Samonośny system magazynowania – maksymalna pojemność składowania
Jeśli dążysz do osiągnięcia maksymalnej pojemności składowania i najszybszej realizacji operacji w celu usprawnienia logistyki – samonośny system magazynowania może być idealnym rozwiązaniem.
Czym jest samonośny system magazynowania?
Samonośny system magazynowania to instalacja przeznaczona do składowania, której regały stanowią część konstrukcji. W tym wypadku montaż filarów czy kolumn nie jest już potrzebny.
Magazyny samonośne muszą utrzymać nie tylko ciężar ładunków, ale także ścian bocznych, pokrycia dachowego. Powinny także być odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak np. siła wiatru. To rozwiązanie jest bardzo korzystne dla firm, które dążą do maksymalnego wykorzystania przestrzeni, jednak musi być odpowiednio zaprojektowane przez wykwalifikowanych specjalistów.
Samonośny system magazynowania – zalety
Magazyny samonośne są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zalety tego typu konstrukcji są następujące:
- Wykorzystanie przestrzeni. Maksymalna pojemność, uzyskana dzięki możliwości odkładania towarów od poziomu posadzki po sufit, jest jedną z największych zalet systemów magazynowych o dużej gęstości składowania.
- Szybka budowa. Systemy składowania wymagają minimalnego nakładu prac budowlanych, co znacznie usprawnia proces konstrukcji, który rozpoczyna się od utworzenia betonowej płyty na zwartej powierzchni.
- Duża wysokość. Ograniczenia dotyczące zabudowy pionowej określają lokalne przepisy, jednak należy również uwzględnić urządzenia stosowane do obsługi ładunków w danej firmie. Konstrukcje zasadniczo nie przekraczają 45 metrów wysokości, jednak aby osiągnąć maksymalną wydajność, zaleca się wdrożyć układnice paletowe lub pojemnikowe, które mogą bezpiecznie obsługiwać ładunki na wysokich poziomach.
- Łatwa rozbudowa. Sposób montażu konstrukcji umożliwia łatwą rozbudowę. Firma Congelados de Navarra, producent mrożonek, przy pomocy Mecaluxu wybudowała samonośny system magazynowania o wysokości wynoszącej 36 m do składowania 27 000 palet. Niewiele później znaczący wzrost sprzedaży skłonił przedsiębiorstwo do budowy drugiej komory mieszczącej 36 000 palet dołączonej do pierwszej instalacji, a kilka lat później, wzniosło kolejny obiekt o tej samej specyfikacji, przeznaczony do składowania półproduktów.
- Bezpieczeństwo. Zabudowania są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy śnieg.
Jak działa samonośny system magazynowania?
Magazyny samonośne dostosowują się do potrzeb każdego klienta, ale można je podzielić na trzy główne grupy:
- Samonośne automatyczne systemy magazynowania. Wdrożenie rozwiązań automatycznych, takich jak układnice paletowe w samonośnym systemie pozwala wykorzystać do 45 metrów wysokości na składowanie towarów. Dzięki temu samonośne systemy magazynowe obsługiwane za pomocą systemu zarządzania magazynem, jak Easy WMS Mecaluxu, stają się jedną z najbardziej wydajnych opcji intralogistycznych.
- Samonośny system magazynowania w niskich temperaturach. Konstrukcje są kompatybilne z mroźniami lub chłodniami, zarówno w wersji manualnej, jak i automatycznej.
- Samonośne manualne systemy magazynowania. Tego rodzaju samonośne systemy magazynowania obsługiwane są za pomocą wózków widłowych.
Budowanie samonośnego systemu magazynowania
Projekt i montaż samonośnego systemu magazynowania różni się od procesu budowy standardowego budynku. Składa się z następujących kroków:
- Obliczenia. Podczas projektowania magazynu należy uwzględnić obciążenie regałów, a także inne aspekty, m.in. normy.
- Konstrukcja fundamentów. Położenie płyty betonowej, na której osadzona zostanie konstrukcja oraz dreny.
- Montaż regałów. Montaż rozpoczyna się od przedniej strefy magazynu.
- Ściany. Są montowane w miarę postępu prac związanych z regałami, które stanowią element konstrukcyjny budynku.
- Wdrożenie urządzeń. W przypadku automatycznych samonośnych systemów magazynowania. Na tym etapie są wdrażane urządzenia transportu bliskiego.
- Pozostałe strefy. Przyjęcie i wysyłki realizowane są w przylegających budynkach pomocniczych.
- Zakończenie. Koniec montażu regałów i ścian.
Firmy korzystające z samonośnego systemu magazynowania
Coraz więcej firm z różnych sektorów wdraża samonośne systemy magazynowania. Są użytecznym rozwiązaniem dla przediębiorstw motoryzacyjnych, spożywczych, farmaceutycznych, transportowych, operatorów logistycznych i tych o dowolnym innym charakterze działalności. Obok Congelados de Navarra na wdrożenie tego rodzaju magazynu zdecydowały się m.in. następujące firmy:
- BASF. Producent i dystrybutor produktów chemicznych – BASF – dysponuje dużym samonośnym systemem magazynowania w Guaratinguetá (São Paulo). 30 m wysokości i 101 m długości zapewnia powierzchnię 1400 m² przeznaczonych na składowanie produktów chemicznych.
- Cepsa. „Zintegrowaliśmy procesy produkcji, pakowania i wysyłki w jednym obiekcie”, podkreślają przedstawiciele firmy Cepsa. Grupa energetyczna specjalizująca się w węglowodorach zmniejszyła koszty logistyczne poprzez wdrożenie samonośnego systemu magazynowania w hiszpańskiej miejscowości San Roque.
- Würth. Niemiecka firma Würth, zajmująca się sprzedażą wszelkiego rodzaju profesjonalnych elementów mocujących, złącznych i montażowych, obsługuje dziesiątki tysięcy jednostek referencyjnych w Agoncillo (Hiszpania). Może magazynować do 15 000 palet na powierzchni 3500 m², co byłoby niemożliwe w przypadku wcześniejszego standardowego magazynu.
Samonośne systemy magazynowania Mecaluxu
Jeśli chcesz dysponować magazynem ze strefą produkcyjną i strefą wysyłek, który w przyszłości będzie można łatwo rozbudować i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, to samonośny system magazynowanie może być idealnym rozwiązaniem. Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu wszelkiego rodzaju centrów logistycznych. Pomożemy Ci zbudować magazyn, który odpowie na wszystkie potrzeby Twojej firmy. Skontaktuj się z nami – będziemy Ci towarzyszyć w transformacji Twoich procesów logistycznych.