w magazynach zautomatyzowanych. Przykładem może być magazyn japońskiej firmy farmaceutycznej Takeda zlokalizowany w Łyszkowicach. Ten samonośny magazyn automatyczny o pojemności 6500 palet pracuje pod kontrolą systemu Easy WMS, który zapewnia pełną identyfikowalność produktów oraz wydajne i bezbłędne funkcjonowanie obiektu.
Wydajna logistyka branży FMCG
Pojawienie się nowych kanałów sprzedaży w handlu elektronicznym oraz konieczność stałego dbania o poziom satysfakcji klientów znacznie komplikują procesy logistyczne w magazynach produktów szybkozbywalnych. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie rozwiązań automatycznych, dzięki którym można znacząco usprawnić przechowywanie i transport towarów.
Dużą popularnością cieszą się m.in. informatyczne systemy magazynowe zapewniające ścisłą kontrolę procesów logistycznych, co pozwala wyeliminować pomyłki oraz skrócić czas dostawy. Jeżeli chcesz dokładniej poznać zalety rozwiązań intralogistycznych Mecaluxu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.