Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa (EAM) obejmuje oprogramowanie, systemy i usługi

System do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa (EAM) – co to jest?

25 lip 2024

Monitorowanie działania urządzeń, zespołów specjalistów i innych zasobów jest kluczowe, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie firmy i zwiększyć jej wydajność. Systemy EAM wspierają firmy w tym zakresie, znajdując wiele zastosowań w przemyśle.

Czym jest zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa?

Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa (EAM, ang. Enterprise Asset Management) obejmuje oprogramowanie, systemy i usługi mające na celu utrzymanie i monitorowanie zasobów firmy. Ma na celu zachowanie jakości i wydłużenie okresu użytkowania dóbr, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych. Obejmuje wszystkie etapy – planowanie kapitału, zaopatrzenie, wdrożenie, działanie, konserwację i usuwanie zasobów.

Dlaczego zarządzanie aktywami jest potrzebne?

Wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości, dysponują aktywami. Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa umożliwia monitorowanie, ocenę i optymalizację poszczególnych elementów – od pojazdów, przez budynki, po materiały. Jego zalety są następujące:

  • Centralizowanie informacji. Osoby zarządzające konserwacją mają wiedzę na temat lokalizacji aktywa, wymaganego działania, osoby wyznaczonej do jego przeprowadzenia i czasu realizacji. Technologia strategii EAM zazwyczaj integruje się z CMMSoprogramowaniem komputerowym wspomagającym zarządzanie utrzymaniem ruchu, co automatyzuje działanie.
  • Konsolidacja aplikacji firmy. System EAM ujednolica monitorowanie wszystkich zasobów firmy.
  • Zarządzanie infrastrukturą i cyklem życia. Dysponowanie większą ilością informacji do przeprowadzania zadań konserwacyjnych i oceny ryzyka wydłuża cykl życia aktywów i zwiększa zwrot z inwestycji.
  • Maksymalne wykorzystanie aktywów. Gromadzenie danych za pomocą czujników i urządzeń IoT lub narzędzi analitycznych sprawia, że urządzenia zyskują na dostępności i niezawodności.
  • Poprawa bezpieczeństwa. Sztuczna inteligencja, analityka oraz IoT ułatwiają weryfikację, czy spełniane są wymagania dotyczące środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa.
  • Konserwacja predykcyjna. System do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa (EAM) z wyprzedzeniem zapobiega problemom, aby uniknąć przestojów w produkcji.
  • Zdalny nadzór. Gromadzi informacje z różnych działów i źródeł, zapewniając precyzyjne alerty oraz wsparcie w podejmowaniu decyzji.
W przypadku zarządzania aktywami dysponowanie jak największą ilością informacji wydłuża cykl życia zasobów i zwiększa zwrot z inwestycji
W przypadku zarządzania aktywami dysponowanie jak największą ilością informacji wydłuża cykl życia zasobów i zwiększa zwrot z inwestycji

Jak przeprowadzać skuteczne zarządzanie aktywami?

Dobre praktyki w zakresie zarządzania aktywami przedsiębiorstwa zwiększają jego wydajność i usprawniają działania za pomocą oprogramowania. Elementy skutecznego zarządzania aktywami są następujące:

  • Analiza. Pozyskiwanie jak największej ilości informacji o operacjach w celu zautomatyzowania części działań.
  • Utrzymanie ruchu. Poprawne zarządzanie aktywami zmniejsza konieczność przeprowadzania konserwacji korygującej, czyli napraw awarii czy przeglądów prewencyjnych, na rzecz realizowania zadań związanych z konwersacją predykcyjną, jeśli dane wskazują na występowanie anomalii.
  • Planowanie. Graficzne wyświetlanie zleceń i planów za pomocą diagramów ułatwia nadanie priorytetu określonym zadaniom.
  • Rejestrowanie. Gromadzenie danych związanych z pracami prowadzonymi na wszystkich etapach – od początkowego zlecenia po jego realizację.
  • Bezpieczeństwo. Prowadzenie i analiza dokumentacji dotyczącej awarii umożliwia wdrożenie środków korygujących.
  • Śledzenie trasy produktu. Pobranie odczytów z liczników lub kodów kreskowych, a także technologia RFID to inne metody gromadzenia danych. 
  • Widoczność łańcucha dostaw. Wdrożenie IoT pomaga zintegrować system EAM z systemami zarządzania w łańcuchu dostaw.

W niektórych sektorach, takich jak intralogistyka, stosowane są systemy zarządzania magazynem wyposażone w specjalistyczne funkcje do realizacji tego typu zadań. W ten sposób pozyskuje się szczegółowe informacje o wejściach i wyjściach towaru, stanie zamówień, a także prowadzi śledzenie trasy produktów.

Zastosowanie zarządzania aktywami przedsiębiorstwa

Zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa (EAM) jest przydatne w wielu branżach ze względu na:

  • Uzbrojenie obiektu w media. Do dystrybucji wody, gazu i energii elektrycznej należy zastosować aktywa takie jak rurociągi czy linie elektryczne. Planowanie pracy personelu i informacji dla zespołów zdalnych jest złożone.
  • Produkcję. Zarządzanie aktywami ma duże znaczenie w przypadku różnych branż jak motoryzacja, lotnictwo, obrona, elektronika, produkcja artykułów przemysłowych i konsumpcyjnych.
  • Przemysł wydobywczy i petrochemiczny. Obejmuje zadania, w przypadku których istotny jest szczegółowy wgląd w stan, przepływy pracy i ścisłe przestrzeganie przepisów BHP. 
  • Opieka zdrowotna. System EAM pozwala śledzić, lokalizować i przygotowywać krytyczne zasoby, zapewnia odpowiednie warunki w obiekcie oraz generuje raporty.
  • Transport. Szczegółowe informacje o aktywach i asortymencie umożliwia prowadzenie skutecznej logistyki. Obejmuje rejestr kierowców, części zamiennych, harmonogram dostaw, dostępność paliwa itp.
System EAM analizuje cały cykl życia aktywów przedsiębiorstwa
System EAM analizuje cały cykl życia aktywów przedsiębiorstwa

System EAM – co to jest?

Systemy zarządzania aktywami przedsiębiorstwa (EAM) monitorują i analizują wydajność i koszty związane z aktywami przedsiębiorstwa na każdym etapie cyklu życia. Zapewniają scentralizowany widok wszystkich urządzeń, w tym historię napraw, audytów i zleceń zakupu, dzięki czemu program pomaga każdemu działowi firmy działać spójnie z pozostałymi.

Dzięki zdalnemu monitorowaniu opartemu na sztucznej inteligencji i zaawansowanemu śledzeniu operacji kierownicy mogą podejmować trafniejsze decyzje.

Działanie systemu EAM

Programy te zazwyczaj były instalowane on-premise, jednak aktualnie technologia umożliwia wdrożenie ich w chmurze, a w tym przypadku możliwe jest połączenie EAM z innymi systemami zarządzającymi, na przykład WMS. Podstawowe kroki zarządzania aktywami przedsiębiorstwa są następujące:

  1. Zgromadzenie aktywów w chmurze. Scentralizowane repozytorium danych umożliwia przeprowadzenie analizy i wyodrębnienie strategicznych informacji.
  2. Wykorzystanie danych do optymalizacji wydajności. Za pomocą machine learning, bliźniaków cyfrowych i analityki predykcyjnej prowadzona jest konserwacja prewencyjna, aby aktywa były w jak najlepszym stanie.
  3. Proaktywne programowanie przeglądów. Wykrywa, powiadamia i sprawnie rozwiązuje awarie, nadając priorytet tym najbardziej krytycznym, aby zminimalizować czas przestoju.
  4. Zarządzanie aktywami i praca w terenie. Monitorowanie zleceń pracy z dowolnego miejsca.

Jeśli dążysz do uzyskania maksymalnej kontroli nad operacjami realizowanymi w magazynie i pozyskiwania danych o operacjach logistycznych w celu zwiększenia wydajności, skontaktuj się z nami. Mecalux specjalizuje się w rozwiązaniach intralogistycznych. Zespół składający się z ponad 400 inżynierów zaprojektował system zarządzania magazynem Easy WMS, aby zmniejszyć koszty logistyczne oraz liczbę występujących błędów, a także usprawnić działanie centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych.