Kontenery IBC – bezpieczne składowanie płynów i produktów sypkich
Kontenery IBC to solidne i wydajne rozwiązanie do składowania oraz obsługi szerokiego wyboru produktów w magazynach czy centrach produkcyjnych. Stosowanie dobrych praktyk w zakresie ich użytkowania nie tylko optymalizuje realizację operacji, ale również przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w środowisku pracy zgodnie z regulacjami.
Kontener IBC – co to jest i do czego służy?
Kontenery IBC (Intermediate Bulk Container) to zbiorniki stosowane do składowania i transportu płynów, substancji półpłynnych, past i granulatów.
Omawiany rodzaj jednostki ładunkowej to wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do obsługi dużych ilości substancji granulowanych zarówno w przemyśle spożywczym, jak i chemicznym. Pojemność kontenerów IBC wynosi do 3000 litrów, najczęściej stosuje się jednak jednostki o pojemności 1000 litrów, stąd też wzięła się inna nazwa kontenerów IBC, czyli kontenery 1000 l.
Cechy kontenerów IBC
Niezależnie od pojemności kontenery IBC odróżniają się od innych jednostek ładunkowych następującymi cechami:
- Materiał wykonania. Kontenery IBC wykonywane są z wytrzymałych materiałów, np. polietylenu o wysokiej gęstości, stali nierdzewnej lub połączenia obu tych materiałów. Plastikowe kontenery IBC zazwyczaj są obudowane klatką ze stali ocynkowanej gwarantującą dodatkowe zabezpieczenie.
- Projekt. Mają kształt sześcianu lub prostopadłościanu, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynu i ułatwić ich układanie. W górnej części kontenerów zazwyczaj znajduje się otwór, za pomocą którego napełnia się pojemniki, natomiast zawór umieszczony w dolnej części służy do jego opróżniania.
- Możliwość ponownego zastosowania i recykling. Jedną z głównych zalet kontenerów IBC jest możliwość ich wyczyszczenia i ponownego zastosowania w zależności od materiału, z którego zostały wykonane i przechowywanych w nich substancji. Kiedy żywotność kontenerów dobiega końca, można je poddać recyklingowi.
- Uniwersalność. Doskonale sprawdzają się w transporcie i składowaniu różnorodnych produktów m.in. chemicznych, spożywczych, leków, kosmetyków, farb, tuszów i klejów.
- Regulacje. Kontenery IBC podlegają specjalnym regulacjom w zależności od kraju oraz transportowanego materiału, zwłaszcza jeśli są to substancje niebezpieczne.
Z uwagi na te cechy kontenery IBC zapewniają bezpieczną i sprawną obsługę produktów płynnych i sypkich, a dzięki temu są kluczowym elementem w branży chemicznej, rolnictwie, produkcji żywności i napojów.
Zalety stosowania kontenerów IBC w magazynie
Kontenery IBC doskonale sprawdzają się w większości magazynów, ponieważ zapewniają wiele korzyści logistycznych:
- Optymalizacja przestrzeni. Dzięki modułowej konstrukcji i formie sześcianu lub prostopadłościanu kontenery IBC można układać w stosy – w zależności od ich konstrukcji i materiału wykonania – co przekłada się na maksymalne wykorzystanie wysokości magazynów.
- Elastyczność. Kontenery IBC doskonale sprawdzają się w magazynowaniu płynów, granulatów i innych materiałów, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla różnych gałęzi przemysłu i rodzajów produktów.
- Łatwość użytkowania. Kontenery IBC upraszczają przeprowadzanie operacji logistycznych w magazynie dzięki udogodnieniom takim jak zawory umożliwiające łatwe opróżnianie oraz duże otwory do szybkiego napełniania.
- Wytrzymałość i bezpieczeństwo. Kontenery IBC są projektowane z myślą o wyjątkowej trwałości, dlatego zmniejszają ryzyko podczas realizacji operacji związanych ze składowaniem i transportem.
Firmy, które stosują kontenery IBC
Coraz więcej firm składuje towary w kontenerach IBC w celu zwiększenia wydajności logistycznej. Przyjrzyjmy się poniższym przykładom:
Magazyn automatyczny przy produkcji kosmetyków
Firma Cosmopak, zajmująca się produkcją i pakowaniem kosmetyków, wdrożyła magazyn automatyczny o długości 148 m w centrum logistycznym w Ovar, w Portugalii. Ten uniwersalny, dostosowany do potrzeb firmy i połączony z produkcją magazyn obsługuje ponad 2500 jednostek asortymentowych, które obejmują palety, worki big-bag i kontenery IBC, w jednym korytarzu w temperaturze pokojowej oraz chłodniczej.
Firma składuje surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyków, żeli pod prysznic, szamponów i perfum w kontenerach IBC. Ponadto magazyn automatyczny za pomocą systemu zarządzania magazynem Easy WMS kieruje puste kontenery IBC do strefy czyszczenia, aby następnie napełnić je produktami wytworzonymi w dziale kosmetyków.
Cosmopak skrupulatnie monitoruje kontenery IBC w ramach realizacji dobrych praktyk w zakresie produkcji kosmetyków. Kontenery te mają bardzo długą żywotność i są ponownie wykorzystywane kilka razy w roku. Dlatego też ważne jest rejestrowanie każdego procesu – przyjęcia, odkładania na miejsce składowania, opróżnienia produktu, mycia i napełniana. Zgromadzone dane system przechowuje przez okres obejmujący maksymalnie cztery lata.
Kontenery IBC do składowania lakieru samochodowego
Kontenery IBC są wykorzystywane jako jednostka ładunkowa przez firmę Nippon Paint, producenta lakierów samochodowych, do magazynowania swoich produktów. Firma ugruntowała swoją obecność na rynku europejskim dzięki budowie nowoczesnych instalacji we francuskiej miejscowości Plessis-Pâté, w której prowadzone są operacje produkcyjne i magazynowe.
Aby utrzymać roczną produkcję na poziomie 3000 ton lakieru, Nippon Paint zbudowało magazyn składający się z jednego korytarza o długości 40 m, którego pojemność składowania wynosi 384 palety. Surowce składowane są w beczkach oraz kontenerach IBC o pojemności 1300 kg odkładanych na paletach. Easy WMS umożliwia skrupulatne monitorowanie jednostek asortymentowych, a także przyjęć i wydania surowców.
Akumulacyjny system składowania kontenerów IBC producenta margaryny
Międzynarodowy koncern spożywczy Vandemoortele wykorzystuje kontenery IBC do składowania margaryn, olejów i tłuszczów do pieczenia i smażenia. Firma wdrożyła pięć systemów składowania w swoim magazynie w Barcelonie – automatyczny magazyn samonośny, regały paletowe oraz półkowe, push-back i przepływowe.
Regały push-back służą do składowania beczek i kontenerów IBC (bulk container) na paletach o większych wymiarach (1200 × 1200 mm) o maksymalnej wadze 1000 kg. System akumulacyjny o wysokości 6,5 m umożliwia magazynowanie dwóch palet na głębokość na każdym poziomie. Kontenery IBC zapewniają bezpieczne składowanie towaru firmy Vandemoortele bez utraty smaku i jakości.
Wydajne przechowywanie płynów i produktów sypkich
Kontenery IBC to rozwiązanie logistyczne niezbędne do sprawnej obsługi płynów i produktów sypkich w wielu branżach. Ich potencjał w zakresie zmniejszenia kosztów transportu i magazynowania, a także konstrukcja ułatwiająca ich wykorzystanie i ponowne użycie, sprawiają, że kontenery IBC stają się niezbędną opcją w wielu magazynach.
Jeśli dążysz do usprawnienia i optymalizacji składowania kontenerów IBC, skontaktuj się z nami. Specjaliści Mecaluxu pomogą Ci w wyborze rozwiązań magazynowych, które najlepiej dostosują się do potrzeb Twojej firmy, aby usprawnić logistykę firmy.