Cloud logistics – zarządzanie logistyką w chmurze
Cloud logistics polega na zastosowaniu technologii cloud computing, która umożliwia kontrolowanie operacji przeprowadzanych w magazynie i poza nim. Firmy, które zarządzają logistyką w chmurze, stosują system WMS w wersji SaaS (Software as a Service).
Model chmurowy ułatwia proces instalacji i wdrożenia oprogramowania zarządzającego. Szybka implementacja oraz mniejsze koszty sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie, dzięki czemu mogą zarządzać stanem magazynowym i uzyskać dostęp do potrzebnych informacji za pomocą dowolnego urządzenia połączonego z Internetem.
Cloud computing obejmuje składowanie dużej ilości danych, a także informacje i usługi web, które są przetwarzane za pomocą serwerów z dostępem do Internetu. Omawiany wariant umożliwia nabywanie oraz instalację programów w sieci lokalnej lub na serwerach dystrybutora.
Zalety wdrożenia logistyki w modelu chmurowym
Wdrożenie logistyki w modelu chmurowym wiąże się z następującymi korzyściami:
- Kontrola stanu magazynowego w czasie rzeczywistym – prowadzenie inwentaryzacji w chmurze umożliwia aktualizowanie poziomu zapasów w magazynie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu firmy mogą na bieżąco monitorować stan magazynowy.
- Elastyczność – oprogramowanie jako usługa to rozwiązanie skalowalne, można dostosowywać je do nakładu pracy, sezonowości produktów i stopnia skomplikowania operacji przeprowadzanych w magazynie.
- Mniejsze koszty początkowe – dzięki elastycznej implementacji firma ogranicza początkowy nakład pieniężny i cyklicznie płaci tylko za liczbę niezbędnych licencji.
- Łatwe utrzymanie – personel działu IT firmy nie musi zajmować się utrzymaniem oprogramowania i może skupić się na innych zadaniach.
- Większe bezpieczeństwo – technologia w chmurze ułatwia zarządzanie danymi i zapewnia bezpieczne procesy komunikacyjne. Wszystkie dane przechowywane są na serwerach, które spełniają rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa.
- Automatyczne aktualizacje – oprogramowanie automatycznie się aktualizuje, aby zapewnić ciągłość operacji 24/7.
- Zarządzanie wieloma magazynami jednocześnie – logistyka w modelu chmurowym umożliwia zarządzanie zapasami i operacjami magazynowymi z dowolnego miejsca – potrzeba jedynie stabilnego połączenia z Internetem, aby móc pracować zdalnie.
SaaS – filar cloud logistics
Oprogramowanie jako usługa (SaaS) to model dystrybucji oprogramowania z wykorzystaniem technologii cloud computing. Przedsiębiorstwa, które przyjmują strategię cloud logistics, potrzebują systemu zarządzania magazynem w modelu SaaS, czyli systemu zarządzającego, którego funkcje dostępne są z dowolnej przeglądarki.
Dzięki oprogramowaniu magazynowemu w modelu SaaS firmy nie muszą zajmować się instalacją ani konserwacją urządzeń, na których zainstalowano program, co stanowi jedną z największych zalet tego wariantu. Mecalux posiada bogate doświadczenie w zakresie wdrażania systemu zarządzania magazynem Easy WMS w modelu SaaS w wielu magazynach firm działających w różnych sektorach. Jedną z funkcji programu w chmurze jest możliwość kontrolowania wszystkich operacji w magazynie z dowolnego urządzenia i miejsca w celu zwiększenia ich wydajności.
Uruchomienie Easy WMS jest bardzo proste – wystarczy skonfigurować stacje robocze i kolektory danych, aby komunikowały się bezpośrednio z zewnętrznym serwerem. Firma musi zapewnić jedynie połączenie internetowe o niskiej latencji i wystarczającej szerokości pasma w urządzeniach, na których zostanie zainstalowane oprogramowanie SaaS.
Przykłady cloud logistics
Mecalux wdrożył system zarządzania magazynem Easy WMS w modelu SaaS w magazynach firm działających w różnych krajach i sektorach. Poniżej omawiamy trzy przykłady firm, które wybrały system Easy WMS w chmurze.
- SurDiscount – francuska firma specjalizująca się w sprzedaży artykułów papierniczych i biurowych wdrożyła system Easy WMS w modelu SaaS w swoim magazynie, aby móc zarządzać 35 000 jednostek asortymentowych dostępnych w ich sklepie online. SurDiscount wybrało to rozwiązanie, ponieważ system ERP firmy również działa w chmurze – chciano, aby oprogramowanie magazynowe opierało się na tym samym modelu. „Dzięki Easy WMS w chmurze nie musimy się martwić o obsługę serwera i możemy skupić się na swojej działalności” – podkreśla Anthony Le Fur, dyrektor Sun Discount.
- Casintra – operator logistyczny dysponujący 5 magazynami multiklienckimi w Hiszpanii, w których składowane są towary należące do wielu firm z różnych sektorów. Casintra zdecydowała się wdrożyć system Easy WMS w chmurze, aby prowadzić szczegółowy rejestr produktów i wydajnie zarządzać operacjami Jedną z głównych korzyści technologii w modelu chmurowym jest możliwość wydajnego zarządzania logistyką w wielu magazynach. Program koordynuje operacje przeprowadzane we wszystkich magazynach jednocześnie. „Dzięki Easy WMS w wersji SaaS możemy pracować zdalnie, za pośrednictwem całkowicie bezpiecznej, prywatnej sieci, ponosząc niskie koszty. Nasi klienci za pomocą hasła logują się do systemu, aby sprawdzić swój stan magazynowy”, wyjaśnia Javier García, dyrektor operacyjny firmy Casintra.
- Yamazen – dystrybutor obrabiarek dysponuje magazynem w Illinois (Stany Zjednoczone), dzięki któremu przedsiębiorstwo zwiększyło pojemność magazynową i udoskonaliło obsługę swoich klientów. Poprzez instalację Easy WMS w modelu SaaS Yamazen zoptymalizował wszystkie procesy w magazynie, a przede wszystkim – kompletację. Za sprawą modelu w chmurze firma zawsze dysponuje najnowszą aktualizacją. „Nie musimy utrzymywać własnych serwerów i zajmować się ich serwisowaniem, co stanowi dużą zaletę dla naszego działu IT”, wskazuje James Hansen, wiceprezes wykonawczy firmy Yamazen.
Rozwiązanie dopasowane do złożonych i zmiennych warunków
Cloud logistics okazało się wydajnym rozwiązaniem, umożliwiającym sprostanie zmiennym i złożonym warunkom logistyki. Coraz więcej firm integruje programy logistyczne w chmurze, zlecając na zewnątrz utrzymanie bezpieczeństwa i obsługę aplikacji. Skutkuje to zmniejszeniem kosztów związanych z magazynem. Ponadto system zarządzania magazynem w chmurze stanowi bardziej elastyczną strukturę w porównaniu do wersji on-premise, ponieważ bez żadnego problemu może dostosować się do bieżącego nakładu pracy.
Jeśli chcesz poznać korzyści wiążące się z zarządzaniem logistyką w modelu chmurowym, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać rozwiązanie, które najlepiej dostosuje się do Twoich potrzeb, umożliwiając zwiększenie wydajności łańcucha dostaw Twojej firmy.