„Pick-to-tote” – szybka kompletacja bezpośrednio do pojemników
System kompletacji pick-to-tote stanowi jedno z rozwiązań pozwalających przyspieszyć przygotowywanie zamówień i ograniczyć liczbę błędów. Jest to możliwe dzięki optymalizacji czynności, które musi wykonać operator w trakcie procesu kompletacji.
Zachodzące na rynku przemiany, takie jak rozwój logistyki e-commerce, skłoniły wiele firm do przekształcenia dotychczasowych procesów logistycznych w celu zwiększenia efektywności. Model pick-to-tote to rozwiązanie pozwalające przyspieszyć kompletację, aby zagwarantować wysyłkę towaru do klientów w możliwie jak najkrótszym czasie.
W niniejszym artykule przedstawiamy metodę kompletacji pick-to-tote oraz podpowiadamy, jakie firmy mogą szczególnie skorzystać na wdrożeniu tego sposobu wykonywania pracy.
Co to jest pick-to-tote
Metoda pick-to-tote polega na pobieraniu artykułów z regałów lub pojemników i umieszczaniu ich w plastikowych pojemnikach, w których grupowane są jednostki asortymentowe wchodzące w skład zamówienia. Następnie przenośniki pojemnikowe lub wózki transportują pojemnik do strefy konsolidacji, gdzie weryfikowana jest kompletność zamówienia. Ostatecznie produkty zostają zapakowane, opatrzone etykietą i wydane z magazynu.
Pojemnik używany w tym systemie nosi nazwę tote. Jest to plastikowy pojemnik na tyle mały, aby można go było podnieść i z łatwością przenieść w inne miejsce magazynu. Transport zwykle odbywa się za pomocą przenośników pojemnikowych.
System pick-to-tote spełnia wymogi systemu kompletacji zamówień towar do człowieka, w którym operatorzy pozostają na stanowiskach kompletacji w oczekiwaniu na towar przywożony np. za pomocą układnic pojemnikowych.
Metoda pick-to-tote sprawdza się szczególnie w firmach obsługujących produkty o niewielkich rozmiarach (np. w sektorze ochrony zdrowia, w branży farmaceutycznej, w sektorze części zamiennych lub sektorze dystrybucji), ponieważ w każdym pojemniku można umieścić wiele drobnych artykułów.
Jest ona również często spotykana w magazynach firm zajmujących się masową kompletacją zamówień. Dzięki wyeliminowaniu konieczności przemieszczania się operatorów i ograniczeniu liczby wykonywanych czynności mogą oni przygotowywać więcej zamówień.
Rozwiązaniem alternatywnym wobec pick-to-tote jest tzw. pick-to-carton, gdzie zamiast plastikowych pojemników wykorzystywane są pudełka kartonowe. Różnica polega na tym, że to właśnie to pudełko zostaje następnie wysłane klientowi z kompletem artykułów w środku. Wystarczy zatem jedynie je zakleić i opatrzyć etykietą po skompletowaniu zamówienia.
Rozwiązania usprawniające proces pick-to-tote
Czynności pick-to-tote wykonują operatorzy, którzy klasyfikują towar w pojemnikach. Do zadań kierownika magazynu należy natomiast poszukiwanie rozwiązań ułatwiających ten proces. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić:
Towar do człowieka
Jak wspomnieliśmy, system pick-to-tote stanowi uzupełnienie kompletacji zamówień według kryterium towar do człowieka.
Ten sposób wykonywania pracy pozwala ograniczyć przemieszczanie się operatorów po magazynie w celu lokalizowania artykułów wchodzących w skład zamówień. W efekcie operatorzy mogą skupić się na czynnościach pick-to-tote, czyli na pobieraniu artykułów z odbieranych pojemników i umieszczaniu ich w pojemnikach plastikowych.
Metoda towar do człowieka jest często stosowana w automatycznych magazynach pojemnikowych, w których układnica pojemnikowa zaopatruje stanowiska kompletacyjne w niezbędne artykuły do skompletowania zamówień. Często spotyka się w nich również system Shuttle, obejmujący przenośniki pojemnikowe i podnośniki transportujące pojemniki na stanowiska robocze, umożliwiając operatorom kompletowanie zamówień.
Stanowiska kompletacyjne, na których wykonuje się czynności pick-to-tote, zwykle są wyposażone w przenośniki w kształcie litery U, które przybliżają operatorom kolejne pojemniki. Operatorzy pobierają artykuły i umieszczają je w pojemnikach znajdujących się pod przenośnikami, za swoimi plecami lub z boku (na przykład na wózkach, na przenośnikach pojemnikowych lub regałach półkowych).
Urządzenia świetlne
Pomimo coraz większej automatyzacji operatorzy nadal odgrywają zasadniczą rolę w kompletacji zamówień. Wszelkie udoskonalenia ułatwiające przebieg wykonywanej pracy przyczyniają się do sprawniejszej obsługi oraz wzrostu wydajności.
Częstym uzupełnieniem strategii pick-to-tote są systemy podświetlane. Są to urządzenia, których aktywacja powoduje zapalenie się diody ze wskazaniem określonej liczby. Dioda pomaga operatorowi w znalezieniu pojemnika, z którego powinien pobrać artykuły lub w którym powinien umieścić towar. Z kolei liczba wskazuje, ile artykułów należy pobrać lub umieścić w danej lokalizacji. Realizację poszczególnych czynności operatorzy potwierdzają specjalnym przyciskiem.
Urządzenia świetlne wskazują rodzaj i liczbę towaru do pobrania z pojemnika. Dzięki tym wskazówkom operator może wykonywać czynności pick-to-tote szybciej i bez błędów.
Urządzenia te komunikują się z systemem WMS do zarządzania magazynem (np. Easy WMS firmy Mecalux) w celu sterowania procesem kompletacji i zapewnienia jego optymalnego przebiegu.
Kompletacja głosowa
Podobnie jak w przypadku urządzeń podświetlanych kompletacja głosowa to kolejne rozwiązanie wspomagające pracę operatorów magazynu w modelu pick-to-tote. Polega na przekazywaniu operatorom słownych wytycznych dotyczących kompletacji.
W celu wykorzystania systemu kompletacji głosowej (ang. pick-by-voice) operator stosuje słuchawki z mikrofonem oraz urządzenie sterujące (o wielkości telefonu komórkowego) umieszczone na pasku lub schowane w kieszeni.
Największą zaletą tego rozwiązania jest zapewnienie operatorowi większej swobody ruchu podczas czynności pick-to-tote. System ten również wymaga zastosowania oprogramowania do zarządzania magazynem w celu zorganizowania pracy i przekazywania wytycznych operatorom.
Usprawnienie procesu kompletacji
System pick-to-tote to sposób wykonywania pracy stworzony w celu przyspieszenia przygotowywania zamówień obejmujących artykuły o niewielkich rozmiarach. Operatorzy wykonują jak najmniejszą liczbę ruchów: pobierają artykuły z pojemnika i umieszczają je w kolejnym. Mając wszystkie artykuły w jednym pojemniku, można znacznie szybciej skonsolidować i wysłać zamówienia.
Firma Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań służących do usprawnienia kompletacji. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak zwiększyć wydajność pracy podczas kompletowania zamówień obejmujących niewielkie artykuły.