Technologia SaaS usprawnia działanie inteligentnych magazynów
Technologia software as a service (SaaS) umożliwia wdrażanie programów cyfrowych w magazynie za pomocą cloud computing. System w chmurze pozwala na kontrolowanie wszystkich przeprowadzanych w magazynie operacji z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu.
Firma konsultingowa Gartner, działająca w sektorze technologicznym, opisuje software as a service jako „oprogramowanie będące własnością jednego lub kilku dostawców, którzy je dystrybuują i zdalnie nim zarządzają”. Klienci uzyskują dostęp do programu w wersji SaaS poprzez opłatę w modelu pay-as-you-go lub subskrypcję. Popularność usług w chmurze przekłada się na wzrost popytu na rozwiązania SaaS. Według raportu firmy Gartner „model SaaS stanowi największy udział w rynku usług w chmurze i ponad 50% globalnego rynku oprogramowania”.
Zalety technologii SaaS w magazynie
Konsolidacja technologii software as a service sprzyja wdrożeniu systemu zarządzania magazynem (WMS) w chmurze. Omawiany tryb systemu gwarantuje elastyczne i skalowalne działanie – program w chmurze pozwala firmom dostosować liczbę licencji do zmian związanych z sezonowością popytu, liczbą operatorów i potrzebami instalacji.
Ponadto technologia SaaS ułatwia pracę działu IT. System działający w chmurze nie wymaga własnych serwerów, a za rozwój oprogramowania, prace konserwacyjne i ochronę danych, np. poprzez tworzenie kopii zapasowych (backups), odpowiada dostawca. Obowiązkiem dystrybutora jest także zapewnienie klientom dostępu do aktualnej wersji systemu.
W artykule Determinants of software-as-a-service benefits and impact on firm performance podzielono zalety technologii SaaS na dwie kategorie – korzyści operacyjne i korzyści związane z innowacją. „Pierwsza kategoria obejmuje mniejsze koszty i poprawę jakości wsparcia operacji i procesów handlowych firmy. Korzyści związane z innowacją z kolei oznaczają możliwość szybkiego i niedrogiego wdrażania nowości elektronicznych w procesach, produktach i usługach przedsiębiorstwa”, wyjaśniają autorzy artykułu.
5 przykładów zastosowania technologii SaaS w magazynach
Wdrożenie technologii SaaS w magazynie umożliwia zoptymalizowanie procesów logistycznych danej firmy, niezależnie od branży, w której działa. System zarządzający Easy WMS Mecaluxu w wersji SaaS to skalowalne rozwiązanie w chmurze, o intuicyjnym interfejsie, które dostosowuje się do zachodzących w przedsiębiorstwie zmian, dzięki szerokiej gamie zintegrowanych funkcji.
Poniżej przedstawiamy 5 przykładów skutecznego wdrożenia systemu Easy WMS w wersji software as a service:
1. Casintra (Hiszpania)
Operator logistyczny Casintra powierzył Mecaluxowi wdrożenie technologii SaaS w swoich instalacjach logistycznych. Za pomocą Easy WMS w chmurze operator 3PL nadzoruje wszystkie operacje przeprowadzane w pięciu magazynach i zdalnie współpracuje z klientami, aby stale monitorować ich działania. „Nasi klienci po wprowadzeniu hasła uzyskują dostęp do systemu i wszelkich zgromadzonych w nim informacji”, wyjaśnia Javier García, Dyrektor Operacyjny. Dla firmy Casintra łączność, jaką oferuje oprogramowanie Mecaluxu, jest kluczowa: „Chcieliśmy ciągle informować klientów o dostępności ich produktów”, zapewnia García.
Jedną z zalet systemu Easy WMS w modelu SaaS jest możliwość zarządzania wieloma magazynami. Dzięki wysokowydajnym serwerom w chmurze oprogramowanie jednocześnie i bezbłędnie nadzoruje wszystkie magazyny firmy Casintra.
2. Stand-Privé.com (Francja)
Mecalux zaprojektował globalne rozwiązanie logistyczne dla magazynu firmy Stand-Privé.com, francuskiego sklepu internetowego, który składuje ponad 100 000 jednostek asortymentowych i przygotowuje 2600 zamówień dziennie. W magazynie zainstalowano regały półkowe oraz wdrożono Easy WMS w modelu SaaS. Oprogramowanie w chmurze pozwala magazynierom łączyć się z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.
Cyfrowe rozwiązanie Mecaluxu łączy dwie zaawansowane funkcje, które odpowiadają na szczególne potrzeby przedsiębiorstwa: WMS dla e-commerce – skraca czas przygotowania zamówień – oraz Program dla spedycji – upraszcza i usprawnia przeprowadzanie procesów pakowania, etykietowania i wysyłki. Cyfryzacja zarządzania magazynem umożliwiła firmie Stand-Privé.com zoptymalizowanie wszystkich operacji. „Teraz pracujemy wydajniej, mimo że dysponujemy tymi samymi zasobami. Dzięki cyfryzacji poprawiliśmy jakość obsługi, co przełożyło się na wzrost zadowolenia klientów”, wyjaśnia Julien Wang, wspólnik założyciel firmy Stand-Privé.com.
3. SurDiscount (Francja)
Firma SurDiscount zdecydowała się na wdrożenie oprogramowania Mecaluxu ze względu na możliwość integracji z systemem ERP w chmurze: „Nasz system ERP, XL Soft, działa w trybie SaaS, czyli w chmurze, dlatego system WMS także musiał być w formie takiej usługi. Dzięki temu nie musimy się martwić o obsługę serwera i możemy skupić się na swojej działalności”, podkreśla Anthony Le Fur, dyrektor firmy SurDiscount.
System zarządzania magazynem koordynuje wszystkie operacje przeprowadzane w magazynie Sur Discount, od przyjęcia towaru po przygotowanie i wysyłkę zamówień. Dzięki Easy WMS firma ośmiokrotnie zwiększyła liczbę przygotowywanych zamówień, dysponując tymi samymi zasobami.
4. WISAG (Niemcy)
W magazynie WISAG w miejscowości Krefeld (Niemcy) Easy WMS w modelu SaaS umożliwia prowadzenie rejestru stanu zapasów w czasie rzeczywistym: „Teraz, gdy już sprawdziliśmy system w działaniu, możemy powiedzieć, że jest bardzo intuicyjny, praktyczny i daje nam wiele korzyści, głównie w zakresie kontroli nad towarem”, wskazuje Michael Lederer, dyrektor Centrum Kompetencji Logistycznych firmy.
Oprogramowanie identyfikuje każdy artykuł podczas przyjęcia go do magazynu i wskazuje dla niego miejsce składowania, uwzględniając takie kryteria, jak rodzaj jednostki asortymentowej oraz poziom popytu. „Obsługa Easy WMS jest bardzo prosta, ponieważ operatorzy jedynie skanują kod kreskowy za pomocą terminala radiowego, a system wskazuje im, gdzie mają umieścić produkt”, wskazuje Lederer.
5. Yamazen (Stany Zjednoczone)
Międzynarodowy koncern Yamazen zdigitalizował swój magazyn w Elk Grove Village w USA dzięki oprogramowaniu Easy WMS. James Hansen, wiceprezes wykonawczy firmy, podkreśla, że system odpowiada potrzebom firmy: „Bardzo zainteresowała nas prezentacja Easy WMS, ponieważ zobaczyliśmy, że system ten doskonale pasuje do specyfiki naszej działalności. Dzięki niemu zawsze znamy lokalizację i dostępność produktów i przeprowadzamy inwentaryzację w czasie rzeczywistym”.
Mecalux wyposażył magazyn firmy Yamazen w usługę software as a service, aby operatorzy mogli uzyskać dostęp do programu z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Takie podejście zapewnia sprawną logistykę przy minimalnych nakładach na infrastrukturę: „Nie musimy utrzymywać własnych serwerów i zajmować się ich serwisowaniem, co stanowi dużą zaletę dla naszego działu IT”, wskazuje Hansen.
Technologia SaaS sposobem na wydajny i elastyczny magazyn
Zaawansowane oprogramowanie zarządzające w chmurze to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą usprawnić przeprowadzanie operacji magazynowych. Wdrożenie technologii SaaS w magazynach umożliwia dostosowanie liczby licencji do popytu i zmian zachodzących na rynku. Elastyczność, skalowalność i płatność tylko za konkretne usługi to tylko niektóre z zalet oprogramowania w chmurze, które mogą zainteresować wiele firm.
Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu cyfrowych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb klienta. Zaawansowane funkcje systemu Easy WMS firmy Mecalux maksymalnie zwiększają wydajność w dowolnej branży. Jeśli chcesz usprawnić działanie swojego magazynu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.