Wciągnik – czym jest i do czego służy w magazynie?
Wciągnik to urządzenie wyposażone w krążki stałe i ruchome oraz linę albo łańcuch. Służy do podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków w magazynie, warsztacie lub centrum produkcyjnym. Wciągniki pozwalają podnosić produkty o dużym gabarycie w sposób szybki i bezpieczny.
Wykorzystuje się je do przemieszczania ciężkich ładunków, które nie mogą być obsługiwane przez inne urządzenia transportu bliskiego, np. wózki widłowe. Wciągniki znajdują zastosowanie na liniach produkcyjnych, gdzie przy pomocy suwnicy transportują surowce lub produkty gotowe do różnych stref procesu produkcyjnego lub montażu.
Suwnice i wciągniki to urządzenia dźwigowe o podobnej funkcji, które mogą się uzupełniać. Suwnica to urządzenie wykonane ze stali złożone z jednego lub kilku dźwigarów wyposażonych w wózek z napędem silnikowym przemieszczający się w poziomie i pionie. Z kolei wciągnik to element zintegrowany z suwnicą służący do podnoszenia ładunku i przemieszczania go do wyznaczonej strefy.
Wciągnik – zastosowania w magazynie
Wciągnik to urządzenie, które znajduje zastosowanie w różnego rodzaju centrach logistycznych, liniach produkcyjnych czy montażowych, gdzie manipuluje się elementami o znacznej objętości i wadze. Przykładowo wciągniki elektryczne są obecne w przemyśle samochodowym czy sektorze budowlanym.
Służą tam do podnoszenia bardzo ciężkich ładunków, które nie mogą być bezpiecznie przenoszone przez wózki widłowe. W takich przypadkach wciągnik jest zintegrowany z suwnicą, aby podnosić ładunki w pionie i przewozić je we wskazane miejsce.
Istnieje wiele konfiguracji wciągników, które można dostosować do typu obsługiwanych produktów, jednostek ładunkowych czy szczególnych wymagań poszczególnych klientów. Określony przez producenta udźwig wciągnika zależy m.in. od liczby wielokrążków lub mocy silnika odpowiadającego za podnoszenie. Wciągniki różnego typu działają w zbliżony do siebie sposób: operator za pomocą sterownika uruchamia silnik umożliwiający opuszczenie haka, do którego zaczepia się ładunek.
Rodzaje wciągników w magazynie
Wciągnik to urządzenie służące do podnoszenia ładunków charakteryzujące się dużą liczbą konfiguracji, które zależą od rodzaju obsługiwanego ładunku, środowiska przemysłowego czy wymagań magazynowych składowanych produktów. Wciągniki można podzielić pod względem takich kryteriów jak:
- Liczba bloczków ruchomych, które zwiększają udźwig wciągnika.
- Liczba gniazd. Gniazdo pod przewód to miejsce styku liny lub łańcucha z wielokrążkiem, które zapewnia stabilność ładunku. Liczba gniazd jest różna w przypadku wielokrążków pojedynczych i podwójnych.
- Materiał elementu podnoszącego np. łańcuch lub lina.
- Sposób uruchamiania urządzania: może być manualny, elektryczny lub hydrauliczny.
Zalety korzystania z wciągnika
Zastosowanie wciągnika w magazynie zapewnia:
- Wydajne przemieszczanie ciężkich ładunków. Wciągniki zapewniają większą wydajność transportowania ładunków o dużych gabarytach w porównaniu z wieloma innymi urządzeniami transportu bliskiego, np. wózkami widłowymi. Ładunek podnoszony wciągnikiem pokonuje najkrótszą możliwą drogę, co pozwala uniknąć zbędnych ruchów wewnątrz magazynu.
- Bezpieczny transport ładunków. Korzystanie z wciągnika w instalacji magazynowej zwiększa bezpieczeństwo pracowników, którzy nie mają kontaktu z ładunkiem podczas podnoszenia. Dodatkowo w trakcie podnoszenia i transportu ładunek jest zabezpieczony przed upadkiem z wysokości za pomocą blokady znajdującej się na haku.
- Łatwe użytkowanie. Operatorzy wykonują ruchy wciągnikiem przy pomocy pilota.
- Możliwość dostosowania do każdej instalacji. Wciągniki są dostępne w wielu konfiguracjach, które różnią się w zależności od rodzaju podnoszonych ładunków czy charakterystyki obiektu, w jakim mają pracować.
Jednak zastosowanie wciągników wiąże się z pewnymi ograniczeniami, w tym z niewielką liczbą cykli na godzinę w porównaniu z systemami automatycznymi, które zwiększają wydajność instalacji.
Wciągniki w magazynie do transportowania ładunków
Wciągnik zintegrowany z suwnicą to przydatne rozwiązanie w magazynach i centrach produkcyjnych do podnoszenia i przemieszczania ładunków między określonymi strefami. Największą zaletą tego systemu transportu jest jego uniwersalność: wciągniki są dostępne w wielu konfiguracjach, dzięki czemu można dostosować je do ładunków każdego rodzaju.
Wciągniki nie sprawdzą się jednak w instalacjach, w których wymagana jest wysoka wydajność realizowanych procesów. W takich przypadkach wciągniki można zastąpić urządzeniami automatycznymi.
Mecalux już od ponad 50 lat projektuje, produkuje i wdraża spersonalizowane rozwiązania dla swoich klientów. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność Twojego magazynu, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie logistyczne dostosowane do wymagań Twojej firmy.