Platforma logistyczna – charakterystyka i rodzaje
Dla firm, które rozpoczynają swoją działalność i nie dysponują jeszcze wystarczającymi zasobami umożliwiającymi składowanie własnego asortymentu lub personelem odpowiedzialnym za kompletację zamówień, dostępne są alternatywne rozwiązania do własnych magazynów, które umożliwiają świadczenie usług na wysokim poziomie.
Czym jest platforma logistyczna?
Platformy logistyczne to obszary, gdzie realizowane są operacje związane z transportem i dystrybucją. Zasadniczo dysponują zróżnicowanymi strefami dla poszczególnych rodzajów produktów, a także systemami informatycznymi do zarządzania zapasami. Zazwyczaj należą do firm logistycznych 3PL i są zlokalizowane w strategicznych miejscach, w pobliżu głównych tras lotniczych, morskich, kolejowych i drogowych. Przeznaczone są do przyjmowania towarów, ich klasyfikacji i składowania przez krótki okres przed dostarczeniem ich do klientów końcowych w najkrótszym możliwym czasie.
Jak działa platforma logistyczna?
Niektóre z funkcji platformy, na którą składają się magazyny, place manewrowe, węzły transportu intermodalnego i biura, są następujące:
- przyjęcie towaru,
- wejście i rejestracja nowych artykułów,
- krótkoterminowe składowanie,
- selekcja produktów lub kompletacja,
- przygotowanie lub konfekcjonowanie,
- dostawa ostatniej mili,
- zarządzanie zwrotami lub logistyka zwrotna.
Platforma logistyczna – charakterystyka
Mimo że istnieje wiele różnych rodzajów platform logistycznych, wyróżnić można pewne ich cechy wspólne:
- Są to wyznaczone obszary, w których pracuje kilku operatorów.
- Firmy mogą posiadać lub dzierżawić budynki, maszyny i instalacje platformy logistycznej.
- Działają w ramach systemu wolnej konkurencji i zwykle są zarządzane przez jeden podmiot – publiczny lub prywatny.
- Zajmują się zarówno transportem krajowym, jak i międzynarodowym.
- Są intermodalne i oferują dużą przestrzeń swoim potencjalnym klientom.
Platforma logistyczna a magazyn – różnice
Chociaż mają różne funkcje, te dwie jednostki czasami są mylone ze względu na podobieństwa części przeprowadzanych w nich procesów:
Magazyn | Platforma logistyczna |
---|---|
Zazwyczaj należy do jednego właściciela i użytkownika. | Zazwyczaj korzysta z nich kilka firm. |
Przestrzeń, w której długoterminowo składowane są surowce i produkty, a także przeprowadzana jest kompletacja, konfekcjonowanie oraz wysyłka do wskazanych firm. | Poza składowaniem można tam przeprowadzać kompletację, konfekcjonowanie i wysyłkę do różnych klientów. |
Wykorzystywany m.in. przez sprzedawców hurtowych, producentów, duże sieci handlowe, firmy transportowe, importerów czy eksporterów. | Firmy zlecają składowanie i przygotowywanie zamówień podmiotom zewnętrznym. |
Nie obsługuje klientów zewnętrznych. | Świadczy usługi klientom zewnętrznym, zarządza zmianami i zwrotami. |
Ponadto magazyny zazwyczaj znajdują się w strefach przemysłowych lub w pobliżu węzłów transportu, a także są wyposażone w rampy załadowcze i maszyny służące do obsługi ładunków. Część powierzchni może być klimatyzowana, aby umożliwić składowanie towarów chłodniczych lub mrożonych.
Zalety platformy logistycznej
Przynależność do platformy logistycznej może wiązać się z wieloma zaletami w przypadku firm zajmujących się m.in. e-commerce:
- Szybsza i sprawna realizacja wysyłek dzięki specjalistycznej infrastrukturze oraz strategicznej lokalizacji.
- Zmniejszenie kosztów, ponieważ duża aktywność w ramach platform pozwala na korzystanie ze specjalnych stawek.
- Elastyczność i skalowalność, jako że łatwo dostosowują się do zmian popytu swoich klientów.
- Wzrost zadowolenia klientów – obsługa zamówień i zwrotów oraz szybsze wysyłki wzmacnia relację z konsumentami.
Wybór platformy logistycznej dostosowanej do potrzeb firmy
Wybór odpowiedniego partnera ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania firmy logistycznej, jako że ma bezpośredni wpływ na jakość obsługi klienta oraz realizację wysyłek. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę:
Technologia
Wydajna platforma logistyczna dysponuje zaawansowanymi systemami do zarządzania zapasami dostosowanymi do strategii omnichannel i najnowszymi narzędziami. Przykładem może być wdrożenie autonomicznych robotów mobilnych do transportu towarów lub zastosowanie systemu DOM — Distributed Order Management —, czyli oprogramowania do zarządzania zamówieniami, które ma na celu wybór punktów wysyłki w firmach dysponujących wieloma centrami dystrybucji.
Szczególne potrzeby
Przed zawarciem umowy z platformą logistyczną, należy obliczyć liczbę zamówień generowanych w ciągu miesiąca w celu ustalenia wymaganej pojemności magazynowej. Jednocześnie należy uwzględnić docelowe przeznaczenie towarów — krajowe czy międzynarodowe — ich wymiary i specyfikacje. Możliwe jest, że centrum nie będzie wyposażone odpowiednio do obsługi dowolnych artykułów, a w przypadku produktów delikatnych, o dużych wymiarach lub wysokiej wartości trzeba będzie podjąć współpracę ze specjalistyczną platformą.
Lokalizacja
Zaleca się wybranie platformy logistycznej zlokalizowanej w pobliżu rynków, na których działa firma, lub znajdującej się w lokalizacji strategicznej. Dzięki temu skróci się czas realizacji dostawy i zmniejszą koszty z nią związane.
Rodzaje platform logistycznych
Dostępnych jest wiele rodzajów platform logistycznych, z których każdy ma różne przeznaczenie:
- Platforma logistyczna dystrybucyjna. Infrastruktura przeznaczona do świadczenia usług w zakresie transportu towarów w miastach.
- Platforma logistyczna wspierająca realizację odpraw celnych. Zlokalizowana w pobliżu przejść granicznych, służy do przeprowadzania kontroli celnej.
- Platforma logistyczna wspierająca klastry branżowe. Umożliwia realizację działań dla określonej branży przemysłowej i znajduje się w jej pobliżu. Obejmuje produkty końcowe oraz półprodukty.
- Strefa działań w zakresie logistyki morskiej. Miejsce znajdujące się w pobliżu terminali morskich, w którym odbywa się przeładunek i dystrybucja ładunków na obszarze portowym. Jako że są to platformy multimodalne, są dobrze skomunikowane z siecią drogową oraz kolejową.
- Suche porty. Są powiązane z obszarami portowymi, ale znajdują się w głębi lądu. Połączone są z portami za pomocą sieci kolejowej lub drogowej.
- Centrum logistyki artykułów spożywczych. Znajduje się w pobliżu miejskich centrów konsumpcyjnych i związane jest z działalnością związaną bezpośrednio z handlem żywnością, dlatego charakteryzuje się dużym napływem klientów.
- Centrum logistyki rolniczej. Wspiera produkcję rolną.
- Centrum transportu lotniczego. Jest to platforma logistyczna specjalizująca się w obsłudze ładunków lotniczych. Znajduje się w pobliżu lotniska i ma dostęp do pasów startowych i sieci dróg.
- Intermodalny terminal kolejowo-drogowy. To miejsce, w którym przeprowadzana jest zmiana środka transportu między drogowym a kolejowym.
Technologiczne rozwiązania dla platformy logistycznej
Uruchomienie platformy logistycznej lub własnego magazynu wymaga dokładnego przeanalizowania działań, które należy przeprowadzić, optymalnej lokalizacji i narzędzi wykorzystywanych do obsługi materiałów i zarządzania asortymentem. Niezależnie od wyzwania logistycznego, z którym trzeba się zmierzyć, Mecalux oferuje rozwiązania automatyczne i oprogramowanie, które usprawniają działanie wszystkich centrów logistycznych. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jakie rozwiązania najlepiej dostosują się do procesów realizowanych w Twojej firmie, aby uzyskać jak największą wydajność.