Trendy logistyczne na 2025 rok wskazują na istotę dysponowania odpornymi łańcuchami dostaw

Trendy w logistyce 2025 – technologia i równowaga

31 gru 2024

Zdaniem specjalistów, którzy sporządzają prognozy logistyczne na 2025 rok, dysponowanie niezawodnymi i zrównoważonymi łańcuchami dostaw będzie kluczowe, aby sprostać realizacji codziennych operacji oraz popytowi. Wraz z rozwojem chmury, systemów monitorowania oraz IIoT zwiększy się znaczenie dysponowania skalowalnymi rozwiązaniami do zarządzania danymi i monitorowania logistyki w nadchodzącym roku.

Raporty takie jak “Supply Chain Outlook Report 2025” sporządzony przez Prologis wyróżniają platformy zarządzania łańcuchem dostaw w chmurze i systemy zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym jako niektóre z trendów logistycznych na 2025 rok. Poniżej przedstawiono zmiany, które kształtować będą rozwój przemysłowy i biznesowy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy, przez co warto je mieć na uwadze:

Digital twins

Zastosowanie analityki danych jest coraz bardziej powszechne i stanowi wielką szansę dla logistyki. Cyfryzacja i automatyzacja zapewniają wiodącym firmom podgląd operacji w czasie rzeczywistym, co zmniejsza koszty i eliminuje błędy. Korzyści z tworzenia cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych replik obiektów lub procesów symulujących możliwe zachowania swoich odpowiedników, mogą odnieść w szczególności firmy zajmujące się magazynowaniem czy transportem. Dzięki temu mogą zapobiegać potencjalnym błędom przed ich popełnieniem, co wpływa na optymalizację operacji bez potrzeby przeprowadzania faktycznych testów z wykorzystaniem obiektów materialnych.

Analityka danych jest coraz powszechniej stosowana i stanowi wielką szansę dla logistyki
Analityka danych jest coraz powszechniej stosowana i stanowi wielką szansę dla logistyki

Współpraca ludzi z maszynami

Integracja sztucznej inteligencji z wiedzą ludzi umożliwi osiągnięcie wydajniejszych procesów operacyjnych w obszarach takich jak planowanie logistyki czy zarządzanie ścieżkami dostaw. Docelowo technologia miałaby zająć się większą częścią obliczeń i analizy danych, aby specjaliści podejmowali trafniejsze decyzje w oparciu o rzeczywisty kontekst.

Autonomiczne roboty mobilne

Kolejnym trendem związanym z łańcuchem dostaw, który spopularyzuje się w 2025 roku, jest zastosowanie autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Oczekuje się, że w 2029 roku 99% producentów będzie dysponowało robotami AMR, cobotami i robotami przemysłowymi, dlatego też urządzenia te będą coraz częściej pojawiały się w magazynach. Roboty AMR to urządzenia, które swobodnie poruszają się po instalacjach, omijając wszelkiego rodzaju przeszkody stałe lub ruchome i korygując ścieżki w czasie rzeczywistym. Ponadto dostosowują się do rozkładu magazynu, a ich flotę można rozbudować, dzięki czemu umożliwiają sprostanie sezonowym szczytom popytu oraz rozwojowi operacyjnemu firmy.

Uczenie maszynowe

Ten obszar AI stosuje algorytmy, za pomocą których maszyny samodzielnie uczą się i poprawiają działanie na podstawie dużych zbiorów danych. Uczenie maszynowe jest pomocne przy czynnościach takich jak prognozowanie popytu, zarządzanie asortymentem i planowanie ścieżek. Mecalux wykorzystuje je we współpracy z Instytutem Technologicznym Massachusetts (MIT) w celu rozwijania wydajniejszych systemów i oprogramowań logistycznych w najbliższej przyszłości. Niektóre zastosowania polegają na tworzeniu modeli zdolnych do dostosowywania kryteriów flot robotów do konkretnych sytuacji, a inne wiążą się ze wdrożeniem AI w symulacje, które odzwierciedlają rzeczywiste operacje.

Tendencja dążenia do bardziej zrównoważonej logistyki będzie się nadal rozpowszechniała w 2025 roku
Tendencja dążenia do bardziej zrównoważonej logistyki będzie się nadal rozpowszechniała w 2025 roku

Rozwiązania w chmurze

Trendy logistyczne dosięgają również branży oprogramowań i umożliwiają zarządzanie łańcuchem dostaw poprzez centralizowanie różnych źródeł informacji w jednym miejscu. Osoby odpowiedzialne mogą monitorować swój asortyment, zamówienia i komunikować się z dostawcami w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mogą sprawnie reagować na wszelkie zmiany popytu. Przykładowym programem, który upraszcza logistyczną codzienność, jest Easy WMS, czyli oprogramowanie do zarządzania magazynem Mecaluxu. Przeznaczony jest dla średnich i dużych magazynów. Oferuje dwie możliwości wdrożenia: w chmurze oraz on-premise, a ponadto jest wyposażony w intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs.

Zrównoważona logistyka

Zrównoważenie jest coraz ważniejszym aspektem wszelkiego rodzaju projektów przemysłowych. Jakie są jednak trendy w zakresie zrównoważonej logistyki na 2025 rok?

Agencje rządowe ustalają cele dekarbonizacji, które będą oddziaływały na instytucje i przedsiębiorstwa w kolejnych latach. W miarę realizacji tych planów osiągnięcie zielonej logistyki przestanie być podejściem opcjonalnym, a stanie się kolejnym wymogiem dla firm w perspektywie średnioterminowej. Liczne strategie związane ze zrównoważonym rozwojem mają też na celu poprawę efektywności operacyjnej. Przykładem są personalizowane opcje dostawy, które obejmują dane o wpływie wysyłki na środowisko lub dostawy zbiorcze do punktów odbioru.

Postęp na rzecz ochrony środowiska widoczny jest także w innych obszarach, takich jak wdrażanie pojazdów elektrycznych czy energooszczędnych systemów magazynowych. Przykładem jest półautomatyczny system magazynowy o wysokiej gęstości składowania Pallet Shuttle Mecaluxu, który umożliwia magazynowanie dużej liczby palet na jednostkę asortymentową w kompaktowej formie. Poprzez zredukowanie przestrzeni zajmowanej przez towar, zastosowanie Pallet Shuttle zmniejsza powierzchnię chłodzenia w chłodniach lub mroźniach, dzięki czemu zyżycie energii elektrycznej jest mniejsze.

Łączność cyfrowa

Według amerykańskiej firmy badawczej Gartner 40% dyrektorów łańcucha dostaw zamierza zainwestować w łączność cyfrową w następnych trzech latach. Osoby odpowiedzialne planują wdrożyć interfejsy programowania aplikacji (API), łańcuch bloków (blockchain) i inne rozwiązania, które umożliwią wymianę danych w czasie rzeczywistym. Przyczyną tych transformacji jest potrzeba zachowania kontroli możliwych zmian w zakresie łańcuchów dostaw.

Jak rozwinąć projekt logistyczny w 2025 roku?

Proaktywne dostosowywanie się do zmian, jakie niesie ze sobą logistyka, ma kluczowe znaczenie w kontekście sukcesu firm. Mecalux może pomóc Ci zarówno w planowaniu, jak i realizacji projektów. Jako producent rozwiązań magazynowych wdrożyliśmy tysiące projektów magazynów automatycznych i manualnych na całym świecie od 1966 roku. Ponadto nasz zespół składa się z ponad 400 inżynierów, którzy zajmują się rozwojem oprogramowania logistycznego, a dział robotyki odpowiada za najnowsze technologie kompletacyjne. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie tych i wielu innych rozwiązań magazynowych.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: