Poszczególne rodzaje robotów w magazynie zwiększają wydajność i ograniczają błędy w zarządzaniu łańcuchem logistycznym

Rodzaje robotów w magazynie: z jakich korzysta się najczęściej?

01 sie 2023

Poszczególne rodzaje robotów magazynowych usprawniają proces logistyczny firm ze wszystkich sektorów. W kontekście rosnącej presji konkurencyjnej wyposażanie magazynu w systemy robotyczne o różnych funkcjach i zastosowaniach to rozwiązanie coraz częściej spotykane w obiektach logistycznych. Według prognoz firmy konsultingowej LogisticsIQ rynek automatyki magazynowej do roku 2027 będzie utrzymywał skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 15%.

Czym są roboty magazynowe?

Robot magazynowy to urządzanie automatyczne zaprojektowane w celu zwiększania przepływu ładunków oraz poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacji wykonywanych w instalacji logistycznej. Roboty mogą działać w pełni niezależnie lub współpracować z pracownikami magazynu.

Dynamiczny rozwój rozwiązań robotycznych w logistyce jest odpowiedzią na konieczność osiągnięcia potrójnego celu, jakim jest ograniczenie kosztów operacyjnych, zwiększenie wydajności magazynów oraz poprawa jakości świadczonych usług.

Roboty zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w każdej operacji logistycznej: przyjmowaniu towaru do magazynu, składowaniu, zarządzaniu zapasami w magazynie, kompletacji oraz wysyłce zamówień. Ich główną zaletą jest możliwość pracy na najwyższych obrotach w trybie 24/7.

Rodzaje robotów w magazynie

W logistyce stosuje się różne rodzaje robotów magazynowych w zależności od wykonywanych operacji, charakterystyki obsługiwanych ładunków oraz oczekiwanej wydajności. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje robotów w magazynach:

Roboty magazynowe

Układnice pojemnikowe, jak i paletowe to wydajne roboty magazynowe, które przemieszczają się wzdłuż korytarzy roboczych w celu pobierania i odkładania ładunków na regale. Istnieją różne rodzaje układnic, wśród których do najczęściej spotykanych należą: jednokolumnowe, dwukolumnowe oraz układnice paletowe trójstronne.

Jeśli wymagana jest wysoka liczba wejść i wyjść ładunków na godzinę, idealnym rozwiązaniem może być automatyczny Pallet Shuttle. Jest to automatyczny system magazynowania akumulacyjnego wykorzystujący wózek elektryczny przemieszczający się wewnątrz kanałów towarowych, który przyspiesza załadunek i rozładunek regałów.

Układnice to roboty magazynowe optymalizujące składowanie ładunków
Układnice to roboty magazynowe optymalizujące składowanie ładunków

Roboty mobilne i pojazdy AGV

Roboty mobilne AMR (z ang. Autonomous Mobile Robots) to urządzenia wyposażone w technologie takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, dzięki którym mogą poruszać się po obiekcie logistycznym bez konieczności sterowania ich ruchami. Roboty tego rodzaju są wyposażone w czujniki, oprogramowanie sterujące ich ruchami oraz cyfrowe plany magazynu pozwalające na właściwe interpretowanie otoczenia.

Innym systemem transportu ładunków między poszczególnymi strefami w magazynie są pojazdy sterowane automatycznie AGV (z ang. Automatic Guided Vehicles). Główną różnicą między pojazdami AMR oraz AGV jest zastosowany w nich system nawigacji. Pojazdy AGV poruszają się po uprzednio wyznaczonej trasie, którą wykrywają za pomocą układów laserowych lub przewodowych, natomiast roboty autonomiczne AMR dostosowują przemierzaną trasę stosownie do informacji otrzymywanych w czasie rzeczywistym z otoczenia.

Pojazdy AMR i AGV to dwa rodzaje robotów działających w magazynie, które dynamizują transport bliski ładunków
Pojazdy AMR i AGV to dwa rodzaje robotów działających w magazynie, które dynamizują transport bliski ładunków

Roboty kompletacyjne

Roboty kompletacyjne to urządzania stworzone, aby zwiększyć wydajność i niezawodność jednego z najbardziej wymagających procesów w wielu magazynach, jakim jest przygotowywanie zamówień.

Najczęściej stosowanymi robotami kompletacyjnymi są roboty antropomorficzne wykonujące operacje pick and place. Roboty wybierają odpowiednie produkty, pobierają je z lokalizacji i umieszczają w odpowiednim miejscu (np. w kartonie, który zostanie wysłany do klienta końcowego).

Roboty antropomorficzne pomagają magazynierom przenosić z miejsca na miejsce ciężkie ładunki. Roboty przemysłowe są najczęściej wyposażone w system wizyjny, który umożliwia identyfikację artykułów, w chwytak do pobierania i przenoszenia produktów oraz w oprogramowanie sterujące pozwalające na maksymalnie wydajne i bezbłędne działanie.

Roboty antropomorficzne zwiększają wydajność procesu kompletacji zamówień
Roboty antropomorficzne zwiększają wydajność procesu kompletacji zamówień

Inne roboty magazynowe

Na rynku są dostępne również inne rodzaje robotów działających w magazynie. Jednym z przykładów mogą być drony. Drony, znane tez jako UAV (z ang. Unmanned Aerial Vehicle), weszły niedawno do użytku w logistyce ze względu na swoje obiecujące możliwości. Wielkie przedsiębiorstwa takie jak Google czy Amazon pracują nad prototypem drona przystosowanego do doręczania zamówień klientom. Takie rozwiązanie przyniosłoby liczne zalety, wśród których można wyróżnić mniejsze koszty, szybsze dostawy czy ograniczenie wpływu transportu drogowego na środowisko. Innym zastosowaniem urządzeń UAV, które jest już wdrażane w niektórych magazynach, jest inwentaryzacja dronami. Pozwala ona automatycznie wykrywać nieprawidłowości w stanie magazynowym bez konieczności oddelegowywania pracowników magazynu do tej czynności.

Również coboty, czyli roboty współpracujące, zyskują na znaczeniu w procesach logistycznych wielu firm. Urządzenia te zostały opracowane w celu wspierania magazynierów w wykonywaniu czynności najbardziej powtarzalnych, skomplikowanych lub niebezpiecznych. Roboty współpracujące są zaprojektowane w taki sposób, aby kontakt z nimi był w pełni bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i dla obsługiwanych towarów.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym popularnym rodzaju robotów pracujących w magazynie. Są nimi urządzenia wspierające metodę kompletacji na zasadzie towar do człowieka. Ich działanie polega na dostarczaniu produktów bezpośrednio na stanowiska kompletacyjne, co pozwala ograniczyć trasy pokonywane przez order pickerów w magazynie oraz ryzyko popełnienia błędów. Dzięki takim urządzeniom jak przenośniki, układnice czy wózki wahadłowe magazynierzy muszą jedynie pobierać wskazane artykuły z pudełek trafiających na ich stanowiska.

Drony zaczynają być stosowane w logistyce jako wydajne roboty mogące pracować w magazynie
Drony zaczynają być stosowane w logistyce jako wydajne roboty mogące pracować w magazynie

Roboty w magazynie – teraźniejszość i przyszłość logistyki

Każdy kierownik magazynu wie, ile potrzeba pracy i środków, aby stworzyć wydajny łańcuch logistyczny. Wdrożenie robotów do pracy w magazynie pozwala zwiększyć wydajność instalacji dzięki sprawności, skuteczności i bezpieczeństwu obsługi ładunków oraz wyeliminowaniu błędów w zarządzaniu procesami logistycznymi.

Jeżeli chcesz poprawić konkurencyjność Twojego procesu logistycznego, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb Twojej firmy.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: