Zielony magazyn to obiekt logistyczny zaprojektowany tak, aby maksymalnie ograniczyć wpływ jego działalności na środowisko naturalne

8 sposobów jak uzyskać zielony magazyn

22 mar 2022

Zielony magazyn to obiekt, w którym stosuje się rozmaite techniki i strategie mające na celu ograniczenie produkcji odpadów i zużycia energii w trosce o środowisko. Działania te wpisują się w zasady zielonej logistyki, której priorytetem jest redukcja śladu węglowego branży TSL oraz racjonalne gospodarowanie zasobami.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak zmniejszyć negatywny wpływ działalności przedsiębiorstwa na środowisko i spełnić kryteria zielonego magazynu.

1. Efektywność energetyczna

Aby poprawić efektywność energetyczną, można wykorzystać światło naturalne i oświetlenie energooszczędne (w obiektach logistycznych najczęściej stosuje się świetliki dachowe, panele oraz czujniki słoneczne). Można również zainwestować w systemy zarządzania energią, które pozwalają ograniczyć pobór prądu, np. odłączając zasilanie nieużywanych urządzeń. To znakomity sposób na zmniejszenie zależności firmy od paliw kopalnych i redukcję emisji dwutlenku węgla.

2. Automatyczne systemy składowania

Automatyzacja obiektów logistycznych nabiera tempa. Według MHI Annual Industry Report 2021 w okresie pandemii koronawirusa 43% ankietowanych przedsiębiorców przeznaczyło od 5 do 10 mln dolarów na robotyzację i automatyzację, a 53% deklarowało chęć istotnego zwiększenia nakładów inwestycyjnych w tym obszarze.

Automatyzacja to krok we właściwym kierunku, ponieważ automatyczne urządzenia przeładunkowe emitują mniej zanieczyszczeń niż np. wózki widłowe z silnikami spalinowymi. Co więcej, całkowicie zautomatyzowane magazyny mogą funkcjonować w zupełnych ciemnościach (tzw. dark warehouses), co pozwala znacznie ograniczyć ślad węglowy.

Automatyzacja pozwala istotnie zwiększyć wydajność zielonego magazynu i lepiej wykorzystać jego zasoby
Automatyzacja pozwala istotnie zwiększyć wydajność zielonego magazynu i lepiej wykorzystać jego zasoby

3. Ekologiczna klimatyzacja

Klimatyzacja pochłania olbrzymie ilości energii, zwłaszcza w mroźniach i magazynach chłodniczych. Czy można ograniczyć pobór prądu, a jednocześnie zapewnić odpowiednie warunki przechowywania towarów?

Największa trudność tkwi w samej konstrukcji obiektu. Hale magazynowe są zazwyczaj wysokie i mają wiele otworów, przez które zimno przedostaje się na zewnątrz. Jednym z lepszych sposobów, aby temu zaradzić, jest zastosowanie izolowanych płyt warstwowych, które ograniczają możliwość wymiany ciepła.

4. Akumulacyjne systemy magazynowe

Dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii jest wdrożenie akumulacyjnych systemów magazynowych, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń dzięki wysokiemu zagęszczeniu produktów. Takie systemy idealnie nadają się do magazynów o temperaturze kontrolowanej, ponieważ pozwalają ograniczyć pobór energii w przeliczeniu na jedną paletę.

Akumulacyjne systemy magazynowe obejmują wiele rozwiązań o zróżnicowanej funkcjonalności, m.in. regały wjezdne, przepływowe, push-back i systemy Pallet Shuttle. Wybór odpowiedniej opcji zależy od wielu czynników, w tym dostępnej przestrzeni i obsługiwanych towarów.

Automatyczny system Pallet Shuttle to rozwiązanie akumulacyjne, które zdecydowanie usprawnia pracę zielonego magazynu
Automatyczny system Pallet Shuttle to rozwiązanie akumulacyjne, które zdecydowanie usprawnia pracę zielonego magazynu

5. Redukcja, ponowne wykorzystanie i recykling

Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że w ciągu zaledwie dziesięciu lat, od 2009 do 2019 roku, ilość generowanych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych wzrosła o 24%. Duży udział ma w tym działalność logistyczna, dlatego w zielonych magazynach prowadzi się selektywną zbiórkę materiałów powstających w toku codziennej pracy.

Społeczeństwo przykłada coraz większą wagę do recyklingu. Według wspomnianego raportu Komisji w ciągu dekady o 50% wzrósł wskaźnik przetwarzania odpadów plastikowych. Zielone magazyny coraz częściej stawiają na recykling wszelkiego rodzaju opakowań.

Tworzywa sztuczne to tylko część problemu – wiele magazynów generuje też odpady papierowe i szklane. Ich prawidłowe sortowanie, recykling oraz ponowne wykorzystanie pozwala znacząco ograniczyć negatywny wpływ logistyki na środowisko.

6. Przeniesienie magazynów bliżej klienta

Zgodnie z filozofią zrównoważonej logistyki im bliżej klienta znajduje się magazyn, tym krótsza trasa przewozu towarów, co oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Dobra lokalizacja ma w branży logistycznej kluczowe znaczenie. Dlatego dużą popularnością cieszą się ostatnio magazyny typu micro-fulfillment. Są to niewielkie obiekty usytuowane zwykle w pobliżu aglomeracji miejskich. Takie rozwiązanie pozwala skrócić odległości przewozu towarów.

Dobra lokalizacja magazynu pozwala nie tylko ograniczyć ilość generowanych zanieczyszczeń, ale też skrócić terminy realizacji zamówień
Dobra lokalizacja magazynu pozwala nie tylko ograniczyć ilość generowanych zanieczyszczeń, ale też skrócić terminy realizacji zamówień

7. Konserwacja zapobiegawcza

Prawidłowa konserwacja zapobiegawcza maszyn i urządzeń pozwala ograniczyć ryzyko awarii, ułatwia też podejmowanie decyzji w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Wszystko to okazuje się istotne z punktu widzenia troski o ekologię.

Z raportu opublikowanego przez firmę doradczą MarketsAndMarkets wynika, że wartość rynku konserwacji zapobiegawczej w latach 2020-2025 ma wzrosnąć o 25,2%. Chodzi tu m.in. o rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji oraz internecie rzeczy, które mogą na bieżąco dostarczać informacje na temat magazynu. Dzięki konserwacji zapobiegawczej można przewidywać awarie i zapobiegać im, co zwiększa bezpieczeństwo obiektów logistycznych.

8. Wydajny układ magazynu

Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pozwala znacząco zwiększyć wydajność poszczególnych czynności magazynowych. Aby osiągnąć ten cel, należy przede wszystkim zoptymalizować układ magazynu, dostosowując go do potrzeb systemu składowania.

W tym procesie zdecydowanie warto posłużyć się symulatorem magazynu, czyli programem, który pozwala odtworzyć w wirtualnym środowisku wszystkie elementy obiektu logistycznego. Pracując na wirtualnym modelu, można z łatwością przetestować wiele możliwych rozwiązań i zobaczyć, jak sprawdzą się np. w razie nagłego wzrostu liczby zamówień.

Optymalizacja układu magazynu pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i usprawnić pracę całego obiektu
Optymalizacja układu magazynu pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i usprawnić pracę całego obiektu

Zielony magazyn przyszłości

Dbałość o planetę jest naszym wspólnym obowiązkiem. Przedsiębiorcy mogą się z niego wywiązać, inwestując w zielone magazyny oraz promując zrównoważony łańcuch dostaw. Pozwoli to nie tylko ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko, ale również poprawić jakość obsługi.

Mecalux oferuje kompleksowe rozwiązania magazynowe dostosowane do indywidualnych potrzeb firm z każdej branży. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci poprawić wydajność pracy w Twoim przedsiębiorstwie.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: