System transportu wewnętrznego to zespół urządzeń przeznaczonych do  przenoszenia materiałów i towarów w magazynie lub centrum dystrybucyjnym

Transport wewnętrzny – systemy i przykłady

14 lis 2024

W erze nowoczesnej logistyki, w której wydajność i szybkość mają fundamentalne znaczenie dla skutecznej realizacji operacji, systemy transportu wewnętrznego w magazynach odgrywają kluczową rolę. Systemy przeznaczone do przenoszenia produktów i materiałów w centrach logistycznych stanowią trzon łańcucha dostaw i zapewniają, że każdy artykuł dotrze do miejsca docelowego w odpowiednim momencie.

Elementy transportu wewnętrznego, od rozwiązań automatycznych najnowszej generacji po tradycyjne metody zarządzania materiałami, zostały przekształcone tak, aby sprostać wyzwaniom coraz bardziej wymagającego rynku.

Czym jest system transportu wewnętrznego?

System transportu wewnętrznego to zespół urządzeń przeznaczonych do przenoszenia materiałów i towarów w magazynie lub centrum dystrybucyjnym. Rozwiązania te mają kluczowe znaczenie w procesie zwiększania produktywności, szybkości i bezpieczeństwa w zakresie obsługi produktów, od momentu ich przyjęcia po wysyłkę.

Projekt i wybór systemu transportu wewnętrznego zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj produktu, liczba ruchów, plan magazynu czy specjalne wymogi firmy w zakresie precyzji zarządzania zapasami.

Rodzaje transportu wewnętrznego i praktyczne przykłady

Systemy transportu wewnętrznego obejmują różnorodne technologie i urządzenia manualne lub automatyczne. Oto najczęstsze z nich:

Wózki paletowe i wózki widłowe

Ten rodzaj transportu wewnętrznego doskonale sprawdza się w manualnym lub zmotoryzowanym transporcie towaru na krótkich dystansach. Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem w magazynach manualnych są wózki paletowe, które za pomocą równoległych wideł utrzymują ładunek i podnoszą go, aby umożliwić jego transport.

Oferta wózków widłowych obejmuje szeroki wybór zmotoryzowanych urządzeń transportu bliskiego. Od uniwersalnych wózków widłowych z przeciwwagą przez wózek z wysuwanym masztem, stanowiący doskonałe rozwiązanie dla jednorodnych towarów, po wózki trójstronne z załadunkiem bocznym czy wózki do kompletacji zamówień.  

Przykładowo, firma Giménez Ganga, lider w dziedzinie produkcji systemów ochrony przeciwsłonecznej, obudów i dekoracji stosuje wózki z załadunkiem bocznym w swoim magazynie w Alicante, dzięki któremu sprawnie obsługuje profile aluminiowe o długości wynoszącej między 5 a 7 metrów.

Przenośniki

Przenośniki pojemnikowe i paletowe, zarówno rolkowe, jak i łańcuchowe, to kolejne systemy transportu wewnętrznego w magazynach o dużym przepływie ruchów. Łączą różne strefy magazynu lub magazyn z halą produkcyjną.

Składają się z baterii rolek, które podtrzymują i przesuwają ładunki – pojemniki lub palety – w obrębie systemu. System wyposażony jest w silniki elektryczne, które wprawiają ładunki w ruch w sposób kontrolowany i bezpieczny. Przenośniki działają przy użyciu oprogramowania sterującego (SCA/WCS) odpowiadającego za wykonywanie ruchów i poleceń generowanych przez system zarządzania magazynem.

Przenośniki paletowe umożliwiły połączenie hali produkcyjnej i magazynu producenta opakowań ALPLA w Wielkiej Brytanii. Rozwiązanie wdrożone przez Mecalux działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, zapewniając dzienny transport ok. 2500 palet między dwoma budynkami oddzielonymi przez drogę publiczną.

ALPLA usprawniła transport towaru między halą produkcyjną a magazynem za pomocą systemu przenośników
ALPLA usprawniła transport wewnętrzny między halą produkcyjną a magazynem za pomocą systemu przenośników

AMR

Tak jak przenośniki, autonomiczne roboty mobilne (AMR) i wózki sterowane automatycznie (AGV) doskonale sprawdzają się w środowiskach charakteryzujących się stałym i powtarzalnym przepływem materiałów ze względu na oszczędność czasu i zwiększenie produktywności.

Roboty AMR nie wymagają wskazówek operatora ani wcześniejszego wyznaczenia tras ruchu, ale dostosowują się do informacji pozyskiwanych ze środowiska pracy w czasie rzeczywistym dzięki czujnikom, oprogramowaniu nawigacyjnym oraz cyfrowemu planowi magazynu zapewniającym im prawidłową orientację w otoczeniu. Hiszpański producent oświetlenia awaryjnego Normagrup wybrał to rozwiązanie, aby zoptymalizować transport surowców – cztery autonomiczne roboty mobilne przenoszą towar z automatycznego magazynu pojemnikowego na linie produkcyjne.

AGV

Z kolei AGV to urządzenia magazynowe, które autonomicznie przemieszczają się po wcześniej wyznaczonych lub zaprogramowanych ścieżkach. Do ich prowadzenia wykorzystywane są dwa systemy: kablowy (AGV) i laserowy (LGV). Przykładowo, szwajcarski koncert farmaceutyczny Novartis stosuje zespół urządzeń AGV do transportu towarów między automatycznym magazynem samonośnym a centrum produkcyjnym.

System transportu szynowego

Kolejnym systemem transportu, który komunikuje różne części magazynu, jest system transportu podwieszanego, czyli automatyczne pojazdy napędzane przez silnik elektryczny, które poruszają się po zawieszonych pod sufitem lub umieszczonych w posadzce szynach.

Zaleca się wdrożenie systemu transportu szynowego, kiedy wymagane jest szybsze działanie, jak w przypadku zlokalizowanego w Polsce magazynu producenta soków Sokpol połączonego z centrum produkcyjnym. Ten system transportu osiąga prędkość 100 m/min i zapewnia stały przepływ towarów.

Układnice

Systemy transportu wewnętrznego nie tylko transportują towary między dwoma strefami, ale również wewnątrz korytarzy składowania. W tej kategorii wyróżniają się automatyczne urządzenia składowania, takie jak układnice paletowe i pojemnikowe (miniload), ze względu na wydajność w zakresie pobierania i odkładania towaru na regały. Dostępnych jest wiele rodzajów układnic – od jednokolumnowych, dwukolumnowych, aż po automatyczne układnice trójstronne.

Za pomocą układnic pojemnikowych zoptymalizowano składowanie ładowarek elektrycznych producenta Wallbox. Firma dysponuje automatycznym magazynem pojemnikowym zlokalizowanym w Barcelonie, wyposażonym w pięć układnic miniload. Wyposażone w widły teleskopowe urządzenia transportują jednocześnie dwa pojemniki kartonowe z ładowarkami, co umożliwia wysyłkę ponad 6000 ładowarek dziennie.

Układnice pojemnikowe to jeden z rodzajów transportu wewnętrznego wykorzystywanego w magazynie firmy Wallbox
Układnice pojemnikowe to jeden z rodzajów transportu wewnętrznego wykorzystywanego w magazynie firmy Wallbox

Jak wybrać właściwy system transportu wewnętrznego?

Staranny wybór elementów transportu wewnętrznego jest fundamentalny, aby zoptymalizować realizację operacji i zwiększyć wydajność. Omawiane systemy – od przenośników po wózki AGV – nie tylko usprawniają przepływ towarów w magazynie, ale także poprawiają zarządzanie asortymentem, zmniejszają liczbę błędów i maksymalnie zwiększają wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Wybór systemu transportu wewnętrznego nie powinien być dokonywany pochopnie. Wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy konkretnych potrzeb magazynu. Mecalux wdrożył rozwiązania intralogistyczne w wielu krajach na różnych kontynentach. Jeśli planujesz zoptymalizować logistykę wewnętrzną swojego magazynu, skontaktuj się z nami. Specjalista przeanalizuje potrzeby Twojej firmy i zaproponuje najlepsze rozwiązania.