Dyrektor łańcucha dostaw to osoba odpowiadająca za nadzorowanie i generowanie wartości w łańcuchu dostaw

Dyrektor łańcucha dostaw – funkcje i cechy

10 paź 2024

Profilem zawodowym, którego zakres obowiązków kierowniczych oraz wpływ na strategiczne zarządzanie organizacją w ostatnich latach się zwiększył, jest dyrektor łańcucha dostaw. Ostatnie wydarzenia i trudności podkreśliły znaczenie tego stanowiska dla firm.

Kim jest i co robi dyrektor łańcucha dostaw?

Dyrektor łańcucha dostaw to osoba odpowiadająca za nadzorowanie i generowanie wartości w łańcuchu dostaw. Jego zadaniem jest zapewnienie sprawnego przepływu towarów poprzez przewidywanie i sprostanie zmianom podaży i popytu, ograniczeniom związanym z wąskimi gardłami, a także uaktualnianie wiedzy w zakresie nowych technologii.

Do obowiązków tego specjalisty, obecnego w coraz większej liczbie przedsiębiorstw, należy m.in. nabywanie surowców czy realizowanie wysyłek do klientów, a ponadto jest powiązany z każdym ogniwem łańcucha dostaw. Dlatego oprócz strategicznej wizji, musi mieć zdolności komunikacyjne, negocjacyjne i zarządzania. Nie należy mylić tego stanowiska z kierownikiem magazynu, kluczowym elementem logistyki firmowej, który zajmuje inną pozycję w schemacie organizacyjnym magazynu.

Funkcje dyrektora łańcucha dostaw

Obowiązki dyrektora łańcucha dostaw obejmują różne elementy procesu produkcyjnego i relacji handlowych. Należą do nich m.in.:

  • Uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny za surowce, trafne prognozowanie popytu i zapobieganie brakom zapasów. W tym celu może okazać się przydatne obliczenie ekonomicznej wielkości partii (EOQ) oraz nawiązanie i utrzymanie dobrych relacji z dostawcami.
  • Administrowanie dystrybucją i transportem produktów w celu zapewnienia terminowych dostaw do właściwego miejsca docelowego i zgodnie z ustalonymi warunkami.
  • Ustalenie kluczowych wskaźników do monitorowania łańcucha dostaw.
  • Planowanie strategii logistycznej dla firmy, maksymalne zwiększenie zasobów i monitorowanie zapasów. Do tego może wykorzystać programy takie jak system zarządzania magazynem.
  • Identyfikowanie nowych trendów i wspieranie modyfikacji procesów, kierowanie wdrażaniem procesów technologicznych, a także uzyskanie bardziej zrównoważonych łańcuchów dostaw.
  • Współpraca z innymi działami w celu zoptymalizowania operacji, ustalenie procesów planowania sprzedaży i zapewnienie wglądu w swoje działanie całej firmie.
Obowiązki dyrektora łańcucha dostaw obejmują różne obszary procesu produkcyjnego i relacji handlowych
Obowiązki dyrektora łańcucha dostaw obejmują różne obszary procesu produkcyjnego i relacji handlowych

Charakterystyka dobrego kierowania łańcuchem dostaw

Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Russel Reynolds, osoby zajmujące stanowiska kierownicze w łańcuchu dostaw charakteryzują się następującymi cechami:

  • Strategiczne i innowacyjne podejście. Osoby te myślą przyszłościowo, przewidują zmiany i szukają nowych rozwiązań.
  • Skłonność do podejmowania działania. Dyrektorzy łańcucha dostaw stawiają na zmiany i unikają utraty czasu związanego z nadmierną biurokracją.
  • Wytrwałość i determinacja. Osoby na tym stanowisku zazwyczaj podejmują działanie, dają jasne wskazówki i podejmują niezbędne decyzje, aby osiągnąć obrane cele.
  • Globalna wizja. Dyrektorzy łańcucha dostaw są świadomi, że stanowią część połączonego ekosystemu o głębokich współzależnościach, muszą więc zachować obiektywne i logiczne podejście bez względu na okoliczności.

Jakie wykształcenie jest potrzebne do zarządzania łańcuchem dostaw?

Osoby odpowiedzialne za łańcuch dostaw nadzorują i koordynują każdy z procesów, które wpływają na poszczególne elementy łańcucha dostaw i mogą powodować przestoje w produkcji lub dystrybucji. Utrzymują kontakt z dostawcami i przewoźnikami, a także z zespołami odpowiedzialnymi za produkcję i sprzedaż.

Dlatego poza posiadaniem zdolności przywódczych i handlowych, powinni mieć też wykształcenie uniwersyteckie. Mogą mieć zróżnicowane zaplecze akademickie – od kierunków inżynieryjnych po te związane z zarządzaniem, takie jak administracja i zarządzanie czy business studies. Dostępnych jest coraz więcej kierunków związanych z tym obszarem. Niezbędne jest posiadanie krytycznej i analitycznej wizji rynku i potrzeb firmy.

Miejsce pracy dyrektora łańcucha dostaw

Zazwyczaj dyrektora łańcucha dostaw mają w swoich szeregach zakłady produkcyjne, gdzie zarządza on zaopatrzeniem, zakupami i sprzedażą, a także wszystkimi etapami produkcji. Takie stanowiska istnieją również w przedsiębiorstwach handlowych, hurtowych i detalicznych, zajmujących się e-commerce i innych związanych z tymi usługami.

Dyrektorzy łańcucha dostaw mogą modyfikować swoje zadania poprzez nabywanie nowych technologii
Dyrektorzy łańcucha dostaw mogą modyfikować swoje zadania poprzez nabywanie nowych technologii

Pośród najlepiej ocenionych dyrektorów łańcucha dostaw przez firmę zajmującą się konsultingiem rekrutacyjnym – Alcott Global – w 2023 roku wymieniono Mourada Tamouda (Schneider Electric); Haralda Embergera (Beiersdorf); Bala Sreenivasana (MSD); Jane Burkitt (LEGO); Lynn Torrel (Flex).

Pierwsze 100 dni zarządzania łańcuchem dostaw

Według firmy konsultingowej Gartner dyrektorzy łańcucha dostaw, którzy obejmują nowe stanowisko, muszą poświęcić pierwsze 100 dni lub 3 miesiące pracy w nowej funkcji na cztery aspekty, które będą stanowić podstawy dalszej działalności i sukcesu:

  1. Opracowanie strategicznych relacji.
  2. Wzmocnienie zarządzania ryzykiem w firmie.
  3. Rozwój talentów i ich możliwości.
  4. Planowanie długoterminowego wzrostu

Jak AI może pomóc w zarządzaniu łańcuchem dostaw?

Osoby odpowiedzialne za łańcuch dostaw mogą zmodyfikować swoje zadania poprzez wdrożenie nowych technologii w celu poprawy zdolności adaptacyjnych i obsługi klienta. W związku z tym mogą wykorzystać narzędzia napędzane przez sztuczną inteligencję (AI), big data i uczenie maszynowe, które pomagają w  zakresie monitorowania i raportowania. Ci specjaliści mogą również optymalizować logistykę swoich firm w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej, tworząc strategie, które ją uwzględniają.

Niektóre opcje obejmują modernizację operacji przez wdrożenie magazynów automatycznych, zasoby usprawniające przygotowywanie zamówień takie jak roboty do kompletacji czy też całkowitą kontrolę wszystkich procesów za pomocą systemu zarządzania magazynem, np. Easy WMS. Inne strategie zakładają rozbudowę instalacji lub budowę nowych centr regionalnych. Mecalux może Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z nami – wesprzemy Cię w wyborze systemu, który najlepiej dostosuje się do potrzeb Twojego łańcucha dostaw.