Rodzaje magazynów – spojrzenie ogólne
Istnieje wiele metod klasyfikacji rodzajów magazynów. Obiekty te można podzielić pod względem m.in. funkcji, położenia, sposobu budowy, rodzaju zastosowanych systemów magazynowych czy stopnia automatyzacji.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę różnych rodzajów magazynów z podziałem na ich zastosowanie: magazyn tranzytowy, dystrybucyjny, produkcyjny, zaopatrzeniowy, kompletacyjny oraz konsolidacyjny.
Magazyn tranzytowy
Podstawowym zadaniem magazynów tranzytowych jest tymczasowe składowanie ładunków. Towary oczekują w nich na następny etap łańcucha dostaw, jakim może być np. pakowanie lub dostawa do klienta końcowego.
Dzięki magazynom tranzytowym (nazywanym również buforowymi), znajdującymi się pomiędzy centrum dystrybucyjnym a klientem końcowym, możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania między poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw, przez które przechodzą produkty.
Jedną z najważniejszych cech magazynów tego rodzaju jest intensywny przepływ ładunków. Zapasy nie są składowane długofalowo, ich rotacja jest ciągła. To dlatego obiekty logistyczne tego typu należą często do firm, które posiadają bardzo szeroki asortyment i mierzą się z wyzwaniami logistyki e-commerce.
Z magazynów tranzytowych bardzo często korzystają przedsiębiorstwa z sektora spożywczego oraz handlu detalicznego. Dla przykładu dostawcy sieci sklepów spożywczych zazwyczaj dostarczają jeden rodzaj produktów (ryby, warzywa, artykuły higieniczne etc.). Kiedy artykuły te trafiają do magazynu tranzytowego, można łatwo wysłać je razem do poszczególnych punktów sprzedaży (tzw. konsolidacja ładunków) dzięki temu, że cały asortyment składowany jest w jednym miejscu.
Magazyn dystrybucyjny
Magazyny dystrybucyjne (handlowe) charakteryzuje strategiczna lokalizacja – tak blisko klienta końcowego, jak to możliwe. Rolą tych obiektów jest zapewnienie zapasu konkretnych produktów na określonym obszarze. Trafiają do nich ładunki z zakładów produkcyjnych przed wysłaniem ich do klienta końcowego.
Podstawowym celem tego rodzaju magazynów jest ograniczenie czasu dostawy do niezbędnego minimum i zapobieganie ryzyku przerwania łańcucha dostaw – w skrócie – zagwarantowanie klientowi najwyższego standardu obsługi.
W magazynie dystrybucyjnym są składowane jedynie produkty, na które jest największy popyt na obszarze, gdzie zlokalizowana jest firma. Oznacza to, że w tych obiektach magazynuje się zwykle wiele palet z tą samą jednostką asortymentową o wysokim wskaźniku rotacji.
Magazyn produkcyjny (zaopatrzeniowy)
Funkcją magazynu produkcyjnego jest składowanie materiałów potrzebnych do produkcji. Obiekty te służą do zaopatrywania linii produkcyjnych w surowce, komponenty i półprodukty.
Magazyny te są gwarantem ciągłości produkcji. Z tego względu znajdują się w pobliżu fabryk. Często są z nimi połączone za pomocą systemu przenośników paletowych.
Magazyn kompletacyjny
Inną kategorią centrów logistycznych ze względu na ich funkcję są magazyny kompletacyjne. Celem tego rodzaju magazynów jest zagwarantowanie sprawnego i bezbłędnego procesu przygotowywania zamówień.
Z tego względu w magazynach kompletacyjnych spotykamy systemy składowania z bezpośrednim dostępem do ładunków, np. regały półkowe do ciężkich ładunków, które umożliwiają operatorom pobranie każdej jednostki asortymentowej w dowolnej chwili.
Miarą wydajności magazynów kompletacyjnych jest optymalizacja czasu pracy operatorów oraz przestrzeni składowania, przy jak najniższych kosztach. Celem usprawnienia procesu przygotowywania zamówień tego rodzaju magazyny są wyposażone w regały obsługiwane ręcznie lub automatyczne systemy w składowania. Idealnym rozwiązaniem dla tego rodzaju centrów logistycznych są wysoko wydajne stanowiska kompletacyjne lub regały półkowe przepływowe.
Magazyn konsolidacyjny
Magazyn konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie dla firm obsługujących wysoką liczbę zamówień, które chcą przyspieszyć wysyłki, a przede wszystkim uniknąć błędów w trakcie tego procesu.
W magazynie tego rodzaju zamówienia są składowane według jednostki asortymentowej, trasy przejazdu lub nawet klienta końcowego. Ma to na celu przyspieszenie procesu wydawania towaru z magazynu. Montaż urządzeń automatycznych, takich jak akumulacyjne przenośniki rolkowe lub sortery, pozwala zorganizować operacje wyjścia zgodnie z przyjętą w magazynie strategią logistyczną. Dzięki temu można znacznie ograniczyć koszty transportu.
W tej kategorii zawierają się również magazyny o przeciwnym zastosowaniu, tzw. magazyny rozdzielcze. Zamówienia o dużych rozmiarach są tam dzielone na jednostki ładunkowe celem ułatwienia ich wydania i wysyłki.
Zestawienie porównawcze poszczególnych rodzajów magazynów
Kategoria | Cechy wyróżniające |
---|---|
Magazyn produkcyjny (zaopatrzeniowy) | Funkcja: zaopatrywanie linii produkcyjnych w surowce i komponenty. Charakterystyka: ładunki składowane według jednostek asortymentowych, trasy, dostawcy lub klienta końcowego. |
Magazyn kompletacyjny | Funkcja: maksymalizacja wydajności procesu przygotowywania zamówień. Charakterystyka: wymaga bezpośredniego dostępu do wszystkich jednostek asortymentowych. |
Magazyn konsolidacyjny | Funkcja: przyspieszenie wysyłek, a przede wszystkim, uniknięcie pomyłek przy grupowaniu ładunków. Charakterystyka: niewielka liczba jednostek asortymentowych, niska rotacja ładunków. |
Magazyn dystrybucyjny | Funkcja: ograniczenie do minimum czasu dostawy zamówień. Charakterystyka: niewielka liczka jednostek ładunkowych, wysoka rotacja ładunków. |
Magazyn tranzytowy | Funkcja: skrócenie czasu oczekiwania na produkt pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. Charakterystyka: duża różnorodność produktów, ciągły przepływ ładunków. |
Wybór systemu magazynowego
Decyzja o wyborze właściwego systemu magazynowego nie zależy od funkcji magazynu, lecz od jego parametrów (powierzchnia, podział na komory etc.) oraz od strategii logistycznej danej firmy (m.in. rodzaj składowanych produktów, wskaźnik rotacji ładunków, urządzenia transportu bliskiego, metoda magazynowania). Przykładowo systemy akumulacyjne w magazynach nieautomatycznych, takie jak regały wjezdne, nie będą najlepszym rozwiązaniem w magazynach kompletacyjnych, gdzie niezbędny jest bezpośredni dostęp do wszystkich jednostek asortymentowych w celu przyspieszenia przygotowywania zamówień.
Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady, a wybór musi być poprzedzony dokładną analizą indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Mecalux ma bogate doświadczenie w projektowaniu, produkcji i montażu instalacji magazynowych każdego rodzaju. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie najlepiej odpowiadające wymaganiom Twojej firmy.