Elastyczna automatyzacja polega na wdrażaniu automatycznych rozwiązań magazynowych dostosowanych do indywidualnych wymagań klienta

Elastyczna automatyzacja magazynu

30 mar 2022

W świecie logistyki coraz częściej poruszany jest temat elastycznej automatyzacji. Dotychczas dominował pogląd, że automatyzacja procesów logistycznych musi przebiegać według ściśle określonych ram, bez możliwości ingerencji w zainstalowane systemy. To jednak nie do końca prawda, ponieważ automatyczne rozwiązania w magazynie można rozbudowywać i modyfikować zgodnie z przewidywanym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega elastyczna automatyzacja magazynu i obalamy fałszywą tezę zakładającą sztywność tego procesu.

Dlaczego warto przeprowadzić elastyczną automatyzację magazynu

Elastyczność to coraz bardziej pożądana cecha w logistyce. Z jednej strony transformacja czynności magazynowych w odpowiedzi na nowe potrzeby konsumentów i standardy dystrybucji, np. omnichannel, wymaga przyjęcia elastycznych rozwiązań w zakresie intralogistyki umożliwiających szybką reakcję na zmiany popytu czy rotacji produktów. Z drugiej – rosnące ceny wynajmu powierzchni magazynowej i konieczność coraz szybszej realizacji dostaw zmuszają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań skutecznie łączących elastyczność z automatyzacją.

Mimo to niektórzy wciąż kojarzą automatyzację z brakiem elastyczności, zadając sobie następujące pytania: Co zrobimy, jeżeli po zautomatyzowaniu magazynu zmieni się popyt na oferowane produkty? A jeżeli biznes rozwinie się w nieoczekiwanym kierunku? Czy trzeba będzie od nowa przebudować magazyn?

Pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji powinno być opracowanie studium wykonalności, w którym należy uwzględnić dane dotyczące spodziewanych kierunków rozwoju firmy, przewidywanego wzrostu liczby obsługiwanych zamówień w ciągu najbliższych lat itp.

Elastyczna automatyzacja wymaga nie tylko zastosowania skalowalnych systemów magazynowych i transportowych, ale również – a może przede wszystkim – poznania indywidualnych potrzeb i wdrożenia najlepszych rozwiązań, które pomogą rozwinąć biznes.

Przy projektowaniu i wdrażaniu automatycznych systemów magazynowych należy uwzględnić modułowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta
Przy projektowaniu i wdrażaniu automatycznych systemów magazynowych należy uwzględnić modułowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta

Jak przebiega planowanie elastycznej automatyzacji magazynu?

Kwestie elastyczności i skalowalności automatycznego magazynu należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. To właśnie wtedy dostawca rozwiązań magazynowych opracowuje studium wykonalności, w którym uwzględnia systemy składowania aktualnie wykorzystywane w obiekcie oraz perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa czy zapotrzebowanie na oferowane produkty.

W studium wykonalności należy określić oczekiwania i potrzeby klienta w odniesieniu do poszczególnych obszarów działalności magazynu oraz specyfikę obiektu (obsługiwane jednostki ładunkowe, powierzchnię przeznaczoną na regały, warunki środowiskowe itd.). Pod uwagę trzeba wziąć zarówno czynniki stałe, np. pojemność magazynu, jak i zmienne – w tym cykle robocze, liczbę stosowanych urządzeń automatycznych czy liczebność personelu.

Najważniejszą zaletą studium wykonalności jest opis wszystkich możliwych scenariuszy logistycznych zredagowany wspólnie przez dział logistyczny klienta i Mecalux. Na tej podstawie można zaproponować rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w określonych warunkach. Takie podejście zapewnia maksymalną elastyczność procesu automatyzacji, ponieważ studium uwzględnia szereg możliwości rozbudowy automatycznych systemów magazynowych i reorganizacji przepływu towarów w magazynie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zwiększyć elastyczność swoich obiektów logistycznych, powinni wdrożyć system WMS do zarządzania magazynem. Oprogramowanie Easy WMS marki Mecalux to w pełni skalowalne i modułowe rozwiązanie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdej firmy dzięki szerokiej gamie zaawansowanych funkcji zaprojektowanych z myślą o zakładach produkcyjnych (WMS do zarządzania produkcją), handlu elektronicznym (Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration) czy analizie big data (Supply Chain Analytics Software).

Za elastyczną automatyzację procesów logistycznych w głównej mierze odpowiada dostawca systemów magazynowych, którego rola polega na stałym wspieraniu klienta w rozwoju działalności poprzez zapewnianie odpowiednio dostosowanych rozwiązań.

Automatyczne rozwiązania w magazynie Intersurgical na Litwie pozwoliły firmie skutecznie zmierzyć się z 50% wzrostem przepływu towarów
Automatyczne rozwiązania w magazynie Intersurgical na Litwie pozwoliły firmie skutecznie zmierzyć się z 50% wzrostem przepływu towarów

Elastyczna automatyzacja magazynu w praktyce

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu automatycznych magazynów, w których systemy składowania i przeładunku towarów pracują pod kontrolą oprogramowania WMS. Poniżej przedstawiamy trzy przykłady elastycznych rozwiązań magazynowych, jakie opracowaliśmy dla naszych klientów:

  • Intersurgical (Litwa). Automatyczne rozwiązania zaprojektowane przez Mecalux pozwoliły firmie Intersurgical skutecznie zmierzyć się z 50% wzrostem przepływu towarów podczas pandemii koronawirusa. W tym trudnym okresie magazyn zlokalizowany w Pabradė musiał znaleźć sposób na sprawną obsługę dodatkowych zamówień, w czym pomogła elastyczna automatyzacja logistyki.
  • Grupa Porcelanosa (Hiszpania). Rozbudowa automatycznego magazynu firmy Venis (należącej do Grupy Porcelanosa) polegała na dodaniu pięciu nowych korytarzy składowania. Porcelanosa – światowy lider w produkcji glazury i terakoty – powierzył firmie Mecalux rozbudowę obiektu w związku ze zmianą wielkości obsługiwanych jednostek ładunkowych. To najnowszy projekt w ramach owocnej, trwającej już od 2003 roku współpracy, w toku której oddano do użytku wiele zautomatyzowanych obiektów (m.in. dla Ceranco i L’Antic Colonial).
  • Verlhac Logistique (Francja). Elastyczność to nie tylko stosowanie modułowych rozwiązań, ale również koordynacja współpracy między różnymi firmami w celu optymalizacji logistyki, jak w przypadku Verlhac Logistique i jej klienta ANL Packaging. Mecalux zaprojektował magazyny dla obu przedsiębiorstw, aby usprawnić ich współpracę i zwiększyć wydajność procesów.
 

Automatyzacja na potrzeby klienta

Wdrożenie automatycznego magazynu wymaga nie tylko zastosowania elastycznych rozwiązań w intralogistyce, ale również zrozumienia specyfiki biznesu oraz indywidualnych potrzeb klienta, a także określenia możliwych kierunków rozwoju działalności. Dlatego warto powierzyć to odpowiedzialne zadanie renomowanemu dostawcy rozwiązań magazynowych, który ma możliwość podjęcia długofalowej współpracy z zamawiającym.

Mecalux posiada zespół najwyższej klasy inżynierów, którzy opracowują rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymagań, z uwzględnieniem specyficznych warunków i wizji ekspansji przedsiębiorstwa. Jeżeli planujesz automatyzację magazynu, koniecznie skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą Ci wybrać systemy skrojone na miarę potrzeb Twojej firmy.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: