![Wybór odpowiedniego rodzaju łańcucha dostaw jest niezbędne, aby firma odniosła sukces](https://mecaluxpl.cdnwm.com/img/blog/rodzaje-lancucha-dostaw-wybor.1.15.jpg?imwidth=320&imdensity=1)
Rodzaje łańcucha dostaw i zarządzanie nimi
Poznanie rodzajów łańcucha dostaw i wybór odpowiedniego ma fundamentalne znaczenia dla firmy, jako że klasa i model łańcucha mogą wpłynąć na sukces przedsiębiorstwa lub narazić go na możliwe zakłócenia.
Rola łańcucha dostaw w przemyśle
Łańcuch dostaw to sieć firm, zadań, technologii i zasobów potrzebnych do wytworzenia i sprzedaży produktu. Jego zakres obejmuje wszystkie etapy – od pozyskania surowców po wysyłkę zamówień do konsumenta. Stosowane rodzaje łańcucha dostaw wpływają na szybkość i wydajność, z jakimi towary dostarczane są do miejsca docelowego. Dzięki takim osiągnięciom jak automatyzacja magazynów czy oprogramowanie do zarządzania zapasami prognozowanie popytu i optymalizacja transportu w łańcuchu dostaw stają coraz łatwiejsze.
Rodzaje łańcucha dostaw
Istnieje wiele rodzajów łańcucha dostaw. Wszystkie są elastyczne, projektowane i dostosowywane do celów i potrzeb każdej firmy. Najpowszechniejsze rodzaje to:
- Tradycyjny łańcuch dostaw. W przypadku tego rodzaju łańcucha dostaw każda jego część funkcjonuje autonomicznie i niezależnie. Przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi obszarami jest znikomy, co może pogłębić zakłócenia i skutkować niskim poziomem wydajności. Jedynie niewielkie łańcuchy dostaw, charakteryzujące się prostą strukturą i procesami, mogą działać w tradycyjny sposób.
- Prosty łańcuch dostaw. Ma na celu ograniczenie liczby pośredników, aby skrócić proces transportu między firmą a klientem. Ten rodzaj łańcucha logistycznego jest stosowany na przykład przez niektóre platformy handlu elektronicznego, które zajmują się wszystkimi operacjami – od zaopatrzenia i produkcję po dystrybucję i sprzedaż produktów.
- Rozszerzony łańcuch dostaw. Czasami dwie lub więcej firm współpracują w ramach łańcucha dostaw, lub jego części, aby zwiększyć wydajność i zmniejszyć koszty. Mogą więc współpracować na etapach takich jak zaopatrzenie lub dystrybucja, jeśli wykorzystują podobne surowce lub mają podobną grupę docelową.
- Zintegrowany łańcuch dostaw. Stan osiągany, kiedy wszystkie etapy łańcucha dostaw są przeprowadzane szybko i płynnie. To optymalna wersja, ponieważ ogranicza czas przestoju i zapobiega występowaniu zakłóceń. Aby móc zintegrować łańcuch dostaw, wymagana jest wysoka przejrzystość działania oraz informacje gromadzone przez narzędzie takie jak Easy WMS. Zintegrowane łańcuchy dostaw zapewniają większą kontrolę niż te zdecentralizowane.
- Strategiczny łańcuch dostaw. W tym przypadku etapy są określane przez cele firmy działającej na niestabilnym i szybko zmieniającym się rynku. Podporządkowanie działania celom przedsiębiorstwa pozwala na osiągnięcie elastyczności i zdolności adaptacji.
- Kompleksowy łańcuch dostaw. Obejmuje wiele podmiotów. Produkty zaangażowane w ten łańcuch wymagają dużych nakładów lub obróbki w różnych zakładach, lub centrach montażu, czego przykładem są fabryki samochodowe, które do ukończenia każdego pojazdu wymagają sprawnego przepływu informacji.
![Las cadenas de suministro sincronizadas se consiguen gracias a altos niveles de información](https://mecaluxpl.cdnwm.com/img/blog/rodzaje-lancucha-dostaw-poziomy-informacje.1.17.jpg?imwidth=1024&imdensity=1)
Różnica między modelami a rodzajami łańcuchów dostaw
Każda branża charakteryzuje się określonymi wymogami i specyfiką, dlatego poza różnymi rodzajami łańcucha dostaw, powstał też szereg modeli operacyjnych. Określają one sposób organizacji materiałów i produkcji oraz dostarczania artykułów:
- Model ciągły. Rozwiązanie typowe dla sektorów zajmujących się produktami o przewidywalnym i stałym popycie. Maksymalnie zwiększa wydajność i zmniejsza ryzyko wyczerpania zapasów, chociaż może z opóźnieniem reagować na zakłócenia w dostawach.
- Model szybkich dostaw. Model wdrażany przez przedsiębiorstwa charakteryzujące się krótkimi cyklami życia, o zmiennym popycie. Umożliwia szybką reakcję na zmiany trendów i zmniejsza ryzyko powstawania nadwyżki zapasów. Jednakże niewłaściwe zarządzanie w ramach tego podejścia może skutkować większymi kosztami.
- Model efektywny. Skupia się na zwiększeniu zysków za sprawą usprawnienia operacji i minimalizowania kosztów. Doskonale sprawdza się w przypadku dużych procesów produkcyjnych, a także pozwala ograniczyć ilość odpadów. Jednak łańcuchy produkcyjne wykorzystujące ten model mogą mieć mniejszą zdolność adaptacji. Przykładem są producenci, którzy muszą utrzymywać wysoki poziom produkcji w celu zapewnienia konkurencyjnych cen.
- Model zwinny. Ma na celu jak najszybsze dostosowanie się do zmian rynkowych i wymogów konsumentów. Jest powszechny w sektorach charakteryzujących się elastycznym popytem, jak branża odzieżowa, i zapewnia wysoki poziom obsługi klienta. Aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi kosztów, wymagane jest również zastosowanie systemu prognozowania popytu, który zwiększy zdolność reagowania.
- Model elastyczny. Punkt pośredni między dwoma modelami omówionymi powyżej – zwinny i efektywny. Stara się dostosowywać do nowych technologii, zwracając uwagę na koszty i zyski.
- Model niestandardowy. Obok pięciu opisanych form pracy firmy mogą stworzyć własny model łańcucha dostaw. Jest zalecany dla tych, którzy oferują specjalistyczne lub wysoko spersonalizowane produkty, lub usługi. Niektórzy producenci samochodów wykorzystują ten model, aby umożliwić kupującym zmianę detali w swoich przyszłym samochodzie.
![Cada industria utiliza distintos tipos de cadena de suministro y modelos para su funcionamiento](https://mecaluxpl.cdnwm.com/img/blog/rodzaje-lancucha-dostaw-modele-funkcjonowanie.1.15.jpg?imwidth=1024&imdensity=1)
Łańcuch dostaw – etapy
Każdy etap stanowiący część łańcucha dostaw odgrywa kluczową rolę w jego funkcjonowaniu, wpływając na jego wydajność:
- Planowanie. To podstawa łańcucha dostaw, ponieważ obejmuje prognozowanie popytu, określenie potrzebnych zasobów i planowanie logistyki.
- Zaopatrzenie. Wybór dostawców i nawiązanie z nimi relacji. Ten etap wywiera duży wpływ na jakość oraz stosunek kosztów do zysku.
- Produkcja. Przetwarzanie surowców obejmuje przygotowanie produkcji, przeprowadzanie kontroli jakości i utrzymywanie w tym celu odpowiednich obiektów.
- Wysyłki. Logistyka obejmuje transport, składowanie i dostarczanie towaru. Zaawansowane systemy do zarządzania zamówieniami jak Easy DOM upraszczają tę operację.
- Zwroty. Rozplanowanie logistyki odzysku umożliwia wydajne zarządzanie zwrotami, zwiększenie zadowolenia klientów i zmniejszenie kosztów. Zalecane jest analizowanie danych dotyczących zwrotów w celu zidentyfikowania możliwości poprawy.
Zarządzanie łańcuchem dostaw z Mecaluxem
Wybrany rodzaj łańcucha dostaw ma duży wpływ na operacje logistyczne przedsiębiorstwa. Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw zapewnia, że produkty dotrą we właściwe miejsce, w ustalonym czasie i w odpowiedniej liczbie, co jest niezbędne do osiągnięcia efektywności operacyjnej. Jeśli dążysz do usprawnienia operacji w Twojej firmie, Mecalux może Ci w tym pomóc. Nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze oprogramowania, rozwiązań automatycznych i magazynowych, aby przekształcić funkcjonowanie Twojej firmy i usprawnić jej logistykę. Skontaktuj się z nami – podzielimy się z Tobą naszym ponad 55-letnim doświadczeniem w zakresie systemów zarządzania łańcuchem dostaw.