Dzięki systemom SaaS firmy nie muszą  martwić się o infrastrukturę niektórych aplikacji

SaaS – definicja i znaczenie w logistyce

12 wrz 2024

Dzięki systemom SaaS firmy nie muszą martwić się o infrastrukturę niektórych aplikacji i mogą skupić na ich zastosowaniu. W ten sposób zyskują więcej czasu, który mogą przeznaczyć na własną działalność. Programy w modelu SaaS dostępne są na rynku już od ponad dwóch dekad, a ich zastosowanie nabiera tempa. Dzięki systemom SaaS łączenie się z aplikacjami w chmurze staje się coraz bardziej powszechne we wszystkich sektorach biznesowych.

Czym są systemy SaaS?

Software as a Service (SaaS), czy też oprogramowanie jako usługa, to oparty na chmurze model oprogramowania, który umożliwia użytkownikom końcowym korzystanie z aplikacji z poziomu przeglądarki. Niektóre firmy hostują aplikacje, aby klienci mogli uzyskać do nich dostęp na żądanie. Wspólną cechą platform SaaS jest podleganie subskrypcji.

Model SaaS pozwala firmom na wdrożenie aplikacji niemalże natychmiastowo przy ograniczonych kosztach początkowych. Według firmy konsultingowej McKinsey & Company wartość globalnego rynku SaaS będzie można wycenić na 10 bilionów dolarów w 2030 roku. Powszechnie stosowanym oprogramowaniem SaaS są usługi w zakresie poczty elektronicznej jak Outlook lub Gmail. W ich przypadku wiadomości e-mail są hostowane w sieci dostawcy, a użytkownicy uzyskują dostęp do wiadomości z poziomu przeglądarki internetowej. Przedsiębiorstwa stosują również programy takie jak CRM, służące do zarządzania relacjami z klientami lub ERP – do zarządzania działaniami biznesowymi.

Zalety systemów SaaS

SaaS zapewnia firmom dostęp do rozwiązań IT, które mogłyby okazać się zbyt drogie w utrzymaniu, optymalizacji i skalowaniu lub mogłyby wymagać wysokiego zużycia energii w przypadku środowiska lokalnego. Wdrożenie SaaS ma jednak znacznie więcej zalet:

  • Dostępność. Dostęp do tego typu programów można uzyskać z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.
  • Szybkie wdrożenie. W związku z tym, że nie wymaga zastosowania lokalnych instalacji lub konfiguracji, system w modelu SaaS jest dostępny od razu po rozpoczęciu subskrypcji. To jedna z największych zalet w porównaniu modeli SaaS i on-premise.
  • Skalowalność. Model umożliwia dodawanie nowych funkcji oraz użytkowników.
  • Wdrożenie i personalizacja. Aplikacje SaaS można koordynować za pomocą innych platform i systemów poprzez zastosowanie zespołu protokołów API.
  • Niższy koszt początkowy. Dzięki modelowi SaaS firma nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z licencjami, administrowaniem infrastrukturą lub zasobami IT.
  • Dostęp do informacji. Połączenie procesów wszystkich działów pozwala uzyskać globalną wizję biznesu.
  • Automatyczne aktualizacje. Dostawcy programów takich jak system zarządzania magazynem zazwyczaj aktualizują je z określoną częstotliwością. Dzięki branży SaaS aktualizacje są wdrażane automatycznie i nie jest potrzebne wsparcie.
SaaS umożliwia dostęp do aplikacji z różnych urządzeń połączonych z Internetem
SaaS umożliwia dostęp do aplikacji z różnych urządzeń połączonych z Internetem

SaaS – działanie

SaaS wykorzystuje model dostawy w chmurze. W jego ramach dostawcy często hostują aplikacje na swoich serwerach i bazach danych oraz zarządzają platformami, systemami operacyjnymi oraz oprogramowaniem pośredniczącym, odpowiadającym za komunikację kilku aplikacji między sobą. Zazwyczaj klient może korzystać z wielu profili użytkownika, uzyskując do nich dostęp poprzez otwarcie sesji w wyszukiwarce. Podobnie organizacje mogą integrować SaaS ze swoimi oprogramowaniami za pomocą API.

Pomiędzy dostawcą usług SaaS a klientem zazwyczaj zawierana jest umowa Service Level Agreement (SLA). Ta pisemna umowa określa warunki współpracy i wymogi takie jak czas reakcji, dostępność godzinowa, dostępna dokumentacja i personel, który zostanie przypisany do konserwacji.

Rodzaje cloud software

SaaS to model w chmurze, który wymaga najmniejszego nakładu zasobów ze strony klienta. Dostępne są jednak też inne modele:

  • IaaS. Infrastruktura jako usługa. Obejmuje usługi sieciowe, sprzęt fizyczny lub wirtualny oraz przechowywanie danych.
  • PaaS. Platforma jako usługa. Obejmuje sprzęt i oprogramowanie do tworzenia i utrzymywania aplikacji. Służy do ich kompilowania, testowania, uruchamiania oraz skalowania.
  • SaaS. Oprogramowanie jako usługa. To najbardziej kompletna z trzech omawianych opcji i zalecana w przypadku firm, które oczekują najłatwiejszej obsługi.

Te trzy modele nie wykluczają się wzajemnie – niektórzy decydują się na wdrożenie kilku, a duże firmy zazwyczaj łączą zastosowanie wszystkich trzech modeli.

Innym, coraz bardziej popularnym modelem SaaS jest micro SaaS. Micro Software as a Service to mała firma zajmująca się niszowym problemem.

SaaS to model w chmurze, który wymaga najmniejszego nakładu zasobów ze strony klienta

SaaS to model w chmurze, który wymaga najmniejszego nakładu zasobów ze strony klienta

Najczęściej stosowane rozwiązania SaaS – przykłady

Istnieje szeroka gama usług dostępnych za pośrednictwem platform SaaS:

  • System zarządzania magazynem (WMS)
  • Program do obsługi klientów (CRM)
  • System ERP
  • Systemy księgowe i rozliczeniowe
  • Programy do zarządzania zasobami ludzkimi
  • Systemy do zarządzania projektami
  • Oprogramowanie dla e-commerce
  • Systemy zarządzania treścią
  • Komunikatory

Przykładowo, operator logistyczny Casintra, dysponujący pięcioma magazynami w Hiszpanii, nadzoruje wszystkie operacje za pomocą systemu zarządzania magazynem Easy WMS Mecaluxu w modelu SaaS. Dzięki temu klienci firmy Casintra uzyskują dostęp do informacji o stanie swoich zapasów z dowolnego urządzenia, dowolną liczbę razy, a operator logistyczny jest w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby.

Historia i powstanie koncepcji SaaS

Chociaż idea scentralizowania hostingu aplikacji pojawiła się w latach 60, urzeczywistniła się dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych wraz z rozwojem Internetu i pojawieniem się narzędzi stron trzecich, które nie wymagały instalacji na komputerach użytkowników.

Za pomocą sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, Internetu rzeczy i wirtualnej rzeczywistości model SaaS wzmocnił swoją pozycję na rynku i zwiększył swoje możliwości. Przyczynił się do tego postęp technologiczny obejmujący między innymi wzrost liczby szybkich połączeń internetowych, lepsza łączność szerokopasmowa, standaryzacja technologii, protokołów cyfrowych, interfejsów internetowych oraz wdrażanie coraz większej liczby urządzeń mobilnych.

Zatem SaaS odzwierciedla ewolucję modelu dostawcy usług aplikacyjnych (ASP) i od 2000 roku nadal się rozwija. SaaS pomaga firmom zmniejszyć koszty, zwiększyć elastyczność oraz wydajność.

Zastosowanie SaaS w logistyce

Jednym z najczęściej stosowanych w logistyce programem w modelu SaaS jest system zarządzania magazynem (WMS), który nadzoruje operacje w magazynach manualnych i automatycznych i centralizuje informacje, aby dostarczyć osobom odpowiedzialnym za logistykę jak najwięcej zasobów.

Specjaliści Mecalux zaprojektowali Easy WMS, aby pomóc swoim klientom w wydajniejszym administrowaniu operacjami i zapewnić im całkowity dostęp do informacji. Program może być wdrożony w modelu on-premise lub SaaS. W przypadku modelu on-premise, oprogramowanie i sprzęt znajdują się w obiekcie klienta, a WMS w modelu SaaS wdrażany jest w chmurze i obsługiwany za pomocą interfejsu sieciowego. Jeśli dążysz do kompleksowej kontroli swoich obiektów i zapasów, skontaktuj się z nami.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: