Projektowanie łańcucha dostaw wymaga wdrażania strategii poprawiających wydajność firmy

Projektowanie łańcucha dostaw a optymalizacja zasobów

29 cze 2023

Projektowanie łańcucha dostaw stało się jednym z kluczowych elementów strategii logistycznej wielu firm. Polega na zorganizowaniu łańcucha dostaw w taki sposób, aby zoptymalizować procesy magazynowania, produkcji czy transportu.

Strategia projektowania, nazywana też planowaniem strategicznym łańcucha dostaw, pozwala zoptymalizować zasoby oraz zidentyfikować potencjalne ryzyka i niewydolne rozwiązania stosowane w firmie.

Jak zauważono w raporcie opracowanym przez MIT CTL Supply Chain Design Lab pt. The new competitive edge: „tradycyjne metody projektowania nie nadążają za zmieniającym się światem, a firmy ciągle je stosujące są zagrożone utratą pozycji na rynku”. Autorzy publikacji zwracają uwagę na konieczność zaktualizowania podejścia do projektowania łańcucha dostaw przez firmy, które chcą zwiększyć wydajność swoich operacji i zyskać przewagę konkurencyjną. „W miarę jak łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej globalne i zorientowane na klienta końcowego, rośnie znaczenie projektu jako czynnika decydującego o konkurencyjności”, stwierdzono w opracowaniu.

Nowe, złożone standardy handlu e-commerce oraz pandemia koronawirusa zrewolucjonizowały projektowanie i planowanie logistyczne oraz zarządzanie produkcją. „Umiejętność szybkiej reakcji na zmiany rynkowe i wybór odpowiednich priorytetów to wyzwania nie tylko z czasów pandemii. Obecnie firmy muszą radzić sobie z rosnącą złożonością łańcucha dostaw, gwałtownym wzrostem znaczenia handlu elektronicznego oraz z zarządzaniem sprzedażą omnichannel, a wszystko to z zachowaniem wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju. To m.in. z tych powodów dotychczasowa metodologia projektowania łańcucha dostaw stała się niewystarczająca. Stanowi to zagrożenie dla funkcjonowania firm”, zauważa Yossi Sheffi, dyrektor MIT Center for Transportation and Logistics.

4 kroki w stronę lepszego projektowania łańcucha dostaw

W raporcie MIT CTL Supply Chain Design Lab opisano cztery działania, które mogą pomóc firmom przekształcić i ulepszyć projekt łańcucha dostaw, dostosowując go do aktualnych trendów i wyzwań rynkowych:

  • Rozszerzyć zakres projektu łańcucha dostaw poza tradycyjne podejście skupione na ograniczaniu kosztów. Zaleca się włączyć do planowania strategii takie czynniki jak ukierunkowanie na rynki globalne, tworzenie wartości dodanej czy nowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  • Włączyć strategiczne narzędzia do procesu podejmowania decyzji. Celem jest zniwelowanie różnicy między wydajnością przewidywaną a rzeczywistą w takich dziedzinach jak planowanie operacyjne, optymalizacja zaopatrywania, strategie produkcji, zarządzanie stanem magazynowym czy trasy transportowe.
  • Położyć większy nacisk na analizę czynników ryzyka w projekcie łańcucha dostaw. Aby udoskonalić planowanie strategiczne, należy koniecznie wdrożyć narzędzia analityczne w procesie podejmowania decyzji celem złagodzenia ryzyka i poprawy odporności łańcucha dostaw w obliczu zmieniających się okoliczności rynkowych.
  • Wdrożyć nowoczesne metody i praktyki projektowania, korzystające z nowych technologii do planowania łańcucha dostaw. Celem jest promowanie projektowania cyfrowych, elastycznych, rentownych oraz zorientowanych na klienta łańcuchów dostaw.

 

Technologie do projektowania łańcucha dostaw

Kierownicy łańcucha dostaw wykorzystują nowoczesne technologie takie jak zrobotyzowana automatyzacja procesów, big data czy sztuczna inteligencja do ramowego planowania działań. Jednym z celów takiego planowania jest ograniczenie kosztów przechodzenia produktów przez poszczególne ogniwa łańcucha, a także usprawnianie procesów i dążenie do logistyki wolnej od błędów. „Globalne łańcuchy dostaw zostały zaprojektowane do niezawodnego działania, w możliwie najtańszy sposób i w stabilnym otoczeniu”, zauważa w swoim artykule opublikowanym w Harvard Business Review amerykańska firma doradcza Kearney.

W publikacji zauważono, że innowacyjne rozwiązania takie jak symulacje 3D czy uczenie maszynowe pozwalają odpowiedzieć na wyzwania, z jakimi zmagają się łańcuchy dostaw. Technologie te „usprawniają operacje i skracają z miesięcy do dni czas potrzebny na przeszkolenie pracowników z zakresu zadań takich jak montaż produktów elektrycznych i mechanicznych w łańcuchu dostaw”, napisano w artykule.

Do ulepszania projektu łańcucha dostaw przyczynia się też cyfryzacja procesów. Stosowanie programów takich jak system zarządzania magazynem (WMS) czy enterprise resource planning pozwala zautomatyzować komunikację między firmami: ułatwić przekazywanie informacji, a tym samym – identyfikowalność produktów. Wdrożenie systemów cyfrowych nie tylko przyczynia się do lepszej organizacji łańcucha dostaw, ale również umożliwia wykonywanie symulacji procesów. Bardziej zaawansowane programy są wyposażone w technologię cyfrowych bliźniaków, dzięki której w świecie wirtualnym można przetestować zmiany, jakie zamierza się wprowadzić, w celu przeanalizowania ich wpływu na wydajność pracy.

Big data ma również niebagatelny wpływ na projektowanie łańcucha dostaw: gromadzenie i analiza dużych zbiorów danych nadaje elastyczności procesom logistycznym i produkcyjnym, ponieważ pozwala prognozować możliwe scenariusze, rozpoznawać szanse i zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami.

Pojawienie się handlu internetowego i technologii przemysłu 4.0 zwiększyło znaczenie projektowania łańcucha dostaw
Pojawienie się handlu internetowego i technologii przemysłu 4.0 zwiększyło znaczenie projektowania łańcucha dostaw

Znaczenie projektowania dla wydajności łańcucha dostaw

Planowanie strategiczne jest kluczowe, aby uzyskać sprawny i wydajny łańcuch dostaw. Nowe standardy zakupowe takie jak omnichannel i darmowe zwroty skomplikowały operacje wysyłki czy dostawy zamówień. W tym kontekście wdrożenie nowych technologii (np. sztucznej inteligencji czy big data) w łańcuchu dostaw pozwala odpowiedzieć na wyzwania logistyczne zmieniającego się rynku.

Mecalux oferuje wiele rozwiązań pozwalających zwiększyć wydajność łańcucha dostaw. System magazynowy Easy WMS ułatwia cyfrowe zarządzanie logistyką, zwiększając efektywność pracy magazynu i ograniczając ryzyko błędów. Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność logistyki Twojego biznesu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej firmy.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: