Konserwacja zapobiegawcza i przeglądy magazynów automatycznych
Magazyny automatyczne to zaawansowane technologicznie instalacje, których działanie opiera się na trzech filarach: oprogramowanie magazynowe, automatyczne systemy transportu (wraz z oprogramowaniem sterującym) oraz, co oczywiste, regały. W tego typu obiektach w dużym zakresie pracę operatorów zastępują urządzenia automatyczne.
Jedne z najczęściej pojawiających się pytań w dziedzinie automatyzacji magazynów dotyczą konserwacji zapobiegawczej i przeglądów, których będą wymagać nowe urządzenia.
W jaki sposób zabezpieczyć się przed postojem, który paraliżuje cały proces logistyczny? Jakie są opcje wsparcia technicznego dla systemów automatycznych? Odpowiedź na te pytania przynosi opracowanie planu konserwacji i przeglądów.
Rodzaje planów konserwacji i przeglądów magazynu
Plan konserwacji i przeglądów to zespół zadań do wykonania w celu skompensowania zużycia instalacji w wyniku jej funkcjonowania, aby uniknąć wystąpienia awarii. Plan ten przewiduje również procedurę na wypadek zaistnienia usterek w urządzeniach.
Cele powiązane z konserwacją instalacji magazynowych skupiają się na:
- Zwiększeniu wydajności urządzeń;
- Zadbaniu o BHP w magazynie;
- Ograniczeniu kosztów eksploatacji, które przekładają się na koszty magazynowania.
Istnieją różne rodzaje planów konserwacji systemów przemysłowych:
- Konserwacja naprawcza:
Dwa rodzaje konserwacji łagodzące skutki zużywania się materiałów:
- Konserwacja naprawcza: obejmuje działania naprawcze podejmowane w następstwie wystąpienia usterki lub awarii.
- Konserwacja zapobiegawcza / systematyczna: dotyczy szeregu działań podejmowanych, aby zapobiec awariom. Jest dostosowana do zaleceń producenta. Wszelkie czynności konserwacyjne należy odnotować w planie konserwacji zapobiegawczej.
- Aktualizacja jako działanie konserwacyjne
Polega na wdrażaniu ulepszeń w celu ograniczenia błędów oraz zwiększenia wydajności systemów i instalacji. Ten rodzaj konserwacji dotyczy szczególnie instalacji nowych wersji oprogramowania ze względu na szybki rozwoju w dziedzinie IT. Obejmuje również wymianę części lub całych zespołów maszyn na nowe, udoskonalone.
Charakterystyka planu konserwacji zapobiegawczej
Plan konserwacji zapobiegawczej można opracować na trzy sposoby:
- Na podstawie zaleceń producentów, zwykle łączony z następnym opisanym tu rodzajem planu.
- Na podstawie ogólnych protokołów konserwacyjnych, jako listę do wykonania w przypadku każdego typu systemu nawet, jeżeli dany system tworzą urządzenia różnych producentów. Przykładowo można sporządzić jeden plan konserwacji zapobiegawczej i przeglądów dla wszystkich urządzeń transportu bliskiego z kategorii wózki systemowe trójstronne.
- Na podstawie analizy ukierunkowanej na niezawodność (z ang. RCM - Reliability Centred Maintenance). W porównaniu z dwoma poprzednimi to najbardziej złożona metoda, która skupia się na określeniu usterek, jakie potencjalnie mogą wystąpić w instalacji, ich klasyfikacji, a następnie opracowaniu środków zapobiegawczych.
Co powinien zawierać plan konserwacji zapobiegawczej i przeglądów?
- Wszelkiego rodzaju czynności konserwacyjne. Zwykle to kontrole sensoryczne, odczyty parametrów operacyjnych, kontrole układów elektrycznych, elementów mechanicznych, czyszczenie etc.
- Specyfikę danej pracy określającą, kto może ją wykonywać.
- Częstotliwość przeglądów i przybliżony czas wykonywania każdej z czynności konserwacyjnych.
- W niektórych przypadkach informację o konieczności zatrzymania maszyny w celu wykonania przeglądu.
- Wszelkie pozostałe czynności określone w przepisach prawnych dotyczących konserwacji systemów działających w magazynie oraz krajowych regulacjach w obszarze BHP.
Warianty przeglądów i konserwacji z firmą Mecalux
Po zaprojektowaniu i wykonaniu inteligentnego magazynu Mecalux przygotowuje program przeglądów gwarancyjnych i monitorowania instalacji, aby zapewnić długoterminowe, sprawne działanie magazynu automatycznego.
Dodatkowo na etapie uruchamiania instalacji Mecalux organizuje dla personelu magazynu szczegółowe szkolenie z zakresu obsługi oprogramowania oraz działania systemów automatycznych. Tworzony jest również plan konserwacji regałów, o którym można przeczytać w dalszej części tekstu.
Przyjrzyjmy się bliżej konserwacji zapobiegawczej oraz konserwacji naprawczej dla każdego z systemów oferowanych przez firmę Mecalux.
1. Systemy magazynowania automatycznego: oferta konserwacyjna
Mecalux jako producent układnic, przenośników i innych urządzeń do magazynowania automatycznego świadczy profesjonalne usługi konserwacyjne. Można je podzielić na trzy rodzaje:
- Obecność w obiekcie klienta specjalisty z firmy Mecalux: zalecana szczególnie w przypadku większych projektów. Zadaniem takiej osoby jest zadbanie o optymalne warunki pracy urządzeń, a także natychmiastowe rozwiązywanie wszelkich problemów z obsługą systemu. Dyspozycyjność specjalisty do ustalenia.
- Przygotowanie i realizacja planu konserwacji zapobiegawczej: Mecalux, jako producent systemów automatycznych, posiada znaczące doświadczenie w ich konserwacji. Jako że każdy magazyn ma inną charakterystykę, plan konserwacji musi być dopasowany do danego projektu i systemu. Można w nim zawrzeć równoważne systemy innych producentów. W planie określa się czynności konserwacyjne oraz częstotliwość ich wykonywania (przeglądy zazwyczaj od dwóch do sześciu razy w ciągu roku).
- Wsparcie techniczne w zakresie elektromechaniki: ta usługa zalicza się do czynności konserwacji naprawczej. Dzięki niej magazyn może zostać objęty zdalnym wsparciem technicznym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jej zadaniem jest rozwiązywanie mogących się pojawić problemów. Pomoc jest udzielana drogą telefoniczną z wykorzystaniem zdalnego połączenia z urządzeniami lub na miejscu.
2. Aktualizacja oprogramowania magazynowego Easy WMS
Zespół badawczo-rozwojowy Mecalux Software Solutions przygotowuje comiesięczne aktualizacje oprogramowania Easy WMS, poprzez które wzbogaca go o nowe funkcjonalności, ulepsza już istniejące oraz koryguje ewentualne błędy.
Wszyscy klienci korzystający z oprogramowania Easy WMS wdrożonego czy to w modelu on-premise, czy SaaS, którzy wykupili aktualizację licencji, mają dostęp do większej liczby funkcjonalności. Aktualizacji systemu dokonuje zespół wsparcia technicznego z firmy Mecalux.
Ponadto istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego telematycznego wsparcia poprzez moduł Easy Monitor, który nadzoruje działanie oprogramowania magazynowego, wykrywa w czasie rzeczywistym wszelkie zdarzenia i koordynuje czynności naprawcze wykonywane zdalnie przez specjalistów.
Mogą oni łączyć się w tym celu z oprogramowaniem magazynowym za pomocą wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Zakres i harmonogram wsparcia można dopasować do potrzeb klienta. W żadnym wypadku czas reakcji nie przekracza jednej godziny.
3. Konserwacja regałów – kontrola stanu technicznego
Obowiązek kontrolowania stanu technicznego instalacji magazynowej, zarówno w przypadku magazynów tradycyjnych, jak i zautomatyzowanych ustala europejska norma PL-EN 15635. Z tego powodu raz w roku zaleca się przeprowadzanie przeglądu regałów magazynowych.
Mecalux już od ponad 25 lat oferuje usługi przeglądu instalacji regałowych klientom z bardzo zróżnicowanych branż. W ramach usługi konserwacji zapobiegawczej do magazynu klienta Mecalux wysyła swojego specjalistę, który dokonuje przeglądu systemów magazynowych oraz urządzeń transportu bliskiego, a następnie sporządza raport, w którym opisuje stan techniczny każdego z regałów, a także podaje zalecenia, jeżeli zachodzi taka konieczność. Jako producent systemów magazynowych Mecalux dostarcza również części potrzebne do ich naprawy.
Jeżeli nie chcesz, aby zaskoczyła Cię awaria, skorzystaj z usługi konserwacji zapobiegawczej i naprawczej systemów składowania oraz oprogramowania magazynowego oferowanej przez Mecalux. Skontaktuj się z nami, a udostępnimy szczegóły dotyczące każdego planu konserwacji i dostosujemy go do Twoich potrzeb. Uruchom swój magazyn i zapewnij mu niezawodną ochronę!