NFT to technologia, którą można wykorzystać, aby usprawnić działanie łańcucha dostaw

Możliwości zastosowania NFT w logistyce

25 lut 2022

NFT to technologia działająca w oparciu o blockchain, która ma szansę zrewolucjonizować logistykę, zapewniając o wiele dokładniejszą identyfikowalność towarów. Cyfrowe dokumenty NFT pozwalają jednoznacznie przypisać produkty do właścicieli. Mogą zawierać kilka dodatkowych informacji, których nie da się sfałszować, a to zdecydowanie podnosi zaufanie wśród poszczególnych uczestników łańcucha dostaw. Dzięki temu można drobiazgowo prześledzić trasę każdego produktu, co jest szczególnie istotne np. w branży spożywczej.

Czym dokładnie są tokeny NFT? W jaki sposób można je wykorzystać do usprawnienia łańcucha dostaw? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania. 

Czym są tokeny NFT

Niewymienialny token NFT (z ang. Non Fungible Token) to cyfrowy dokument działający na zasadzie „kontraktu” rejestrowanego przy użyciu technologii blockchain. Zastosowanie publicznie dostępnego łańcucha blokowego pozwala na zapisywanie zmian i uniemożliwia wprowadzanie nieuprawnionych modyfikacji w NFT. Według NFT Yearly Report, opracowanego przez NonFungible.com we współpracy z L’Atelier BNP Paribas, globalny rynek tokenów NFT w 2020 roku urósł trzykrotnie, osiągając łączną wartość 250 milionów dolarów. 

Najważniejszą cechą tokenów NFT jest ich niewymienialność, która odróżnia je od bitcoinów i tradycyjnych walut. Nie ma dwóch identycznych tokenów NFT, podczas gdy pieniądz można w dowolnym momencie zastąpić innym i w żadnym razie nie zmienia to jego wartości. Tokeny NFT, w przeciwieństwie do kryptowalut, nie powstały z myślą o dokonywaniu płatności. Mają potwierdzać, kto jest właścicielem określonych aktywów, pierwotnie głównie cyfrowych. Informacja ta jest zapisywana w łańcuchu bloków (w przypadku NFT to sieć opracowana przez firmę Ethereum), co zapewnia niezmienność kontraktów oraz publiczny dostęp (każdy może sprawdzić, kto jest właścicielem konkretnego tokena).

Wszyscy chętni mogą uzyskać dostęp do danych NFT, ponieważ sieć nie jest scentralizowana, jednak tylko właściciel danego NFT może go zniszczyć lub przekazać innej osobie. Token NFT może jednoznacznie identyfikować zdjęcie, dzieło sztuki, a nawet wpis na Twitterze. Założyciel Twittera, Jack Dorsey, sprzedał pierwszy wpis w historii serwisu jako NFT za bagatela 2,9 mln dolarów.

Technologia NFT w logistyce zapewnia możliwość ścisłej identyfikowalności towarów
Technologia NFT w logistyce zapewnia możliwość ścisłej identyfikowalności towarów

Zastosowania NFT w logistyce

NFT to technologia w początkowej fazie rozwoju, dla której dopiero poszukuje się praktycznego zastosowania w przemyśle. Już pojawiły się jednak pierwsze oparte na NFT obiecujące rozwiązania przeznaczone dla logistyki i łańcucha dostaw. Z punktu widzenia łańcucha dostaw największe nadzieje są pokładane w możliwości śledzenia i identyfikacji konkretnego produktu.

Dzięki NFT moglibyśmy odczytać metadane pewnych towarów, np. kto za nie aktualnie odpowiada, gdzie się obecnie znajdują, a także poznać niektóre parametry, np. masę, rozmiary, posiadane atesty itp. Te informacje mogą być aktualizowane w sieci blockchain w miarę przesuwania się towaru wzdłuż łańcucha dostaw. Kiedy towar dotrze w miejsce przeznaczenia, będzie można dokładnie prześledzić wiarygodną historię całej przebytej trasy.

Poniżej omawiamy możliwe korzyści z zastosowania NFT w logistyce:

  • Bezpieczeństwo. Przekazywanie informacji między poszczególnymi uczestnikami łańcucha dostaw jest wyjątkowo bezpieczne. Dane NFT są przechowywane są w sieci blockchain przy użyciu inteligentnego kontraktu (smart contract), co oznacza, że wprowadzonych informacji nie da się zniszczyć, usunąć ani skopiować bez zezwolenia, ponieważ są zapisywane w każdym węźle sieci.
  • Identyfikowalność. W przypadku produktów spożywczych, leków, chemikaliów i rozmaitych wyrobów o określonej dacie ważności bardzo istotna jest możliwość sprawdzenia, jakim procesom logistycznym i produkcyjnym były poddane oraz gdzie i jak długo się znajdowały. Technologia NFT zapewnia w tym zakresie pełną przejrzystość, co znaczy, że każdy zainteresowany może w dowolnym momencie uzyskać dostęp do kompletu potrzebnych informacji.
  • Odpowiedzialność. Kto odpowiada za towar na poszczególnych etapach jego drogi wzdłuż łańcucha dostaw? Dzięki NFT w każdej chwili będziemy mogli to sprawdzić. Co więcej, aby przesłać token NFT, obie strony muszą porozumieć się w sprawie odpowiedzialności. Nie można przesłać tokena NFT podmiotowi, który nie wyrazi zgody na jego otrzymanie, tak samo, jak nie można dostarczyć towarów, dopóki podmiot odpowiedzialny nie otrzyma NFT. 

Tak więc największe zalety technologii NFT z punktu widzenia logistyki to bezpieczeństwo, szybkość i transparentność przy sprawdzaniu i przekazywaniu wszelkich informacji na temat konkretnego produktu.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i lepsza identyfikowalność

NFT to jak na razie bardzo młoda technologia z dużym potencjałem rozwoju. Podobnie jak bitcoin, czyli jedna z najpowszechniej stosowanych kryptowalut, NFT szturmem zdobywa popularność w okresie transformacji cyfrowej. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby z całą pewnością stwierdzić, czy tokeny NFT na stałe zagoszczą w logistyce. 

Jeżeli chcesz przyspieszyć transformację cyfrową magazynu, skontaktuj się z nami. Mecalux posiada zespół ekspertów odpowiedzialnych za wdrażanie innowacyjnych technologii, dzięki którym Twoja firma spełni standardy przemysłu 4.0.