Jednostka ładunkowa jest podstawową jednostką magazynową i transportową ułożoną na nośniku lub na opakowaniu modułowym (na skrzyni, palecie, kontenerze itp.), zapewniającym właściwe utrzymanie. Jednostki ładunkowe są obsługiwane w punktach operacyjnych, takich jak magazyn główny, magazyn rezerwowy, magazyn kompletacji zamówień, urządzenia transportu wewnętrznego itp., więc w jednym obiekcie może być stosowany zarówno jeden rodzaj jednostki ładunkowej, jak i kilka rodzajów.
Jednostka ładunkowa może składać się z mniejszych elementów, które również mogą być obsługiwane. Wynikiem pierwszego podziału logicznego są jednostki kompletacji zamówień, czyli najmniejsze jednostki produktu stosowane dla każdej referencji.
Natomiast w skład jednostki kompletacji mogą wchodzić jednostki dostawcze stanowiące połączenie jednostek sprzedaży, które umożliwiają optymalne wykorzystanie systemów produkcji, dystrybucji lub obrotu. Jeżeli jednostka ta nie pokrywa się z jednostką kompletacji zamówień, oznacza to, że między dostawcą i sprzedawcą detalicznym występuje hurtownik.
Z kolei w skład jednostki dostawczej mogą wchodzić jednostki sprzedaży, czyli najmniejsze jednostki produktu, jakie konsument może zakupić detalicznie.
Poniższa ilustracja wyjaśnia, w jaki sposób dokonuje się podziału jednostek w łańcuchu logistycznym produktu.
Podział jednostki ładunkowej
W magazynie znajduje się wiele jednostek ładunkowych, takich jak:
Skrzynia opakowaniowa wysyłana przez dostawcę.
Kontener zawierający skrzynie opakowaniowe wysyłane przez dostawcę.
Pojemnik, w którym jednostki sprzedaży układane są luzem.
Paleta, na której umieszczane są skrzynie opakowaniowe wysyłane przez dostawcę. Dostawca może także wysyłać towar już wcześniej paletyzowany (na palecie).
W magazynie mogą znajdować się także jednostki sprzedaży składowane luzem, bez skrzyni opakowaniowej lub kontenera. Ułatwia to tzw. operacje kompletacji (które polegają na dobraniu jednostek towaru w celu utworzenia zamówienia).
W tych przypadkach podstawowym pojęciem nie jest jednostka ładunkowa, lecz miejsce kompletacji na regale. W najprostszej postaci miejsca kompletacji wyznaczają ścianki działowe na regale bądź w jego wysuwanej szufladzie. Oba rozwiązania są przedstawione na poniższej ilustracji.
Regał ze ściankami działowymi o niewielkich wymiarach.