System VNA stanowią gęsto rozstawione regały na ograniczonej przestrzeni

Regały VNA – zastosowanie w magazynie

23 sie 2024

Regały paletowe do wąskich korytarzy (VNA) to zalecane rozwiązanie dla firm, które potrzebują wykorzystać dostępną przestrzeń i osiągnąć maksymalną pojemność magazynu. System ten można zautomatyzować poprzez wdrożenie układnic trójstronnych, zapewniających ciągłe i bezbłędne działanie. 

Znaczenie VNA w logistyce

VNA to skrótowiec od angielskiego wyrażenia very narrow aisle, który oznacza bardzo wąskie korytarze. Termin ten odnosi się do regałów paletowych umieszczonych w niewielkiej odległości od siebie w magazynie.

W magazynach, w których stosowane są wózki z przeciwwagą, szerokość korytarzy powinna wynosić między 3 a 4,5 metra. Z kolei wąskie korytarze mają zazwyczaj między 1,50 a 1,90 m szerokości. Ten rodzaj regałów umożliwia wykorzystanie dostępnej powierzchni instalacji logistycznych, aby zwiększyć ich pojemność.

Regały VNA łączą cechy charakterystyczne konwencjonalnych regałów paletowych oraz systemów wjezdnych, znacząco ograniczając wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie zapewniając bezpośredni dostęp do składowanych produktów.

Do zastosowania tego systemu potrzebne są wózki systemowe dwu- lub trójstronne, a jeśli firma dąży do zautomatyzowania operacji magazynowych – układnice trójstronne.

Urządzenia do obsługi regałów VNA

Jeśli ruch w magazynie nie jest wysoki, firmy zazwyczaj decydują się na wdrożenie dwu- i trójstronnych wózków umożliwiających odkładanie i pobieranie ładunków z miejsc składowania:

  • Wózki systemowe trójstronne. Są wyposażone w obrotową głowicę, do której przymocowane są widły teleskopowe służące do przenoszenia towaru w dwóch kierunkach korytarza oraz w przód. Tego typu wózki mogą odkładać ładunki bezpośrednio na posadzce.
  • Wózki systemowe dwustronne. Są wyposażone w wózek podnoszący, do którego przymocowane są widły teleskopowe. Chociaż nie mogą odkładać palet bezpośrednio na posadzce ani przesuwać ich w przód, to pracują w jeszcze węższych korytarzach.

Urządzenia przemieszczają się głównie wewnątrz korytarzy, a pomiędzy nimi – tylko w razie potrzeby. Jeśli przepływ wejść i wyjść jest wysoki, należy zastosować inne urządzenia manipulacyjne, takie jak wózki z przeciwwagą lub wózki z wysuwanym masztem, autonomiczne roboty mobilne czy przenośniki paletowe, które przesuną bliżej lub zabiorą towar z krańców korytarzy. Tam montowane są miejsca odkładcze, których zadaniem jest ułatwienie wymiany palet.

Działające w tak wąskich korytarzach dwu- i trójstronne wózki przemieszczają się za pomocą systemu prowadzenia, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo. W magazynach zazwyczaj wdrażane są dwa systemy prowadzenia:

  • Mechaniczne. Metalowe profile przymocowane do posadzki po obu stronach korytarza. Dostępne są dwa rodzaje profili – w kształcie litery L lub C.
  • Sterowane kablem. Zatopiony w posadzce przewód wytwarza pole magnetyczne, za którym podąża wykrywające je urządzenie.
W systemie sterowanym kablem przewód zatopiony w posadzce kieruje ruchem urządzenia w korytarzu
W systemie sterowanym kablem przewód zatopiony w posadzce kieruje ruchem urządzenia w korytarzu

Automatyzacja regałów VNA

Magazyny z systemem VNA można łatwo zautomatyzować poprzez wdrożenie układnic paletowych trójstronnych, rozwiązania przeznaczonego do całkowicie autonomicznego przeprowadzania operacji magazynowych. Dzięki obrotowej głowicy pobierają i odkładają palety w trzech pozycjach: frontalnej i dwóch bocznych.

Zaletą tych urządzeń jest ich kompatybilność z magazynami obsługiwanymi ręcznie, w których już wcześniej działały dwu- i trójstronne wózki sterowane przez operatorów. Wyposażone są w cztery punkty podparcia na posadzce. W związku z brakiem podwozia dostosowują się do magazynów, w których stosowane są wózki systemowe.

Ich wdrożenie jest proste, jako że nie wymaga zmodyfikowania konstrukcji regałów. Ponadto inwestycja szybko się zwraca, co stanowi dodatkową zaletę.

Wady i zalety regałów VNA

Zalety regałów VNA są następujące:

  • Optymalizacja przestrzeni. System nie wymaga dużej przestrzeni między regałami, co przekłada się na większą powierzchnię składowania.
  • Wszechstronny system. Dostosowuje się do każdego rodzaju artykułów i umożliwia składowanie palet o różnych wymiarach oraz małych pojemników.
  • Większa wydajność. Regały umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co usprawnia przeprowadzanie operacji takich jak składowanie towaru lub przygotowywanie zamówień.
  • Łatwa automatyzacja. Poprzez wdrożenie układnic trójstronnych można zautomatyzować realizację operacji magazynowych, a tym samym zagwarantować większy przepływ wejść i wyjść palet.

Wadę tego systemu stanowi konieczność dysponowania specjalistycznym sprzętem sterującym do manewrowania w tak wąskich korytarzach. Zarówno dwu-, jak i trójstronne wózki systemowe wymagają ładowania baterii i poruszają się po wyznaczonych w korytarzach ścieżkach. Jednakże można je wymienić na trójstronne układnice, które zoptymalizują i przyspieszą działanie magazynu.

Układnice trójstronne dynamizują wejścia i wyjścia towaru w regałach VNA
Układnice trójstronne dynamizują wejścia i wyjścia towaru w regałach VNA

Zastosowania regałów VNA w magazynie

Regały VNA to doskonałe rozwiązanie dla firm dysponujących ograniczoną powierzchnią składowania w swoich instalacjach logistycznych i wymagających maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, aby uzyskać największą możliwość pojemność magazynu. Z reguły są to regały wysokiego składowania, umożliwiające składowanie większej liczby artykułów.

Tak jest w przypadku firmy Côté Table – dystrybutora artykułów do dekoracji wnętrz. Firma wyposażyła swój magazyn we Francji w osiem korytarzy regałów VNA Mecaluxu umożliwiających składowanie 19 600 palet. Do przeprowadzania kompletacji służą specjalne wózki z podnoszoną kabiną, w której znajduje się operator pobierający bezpośrednio z półek produkty wchodzące w skład poszczególnych zamówień.

To rozwiązanie jest często stosowane w magazynach firm, które zarządzają artykułami o dużej rotacji i wymagają usprawnienia procesu wejścia i wyjścia towarów. Bezpośredni dostęp ułatwia realizację operacji magazynowych i przygotowywania zamówień.

Przykładowo, firma Elektro3 zainstalowała system VNA w swoim magazynie w Hiszpanii w celu „zoptymalizowania całej przestrzeni i umożliwieniu składowania jak największej liczby produktów”, podkreśla Eduard Bordàs, dyrektor ds. logistyki firmy zajmującej się zaopatrywaniem sklepów z narzędziami, AGD i ogrodniczych. Firma zdecydowała się na wdrożenie tego systemu, aby usprawnić proces kompletacji: „Ich przeznaczeniem jest usprawnienie podstawowej operacji tego centrum – przygotowywania zamówień”, wyjaśnia Bordàs. Każdego dnia kompletowanych jest 1000 zamówień, które są dystrybuowane do 22 500 klientów z ponad 20 krajów.

Firmy, które zarządzają różnymi jednostkami towarowymi w swoich magazynach, również często wybierają regały VNA. Można w nich składować palety lub pojemniki o małych wymiarach. Międzynarodowa korporacja zajmująca się technologią i rozwiązaniami w zakresie zarządzania energią Schneider Electric wyposażył swój magazyn w Hiszpanii w system VNA umożliwiający składowanie różnorodnych produktów – od niewielkich części składowych po wielkogabarytowe instrumenty przemysłowe. Specjalne wózki z podnoszoną kabiną ułatwiają przeprowadzanie kompletacji.

Wysoka pojemność składowania i wszechstronność

Firmy działające we wszystkich sektorach wyposażają swoje magazyny w regały VNA, które optymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię i zwiększają pojemność składowania. Do pracy w korytarzach można wdrożyć wózki systemowe, których ruch jest sterowany w celu zapewnienia ich bezpiecznego działania, lub trójstronne układnice paletowe usprawniające wejścia i wyjścia towaru.

Mecalux specjalizuje się w produkcji i wdrażaniu omawianego rozwiązania magazynowego. Jeśli chcesz zoptymalizować swój magazyn, nasze regały VNA to doskonały wybór, cechujący się wydajnością i wszechstronnością. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak usprawnić Twój magazyn.