Wśród najbardziej popularnych oprogramowań wymienia się systemy ERP oraz WMS.

ERP vs. WMS – który system lepiej sprawdza się w logistyce i w magazynie?

31 paź 2024

W zakresie zarządzania przedsiębiorstwem dostępne są oprogramowania, których zadaniem jest uproszczenie organizacji zadań i ułatwienie koordynowania i pracy w zespole w celu zwiększenia produktywności. Wśród najbardziej popularnych oprogramowań wymienia się systemy ERP oraz WMS.

ERP vs. WMS – podstawowa różnica

Często pojawia się następujący dylemat: ERP vs. WMS. Aby go rozsztrzygnąć należy poznać oba systemy:

  • Warehouse Management System (WMS) to system do zarządzania magazynem, który nadzoruje logistykę firmową. Uczestniczy we wszystkich operacjach magazynowych, od przyjęcia surowców i gotowych produktów po dystrybucję towarów. Zapewnia globalny i przejrzysty wgląd w informacje dotyczące wszystkiego, co dzieje się na każdym etapie łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym.
  • Enterprise Resource Planning (ERP), czyli system planowania zasobów firmowych, wykorzystywany jest do zarządzania i automatyzowania procesów w przedsiębiorstwie. Gromadzi informacje generowane przez różne działy i często integruje się z innymi systemami jak np. WMS, czy odpowiadającymi za proces produkcji (MES).

Zatem podstawowa różnica między systemem ERP a WMS polega na tym, że ERP obejmuje wiele obszarów jednej firmy, a WMS koncentruje się na zarządzaniu zapasami i magazynem.

Wady i zalety obu rozwiązań

Każde oprogramowanie ma swoje mocne strony, a jego przydatność dla danej firmy zależy od okoliczności. Wiele przedsiębiorstw stosuje oba systemy jednocześnie, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Wśród ich zalet wymienia się m.in.:

WMS ERP
Zwiększa produktywność i rentowność magazynów i centrów logistycznych. Optymalizuje zarządzanie wieloma działami firmy.
Automatyzuje łańcuch dostaw od przyjęcia surowców po dystrybucję omnichannel. Jest dostosowany do wszystkich obszarów firmy.
Poza koordynowaniem się z innymi systemami, takimi jak ERP, zapewnia szybki zwrot z inwestycji. Łatwo skalowalny, integruje się z innymi systemami.
Najlepsze z nich dysponują modułami umożliwiającymi współpracę z agencjami transportu, koordynację z liniami produkcyjnymi, zarządzanie zapasami w sklepach fizycznych, integrację z platformami handlowymi, slotting, automatyzację i robotyzację, a także wszystkie inne wymogi nowoczesnego magazynu. Może być wyposażony w moduły obejmujące zakupy, produkcję, finanse, księgowość, magazyny, logistykę i inne powiązane z działem handlowym. Są zasilane za pomocą wspólnej bazy danych.


Jednakże tego typu rozwiązania mogą mieć też wady. W przypadku systemów ERP czas ich wdrożenia może trwać kilka lat, a czasami różnice między działami mogą sprawić, że narzędzie nie będzie dysponowało odpowiednią elastycznością. Niektóre mają opcję zarządzania magazynem, ale nie zapewniają one wyczerpujących informacji o operacjach przeprowadzanych w instalacji.

Aby uzyskać kontrolę nad łańcuchem dostaw, zaleca się wdrożenie oprogramowania WMS best of breed, który integruje się z ERP oraz innymi systemami wcześniej wykorzystywanymi w firmie. Przykładem tego typu systemu jest Easy WMS.

System WMS jest przeznaczony do realizacji określonych operacji logistycznych
Oprogramowanie WMS przeznaczone jest do realizacji określonych operacji logistycznych

Co lepiej sprawdzi się w magazynie – ERP czy WMS?

Zarówno systemy ERP, jak i WMS są ważnymi narzędziami służącymi do zarządzania łańcuchem dostaw. Jednakże przed dokonaniem wyboru między ERP a WMS należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Jakie są długoterminowe cele firmy i jak będą mierzone?
  2. Jakie procesy należy zintegrować w nowym systemie ERP lub WMS?
  3. Jaki zwrot z inwestycji zapewni ERP lub WMS?

Chociaż niektóre z funkcji obu programów się nakładają, system WMS jest przeznaczony do realizacji określonych operacji logistycznych. Firmy działające w tym sektorze lub dążące do sprzedaży swoich produktów, potrzebują rozwiązań, które dodadzą wartości i będą koordynować transport, zarządzanie zamówieniami, wyjścia i inwentaryzację.

Co należy uwzględnić podczas wyboru WMS?

System do zarządzania magazynem znacząco zwiększa wydajność poprzez zautomatyzowanie niektórych zadań i jednoczesne monitorowanie poziomu asortymentu, aby zapobiec brakowi zapasów. Istnieje wiele czynników do uwzględnienia, aby wybrać rodzaj systemu WMS, który najlepiej dostosuje się do danego centrum logistycznego.

  • Rozmiar instalacji. WMS jest tym korzystniejszy, im większy jest magazyn, którym ma zarządzać, nawet jeśli musi koordynować kilka instalacji czy sklepów. Te oprogramowania symultanicznie pozyskują dane i udostępniają informacje.
  • Rodzaj produktu. Omawiane programy zasadniczo są użyteczne, jednak stają się niezbędne w przypadku składowania dóbr z terminem ważności, ponieważ zapobiegają marnotrawstwu i umożliwiają zachowanie ich właściwości.
  • Infrastruktura IT. Niektóre systemy WMS wymagają, by klient dysponował serwerem, a inne działają w chmurze w ramach systemu SaaS. Easy WMS dostępny jest w obu wersjach.

Zarządzaj swoim magazynem za pomocą Easy WMS

Jeśli po poznaniu różnic między systemami ERP i WMS wiesz, że Twoja firma potrzebuje oprogramowania magazynowego WMS, możemy Ci pomóc. Specjaliści Mecalux opracowali system Easy WMS, aby zwiększyć wydajność magazynów manualnych i automatycznych. Każdego dnia korzystają z niego setki naszych klientów. Ponadto zespół składający się z ponad 400 inżynierów programistów jest odpowiedzialny za aktualizowanie go. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie tego i wielu innych rozwiązań magazynowych.