Oprogramowanie do zarządzania flotą odpowiada za monitorowanie ruchu wszystkich robotów

Oprogramowanie do zarządzania flotą – ogniwo łączące roboty z magazynem

09 sty 2025

Zarządzanie flotą oznacza wydajną organizację pojazdów użytkowych firmy. Szybko rosnąca popularność robotyzacji w środowisku logistycznym wiąże się z rozwojem systemów cyfrowych, czyli oprogramowań do zarządzania flotą, zapewniających zespołowi robotów mobilnych większą wszechstronność operacyjną.

Czym jest oprogramowanie do zarządzania flotą?

Oprogramowanie do zarządzania flotą to system, który monitoruje ruch wszystkich robotów w obiektach magazynowych, produkcyjnych oraz w centrach dystrybucji i przypisuje im zadania. W ten sposób urządzenia są konfigurowane do transportu towarów lub operacji takich jak kompletacja. Tego typu systemy stanowią kluczowy element magazynu automatycznego, ponieważ umożliwia doskonałą koordynację działania autonomicznych robotów mobilnych z pracą ludzi oraz pozostałych urządzeń.

Główne funkcje systemu do zarządzania flotą

Oprogramowanie do zarządzania flotą dokonuje wyboru właściwego urządzenia w oparciu o następujące kryteria:

  • Zakres obsługi. Oprogramowanie do zarządzania flotą wybiera roboty AMR na podstawie rodzaju stosowanego ładunku (paleta, pojemnik czy regał) oraz miejsca odbioru i odłożenia (punkt statyczny czy automatyczny system przenośników rolkowych lub łańcuchowych).
  • Lokalizacja. Bardziej zaawansowane systemy monitorują lokalizację robotów i wyznaczają jednostkę znajdującą się najbliżej punktu początkowego operacji, co umożliwia optymalizację dostępnych zasobów, czasu realizacji oraz czasu pracy baterii.

Ponadto systemy umożliwiają konfigurację środowiska roboczego, w którym przemieszczają się roboty. Organizują cykle ładowania akumulatorów, określają strefy wyłączone z ruchu, obszary, w których należy zmniejszyć prędkość jazdy, a także godziny pracy. Ścieżki ruchu są definiowane przez algorytm automatyczny.

Oprogramowanie do zarządzania flotą jest kluczowe do koordynowania robotów i zautomatyzowania magazynu
Oprogramowanie do zarządzania flotą jest kluczowe do koordynowania robotów i zautomatyzowania magazynu

Oprogramowanie do zarządzania flotą monitoruje również inne istotne aspekty związane z operacjami magazynowymi:

  • Zarządzanie i optymalizacja ładowania. Kiedy zakres pracy akumulatora robota AMR osiągnie próg minimalny, oprogramowanie do zarządzania flotą wydaje mu polecenie przejazdu do strefy ładowania. Omawiany system wykorzystuje momenty mniejszej aktywności, aby naładować i utrzymać maksymalną dyspozycyjność robotów.
  • Zaawansowane mapowanie. Sporządzoną przez automatyczne urządzenia za pomocą czujników i skanerów mapę obiektu można edytować w oprogramowaniu do zarządzania flotą, wskazując strefy wyłączone z ruchu lub stanowiska pracy, przy których mają pracować roboty.

Działanie oprogramowania do zarządzania flotą

Oprogramowanie do zarządzania flotą komunikuje się z robotami za pomocą procesorów (CPU) odpowiadających za ich zdolność operacyjną. Urządzenia dysponujące wyższą liczbą procesorów cechuje większa wszechstronność i szybsze tempo pracy. W takim przypadku jeden z procesorów może zająć się monitorowaniem ruchu urządzenia, podczas gdy drugi przetwarza informacje przesyłane przez oprogramowanie do zarządzania flotą. Jednocześnie program otrzymuje polecenia z systemu zarządzania magazynem, aby koordynować pozostałą logistykę firmy.

Oprogramowania do zarządzania flotą zapewnia dostęp do danych pozyskiwanych z robotów AMR Mecaluxu, informując użytkowników o:

  • Stanie robotów. W celu sprawdzenia, czy działają w trybie automatycznym, mapowania czy manualnym.
  • Pozycji w czasie rzeczywistym. Za pomocą systemu SCADA (z ang. Supervisory Control and Data Acquisition) można sprawdzić na mapie, gdzie znajdują się roboty.
  • Danych operacji przeprowadzanej przez robota. Mogą dotyczyć informacji o lokalizacji źródłowej, docelowej lub towarze do przetransportowania.
Oprogramowanie do zarządzania flotą umożliwia robotom współdzielenie map między sobą
Oprogramowanie do zarządzania flotą umożliwia robotom współdzielenie map między sobą

Zalety zarządzania flotą robotów

Wdrożenie floty robotów kompatybilnej z systemem zarządzania ma wiele zalet. Zapobiega konieczności przeprowadzania mapowania magazynu lub centrum roboczego przez każdego robota, jako że urządzenia mogą udostępniać ścieżkę zeskanowaną przez jedno z nich. Dysponowanie jednym z tych programów wiąże się również z następującymi korzyściami:

  • Łatwe skalowanie. Te systemy informatyczne często nabywane z robotami ułatwiają integrację nowej jednostki z istniejącą już flotą.
  • Zapisywanie konfiguracji. W ciągu roku magazyn może być przeorganizowywany w różny sposób i modyfikowany w związku z kampaniami sezonowymi. Poprzez opcję zapisywania różnych konfiguracji planu instalacji i robotów oprogramowanie do zarządzania flotą umożliwia bezproblemowe modyfikowanie mapy roboczej.
  • Wzrost wydajności. Oprogramowanie do zarządzania flotą w mniej niż sekundę może identyfikować jednostkę odpowiednią do realizacji zadania, co przekłada się na większą efektywność wszystkich operacji.
  • Działanie bez nadzoru. Oprogramowanie umożliwia robotom typu AMR przemieszczanie się bez nadzoru operatora. Ruch robotów dostosowywany jest do architektury środowiska roboczego sporządzonej przez specjalistę. Urządzenia wykrywają i unikają przeszkód stałych i ruchomych, dzięki czemu personel może skupić się na swoich obowiązkach.

Zarządzanie flotą za pomocą systemów Mecaluxu

Inteligentne systemy takie jak autonomiczne roboty mobilne Mecaluxu przemieszczają się po magazynie z całkowitą autonomią i uelastyczniają wewnętrzny transport towarów za pomocą oprogramowania do zarządzania flotą. Pozwala to użytkownikom monitorować stan każdej jednostki za pomocą oznaczeń kolorystycznych, wyświetlać ich lokalizację, sprawdzać, czy roboty przewożą aktualnie ładunek i jakie zadanie realizują. Klienci, którzy wdrażają system AMR Mecaluxu, dysponują aplikacją do nawiązania interakcji z oprogramowaniem zarządzającym. To narzędzie służy m.in. do tworzenia profili pojazdów, edytowania map, a w razie potrzeby – ręcznego przesyłania poleceń do urządzeń.

Jeśli dążysz do wdrożenia rozwiązań automatycznych w Twojej firmie i skoordynowania jej, aby jak najlepiej wykorzystać inwestycję, Mecalux może Ci pomóc. Skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoje potrzeby logistyczne, aby zaproponować Ci rozwiązanie, które najlepiej dostosuje się do Twojej firmy. Mecalux ma ponad 55-letnie doświadczenie i cieszy się pozytywnymi opiniami tysięcy zadowolonych klientów.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: