The logistics manager is charged with managing stock and ensuring its distribution at the right time

Kierownik logistyki – profil zawodowy i zakres obowiązków

08 cze 2022

Kierownik logistyki to obecnie bardzo poszukiwana i wysoko ceniona osoba na rynku pracy. Doświadczony specjalista na tym stanowisku potrafi usprawnić poszczególne procesy w łańcuchu dostaw, a w rezultacie znacząco podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Do najważniejszych zadań kierownika logistyki należy zaplanowanie działalności w taki sposób, aby zapewnić terminowe dostawy produktów do klientów końcowych. W tym celu niezbędna jest przede wszystkim ścisła kontrola stanu magazynowego, która umożliwia prawidłową organizację zaopatrzenia i utrzymanie odpowiedniej liczby ładunków w magazynie.

Jaką rolę odgrywa kierownik logistyki?

Kierownik logistyki to jedno z kluczowych stanowisk w firmie. Odpowiada za nadzorowanie całego łańcucha dostaw, począwszy od przyjęcia towarów na stan, aż po ich dostarczenie do punktów sprzedaży lub klientów końcowych. Do najważniejszych zadań kierownika logistyki należy planowanie strategii logistycznej przedsiębiorstwa oraz dbanie o poziom obsługi klientów.

Sprawne zarządzanie logistyką nie jest proste. Składa się na nie wiele czynników, m.in. konieczność obsługi wielu kanałów sprzedaży, zmiany nawyków konsumenckich, przyjęcie standardu wysyłki w 24 godziny czy zarządzanie zwrotami i reklamacjami. Dlatego właśnie przedsiębiorcy, którym zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu świadczenia usług, potrzebują wykwalifikowanego kierownika logistyki.

Kierownik logistyki musi posiadać wszechstronne umiejętności. Do jego zadań należy nie tylko planowanie procesów w łańcuchu dostaw, ale również współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, m.in. w celu zapewnienia terminowych dostaw towarów przez firmy spedycyjne.

Poza tym utrzymuje stały kontakt ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. W przypadku obiektów zaopatrujących linie produkcyjne według modelu just-in-time kierownik logistyki musi zadbać o sprawną komunikację między dostawcami, magazynem i zakładem produkcyjnym, aby zapewnić właściwe tempo dopływu towarów.

Kierownik logistyki nadzoruje pracę magazynu i dystrybucję towarów
Kierownik logistyki nadzoruje pracę magazynu i dystrybucję towarów

Zakres obowiązków kierownika logistyki

Kierownik logistyki ma przede wszystkim czuwać nad wydajnością procesów w łańcuchu dostaw. Do jego podstawowych obowiązków należy zatem:

  • Planowanie strategii logistycznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyznaczenie krótko-, średnio- i długoterminowych celów, których osiągnięcie umożliwi wydajne zarządzanie łańcuchem dostaw. Najważniejsze z nich to organizacja zaopatrzenia w towary zamawiane przez klientów, określenie optymalnego poziomu zapasów i negocjowanie cen surowców.
  • Analiza procesów w łańcuchu dostaw. Kierownik logistyki nadzoruje przebieg poszczególnych procesów w łańcuchu dostaw (rozładunek towarów, zarządzanie magazynem i zapasami, wysyłka zamówień itp.).
  • Wybór dostawców. Kierownik logistyki ściśle współpracuje z działem zakupów przy wyborze dostawców i negocjowaniu cen usług. Wybór rzetelnych partnerów ma szczególne znaczenie dla terminowości dostaw.
  • Optymalizacja dystrybucji. Kierownik logistyki musi zadbać o prawidłową dystrybucję i dostawę towarów, czyli o kluczowe procesy w łańcuchu dostaw. W ramach organizacji dystrybucji decyduje m.in. o wyborze firm spedycyjnych realizujących dostawy zamówień do klientów.

Aby utrzymać wysoki poziom obsługi klientów, za który odpowiada, kierownik logistyki musi nieustannie poszukiwać rozwiązań zmierzających do optymalizacji zadań realizowanych w łańcuchu dostaw i zapewnić wydajną dystrybucję towarów.

Kierownik logistyki opracowuje harmonogram zaopatrzenia, aby nie dopuścić do wyczerpania zapasów w magazynie
Kierownik logistyki opracowuje harmonogram zaopatrzenia, aby nie dopuścić do wyczerpania zapasów w magazynie

Umiejętności i kwalifikacje kierownika logistyki

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie łańcucha dostaw, kierownik logistyki musi przede wszystkim szybko reagować na wszelkie zmiany rynkowe.

W tym celu powinien być na bieżąco z aktualną sytuacją w branży oraz orientować się w nowinkach technologicznych, które mogą pomóc w usprawnieniu procesów logistycznych i uzyskaniu przewagi konkurencyjnej.

Jedną z najważniejszych cech kierownika logistyki są zdolności analityczne, a więc umiejętność interpretowania danych dotyczących całego łańcucha dostaw oraz porównywania i oceniania różnych scenariuszy. Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie narzędzia informatyczne, np. system WMS umożliwiający analizę wskaźników KPI, dzięki której można zmierzyć wydajność poszczególnych operacji oraz zidentyfikować działania wymagające usprawnienia.

Kierownik logistyki na co dzień kieruje zespołem, dlatego powinien również być dobrym liderem. Osoba na tym stanowisku pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw, począwszy od pracowników magazynu, a na klientach kończąc. Musi zatem potrafić wsłuchać się w ich potrzeby, właściwie wyznaczać zakres obowiązków oraz posiadać wybitne umiejętności interpersonalne.

Oprogramowanie dla kierownika logistyki

Biorąc pod uwagę gwałtowne zmiany na rynku, kierownik logistyki do codziennej pracy potrzebuje odpowiedniego programu do zarządzania i kontroli łańcucha dostaw.

Zaawansowane systemy magazynowe, takie jak np. Easy WMS marki Mecalux, umożliwiają bieżące nadzorowanie procesów logistycznych. Oprogramowanie rejestruje dane wszystkich produktów i śledzi ich przepływ do momentu wydania z magazynu.

Cyfrowe zarządzanie magazynem przynosi wiele korzyści, w tym m.in. możliwość usprawnienia procesów. Dzięki temu rozwiązaniu kierownik logistyki może stale śledzić sytuację w magazynie, szybko identyfikować ewentualne problemy i proponować środki zaradcze. Przykładowo w razie stwierdzenia niedostatecznej wydajności procesu kompletacji zamówień, może podjąć decyzję o wdrożeniu odpowiednich systemów wspomagania typu pick-by-light, put-to-light lub urządzeń do kompletowania głosowego (pick-by-voice).

Cennym wsparciem w podejmowaniu trafnych decyzji logistycznych jest program do monitorowania stanu magazynu. System Easy WMS marki Mecalux został wyposażony w dodatkowy moduł Supply Chain Analytics Software dostarczający szczegółowych danych na temat wydajności poszczególnych operacji magazynowych. Monitoruje on wszystkie czynności realizowane w obiekcie i prezentuje dane w postaci wskaźników KPI. Na ich podstawie kierownik logistyki może podejmować kluczowe decyzje dotyczące optymalizacji procesów.

System WMS stanowi podstawowe narzędzie do monitorowania pracy magazynu
System WMS stanowi podstawowe narzędzie do monitorowania pracy magazynu

Kierownik logistyki – specjalista z przyszłością

Łańcuch dostaw podlega nieustannym zmianom, dlatego praca kierownika logistyki jest niezwykle trudna. Przynosi jednak wiele satysfakcji – zwłaszcza, gdy wszystko działa sprawnie a klienci są zadowoleni z poziomu obsługi.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne dostarczają kierownikowi logistyki wszelkich informacji niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji zapewniających płynne funkcjonowanie łańcucha dostaw. Mecalux ma w ofercie zaawansowane oprogramowanie do zarządzania magazynem, które pozwala znacząco usprawnić logistykę i osiągnąć zaplanowane cele. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Easy WMS może pomóc rozwinąć Twój biznes.