
Trendy w zarządzaniu zapasami w przemyśle i logistyce
Świat logistyki i łańcuch dostaw ciągle ewoluują, a nieustannie powstające innowacyjne rozwiązania powodują pojawianie się nowych trendów w zarządzaniu zapasami.
Podstawowe informacje o najnowszych trendach w zarządzaniu magazynem
Trendy w zarządzaniu zapasami są elementem najnowocześniejszych technologii oraz innowacyjnych strategii, mających na celu przekształcenie sposobu monitorowania i kontrolowania dóbr oraz towarów od miejsca początkowego do docelowego. W coraz bardziej konkurencyjnej branży kluczowa jest sprawna obsługa, która umożliwi najkrótsze możliwe dostawy produktów i materiałów, oszczędzając przy okazji jak najwięcej zasobów.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
Po ugruntowaniu się w innych środowiskach przemysłowych osiągnięcia takie jak sztuczna inteligencja w logistyce czy uczenie maszynowe są coraz powszechniej stosowane w maszynach i oprogramowaniach. Dzięki algorytmom technologie z łatwością analizują dane historyczne, trendy rynkowe, a także inne zmienne. W ten sposób systemy zarządzania zapasami napędzane przez SI prognozują popyt, co pozwala przedsiębiorstwom utrzymywać optymalne poziomy magazynowe i zapobiegać brakowi zapasów. Informatyka może przekształcić również zarządzanie trasami, logistykę ostatniej mili czy obliczanie ekonomicznej wielkości zamówienia (EOQ).

Czujniki Internetu Rzeczy
Kolejny wynalazek, który może zrewolucjonizować zarządzanie zapasami, to czujniki umożliwiające działanie Internetu Rzeczy. Możliwość monitorowania przepływu towarów w czasie rzeczywistym pozwala na ciągłą optymalizację poziomów zapasów. Mogą być stosowane na paletach, w naczepach czy nawet w samochodach dostawczych. W ten sposób urządzenia gromadzą informacje o lokalizacji, zastosowaniu i stanie ładunków. Dzięki tym cechom omawiana technologia wspiera proces kompletacji i przygotowywania zamówień.
Automatyzacja i robotyka
Postęp technologiczny pozwala zautomatyzować dużą część codziennych operacji realizowanych w magazynach i centrach logistycznych, co zmniejsza obciążenie pracowników i pozwala firmom działać z maksymalną wydajnością przez całą dobę. Oprócz rozwiązań automatycznych firmy wdrażają roboty do kompletacji, aby sprawnie przygotowywać przesyłki, a także autonomiczne roboty mobilne, które transportują towary do wskazanych miejsc. Poniżej omawiamy niektóre z najnowszych trendów w zarządzaniu zapasami, które są stosowane w różnego rodzaju instalacjach, branżach czy sektorach.
Third Party Logistics (3PL)
Logistyka jako usługa jest nadal powszechnie wykorzystywanym zasobem przez firmy korzystające z logistyki zewnętrznej lub 3PL. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą dotrzeć do większej liczby klientów lub zwiększyć wydajność działań, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, które występują w przypadku zarządzania zapasami we własnej infrastrukturze. Rozwój e-commerce wiąże się z dynamiką zwrotów i logistyką zwrotną. Niektóre firmy decydują się na współpracę z operatorami 3PL właśnie w tym zakresie.
Zarządzanie zapasami omnichannel i w chmurze
W ramach pierwszego etapu najbardziej rozwinięte firmy porzuciły zarządzanie manualne na rzecz programów, które cyfryzują i rejestrują działania. Natomiast przyszłość zarządzania zapasami wiąże się z automatyzacją omnichannel, która ma na celu tworzenie jakościowego doświadczenia zakupowego dla klientów poprzez zagwarantowanie spójności między środowiskiem online a sklepami fizycznymi.
Oprócz systemów dystrybucji omnichannel, które zostaną szczegółowo omówione poniżej, kolejnym trendem jest stosowanie systemów zarządzania magazynem w chmurze, czyli SaaS – oprogramowania jako usługi.

Najpopularniejsze systemy zarządzania zapasami
Najlepsze programy do zarządzania zapasami nie ograniczają się jedynie do gromadzenia danych z instalacji logistycznych, ale także sekwencjonują zadania i usprawniają pracę operatorów. To skalowalne, łatwe do użytkowania, dostępne z chmury i kompatybilne z programami ERP aplikacje.
- System zarządzania magazynem Easy WMS. Zakres jego działania jest szeroki – zarządza magazynami manualnymi czy dużymi instalacjami automatycznymi, monitoruje stan zapasów w czasie rzeczywistym, gromadzi dane o ich pochodzeniu, miejscu składowania i lokalizacji docelowej. Umożliwia szybką i bezbłędną kompletację, automatyzuje przepływ informacji i realizację procesów.
- Distributed Order Management System – Easy DOM; umożliwia podzielenie wysyłek według typu klienta i utworzenie reguł hierarchizacji, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku firm dysponujących więcej niż jednym magazynem, sklepem lub współpracujących z operatorem 3PL. Ponadto integruje się z ERP, WMS i innymi systemami stron trzecich, umożliwiając całkowitą koordynację działań firmy.
Oprócz sięgania po najnowsze trendy jak przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) firmy przeprowadzają przegląd strategii produkcyjnych i magazynowych, aby możliwie maksymalnie dostosować je do rodzaju artykułu. W związku z tym dysponują odpowiednią liczbą surowców lub produktów we właściwym momencie dzięki metodzie just-in-time (JIT) i optymalizują zarządzanie zapasami dóbr szybko psujących się za pomocą metody FEFO. Zapewniają również optymalną rotację jednostek asortymentowych według kryterium FIFO – które polega na tym, że ładunek, który trafił do magazynu jako pierwszy, opuszcza go jako pierwszy – lub LIFO, w ramach którego ostatni nabyty lub wyprodukowany produkt jest pobierany jako pierwszy. Przed wdrożeniem którejkolwiek z tych metod warto skonsultować się ze specjalistami w zakresie magazynowania, aby ustalić, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku każdej strategii organizacyjnej.
Przygotuj się na nadchodzące zmiany w zarządzaniu zapasami
Najbardziej konkurencyjne firmy uważnie analizują swoją działalność i wdrażają najnowsze osiągnięcia technologiczne w swoich centrach dystrybucyjnych w celu usprawnienia pracy swoich zespołów. Automatyzacja i kontrola magazynów sprzyjają w tym procesie, a Mecalux może Ci pomóc w ich wdrożeniu. Skontaktuj się z nami – znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy.