Automatyczne magazyny to idealne rozwiązanie umożliwiające wydajne składowanie ładunków i efektywną pracę całego obiektu logistycznego

Automatyczne magazyny – przewodnik po skutecznych rozwiązaniach dla logistyki

01 mar 2022

Automatyczne magazyny to najlepszy sposób na zwiększenie wydajności logistyki, optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz poprawę bezpieczeństwa personelu, towarów i systemów składowania.

Przeczytaj nasz artykuł, w którym krok po kroku wyjaśniamy, w jaki sposób można zastąpić ręczne zarządzanie automatycznymi rozwiązaniami, pozwalającymi lepiej wykorzystać dostępne zasoby i poprawić efektywność procesów logistycznych.

Kiedy warto zautomatyzować magazyn?

Ręczne zarządzanie magazynem – zarówno w zakresie kontroli stanu magazynowego (za pomocą kartki i długopisu), jak i transportu towarów, np. przy użyciu wózków paletowych – jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Celem ograniczenia kosztów operacyjnych i zapewnienia sprawnej obsługi logistycznej, kierownik magazynu powinien na bieżąco monitorować pracę, by skutecznie ocenić jej wydajność. Jeżeli zbyt często dochodzi do utraty towarów lub pomyłek przy wysyłce zamówień, warto rozważyć możliwość przynajmniej częściowej automatyzacji magazynu.

Przy bardzo dużej liczbie obsługiwanych zamówień dobrym pomysłem będzie instalacja automatycznych systemów transportu i składowania towarów, które mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Popularność tego typu rozwiązań ciągle rośnie. Według raportu firmy doradczej LogisticsIQ do 2026 roku wartość rynku automatyki logistycznej przekroczy 30 mld dolarów przy rocznym tempie wzrostu ponad 14%.

Automatyzacja zdecydowanie podnosi wydajność pracy oraz poziom bezpieczeństwa w magazynie. Jest to możliwe między innymi dzięki ograniczeniu ruchu wózków widłowych, który odpowiada za znaczną część wypadków w obiektach logistycznych.

Krok pierwszy – studium wykonalności. Które procesy warto zautomatyzować?

Wielu przedsiębiorców odkłada decyzję o inwestycji w automatyczny magazyn, uważając, że automatyzację należy wykonać w stu procentach od razu. W rzeczywistości częściowa automatyzacja magazynu to bardzo dobry pomysł na poprawę wydajności niektórych procesów lub ograniczenie liczby pomyłek często popełnianych przy pewnych stanowiskach roboczych.

Warto zacząć od automatyzacji powtarzalnych i regularnie wykonywanych czynności. Wyjątkiem od tej zasady są obiekty, w których panują warunki niekorzystne dla personelu, czyli np. komory mroźnicze, lub o obniżonej zawartości tlenu. Tam automatyzacja staje się koniecznością.

Pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji magazynu jest wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania, np. Easy WMS firmy Mecalux
Pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji magazynu jest wdrożenie odpowiedniego systemu zarządzania, np. Easy WMS firmy Mecalux

Największe korzyści przynosi automatyzacja tych czynności, w których najłatwiej o błąd przy ręcznym zarządzaniu, takich jak przemieszczanie ładunków, kompletowanie zamówień, pobieranie i odkładanie towarów na regałach.

Chcąc zaspokoić indywidualne potrzeby klienta, dostawca rozwiązań logistycznych opracowuje najpierw studium wykonalności, które uwzględnia rodzaj obsługiwanych jednostek ładunkowych, układ magazynu, szybkość rotacji zapasów, stosowane metody pracy itp.

Na podstawie tego dokumentu jest sporządzana oferta rozwiązań automatycznych pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność pracy w obiekcie. Dostawca powinien wziąć przy tym pod uwagę możliwości finansowe klienta oraz przedstawić wiarygodne prognozy zwrotu z inwestycji.

Krok drugi – wdrożenie oprogramowania magazynowego

Automatyczny magazyn wymaga instalacji oprogramowania magazynowego (WMS), które zapewni efektywną koordynację wszystkich realizowanych prac, zarządzając ruchem urządzeń, wydając instrukcje pracownikom i rejestrując dane dotyczące przyjęć i wydań towarów.

Aby wyeliminować błędy trudne do uniknięcia przy ręcznej obsłudze towaru, należy zdecydować się na cyfryzację. Oprogramowanie pełni funkcję mózgu całego obiektu, przydzielając artykuły do lokalizacji na podstawie kryteriów i zasad określonych przez kierownika magazynu. Istotną zaletą systemu WMS do zarządzania magazynem jest też identyfikowalność wszystkich realizowanych operacji, np. przepływu konkretnego produktu w obrębie magazynu, co zdecydowanie ułatwia zachowanie standardów jakości.

W centrum logistycznym grupy Porcelanosa zdecydowano się zastąpić tradycyjne wózki widłowe systemem przenośników łączących magazyny z halą produkcyjną
W centrum logistycznym grupy Porcelanosa zdecydowano się zastąpić tradycyjne wózki widłowe systemem przenośników łączących magazyny z halą produkcyjną

System WMS nie tylko usprawnia składowanie jednostek ładunkowych. Pozwala też zwiększyć wydajność na etapie przygotowania zamówień. Program współpracuje z systemami wspomagania kompletacji ─ w tym urządzeniami do kompletacji głosowej pick by voice i pick by light ─ oraz terminalami radiowymi, przesyłając operatorom szczegółowe instrukcje. Ułatwia to znacznie realizację zleconych zadań i pozwala uniknąć błędów w procesie, który generuje największe koszty spośród wszystkich czynności magazynowych.

Program magazynowy (WMS), oprócz automatycznego podejmowania decyzji i koordynowania pracy, jest także niezbędny do wdrożenia automatycznych systemów transportu i składowania towarów w obiekcie logistycznym. Za pośrednictwem systemu kontroli (WCS) oprogramowanie synchronizuje manewry wszystkich urządzeń automatycznych, począwszy od stosunkowo prostych systemów Pallet Shuttle, aż po złożone układy przenośników czy układnic.

Krok trzeci – instalacja automatycznych systemów składowania

Automatyzacja często mylnie jest kojarzona z natychmiastowym wyeliminowaniem wszystkich czynności wykonywanych dotychczas ręcznie dzięki wdrożeniu odpowiednich maszyn. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo ze strony doświadczonego dostawcy, takiego jak Mecalux, który oferuje szeroki wachlarz rozwiązań o różnym stopniu automatyzacji odpowiednio dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta i metod pracy w danym magazynie.

Na rynku jest dostępnych wiele automatycznych rozwiązań magazynowych różniących się parametrami i specyfiką, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą dostosować je do własnych potrzeb logistycznych. Po wstępnej cyfryzacji magazynu wielu klientów decyduje się na zakup urządzeń półautomatycznych, jak np. wózek Pallet Shuttle wprowadzany do kanałów regałowych za pomocą tradycyjnego wózka widłowego. Takie rozwiązanie znacząco podnosi efektywność przeładunku towarów. Znakomicie sprawdziło się ono m.in. w niemieckim obiekcie międzynarodowego koncernu chemicznego WISAG w Krefeld, dla którego Mecalux opracował kompleksowy projekt mający na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Pracownicy mogą w łatwy sposób sterować urządzeniami za pomocą tabletów podłączonych do systemu Easy WMS, który kontroluje manewry wszystkich wózków.

W magazynach o bardzo dużym natężeniu przepływu towarów warto zdecydować się na całkowitą automatyzację załadunku i rozładunku regałów poprzez zastąpienie tradycyjnych wózków układnicami paletowymi trójstronnymi. W przeciwieństwie do innych typów układnic nie wymagają one górnego zespołu prowadzącego, co znacznie upraszcza montaż i umożliwia ich zastosowanie w niemal każdym magazynie. To głównie dlatego japońska firma Yamazaki Mazak, zajmująca się produkcją maszyn przemysłowych, zleciła Mecaluxowi wdrożenie takiego rozwiązania w zakładzie w Worcester (Wielka Brytania).

Przy stałym przepływie towarów po określonych trasach dobrym pomysłem jest instalacja przenośników przemysłowych lub innych automatycznych systemów transportowych (podnośników, systemów transportu szynowego itp.), które z powodzeniem zastępują tradycyjne urządzenia przeładunkowe zarówno do transportu palet, jak i pojemników. Takie rozwiązania podnoszą wydajność pracy, umożliwiając szybszy transport towarów. Zapewniają również wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki ograniczeniu do minimum konieczności ręcznego przenoszenia ładunków. Zalety te można dostrzec np. w centrum logistycznym grupy Porcelanosa w Vila-real (Hiszpania), w którym przenośniki transportują towary z zakładu produkcyjnego do magazynu automatycznego. Pozwoliło to niemal całkowicie zrezygnować z wózków widłowych oraz usprawnić przepływ ładunków.

W wyniku automatyzacji wszystkich procesów intralogistycznych (transportu bliskiego, załadunku i rozładunku regałów paletowych oraz zarządzania obiektem) otrzymujemy w pełni automatyczny magazyn. Przykładem takiego obiektu są tzw. dark warehouses, które mogą działać nieprzerwanie przy wyłączonym oświetleniu, ponieważ nie wymagają obecności magazynierów.

Automatyczne magazyny – realizacja w indywidualnym tempie

Automatyzacja magazynu powinna przebiegać etapami, przy zastosowaniu rozwiązań odpowiednio dobranych do logistyki przedsiębiorstwa, jego specyfiki i przyjętych metod pracy.

Dlatego warto powierzyć to zadanie renomowanemu dostawcy rozwiązań magazynowych, który oferuje szeroki wybór systemów o różnym stopniu automatyzacji: od wdrożenia oprogramowania do zarządzania (WMS) po całkowitą robotyzację wszystkich procesów magazynowych.

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w instalacji tradycyjnych oraz automatycznych magazynów, a także projektowaniu wszechstronnych rozwiązań informatycznych według indywidualnych wymagań klienta. Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy podpowiedzą Ci, jak najskuteczniej zwiększysz wydajność pracy Twojego obiektu dzięki automatyce magazynowej.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: