Inteligentna automatyzacja procesów decyzyjnych w magazynie
Inteligentna automatyzacja wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe w połączeniu ze zrobotyzowaną automatyzacją procesów (RPA) do optymalizacji działalności przedsiębiorstwa, począwszy od administracji, poprzez zarządzanie logistyką łańcucha dostaw, a na produkcji kończąc.
Wspomniane rozwiązania usprawniają przepływ towarów i poprawiają wydajność magazynu. Inteligentną automatyzację określa się skrótem IPA od angielskiej nazwy Intelligent Process Automation.
Czym jest inteligentna automatyzacja?
Inteligentna automatyzacja, nazywana również automatyzacją kognitywną, wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii, w tym m.in sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, rozpoznawanie obrazu, zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) oraz zrobotyzowaną automatyzację procesów (RPA) celem usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.
Inteligentna automatyzacja zakłada współpracę oprogramowania z nowymi technologiami automatyzującymi zarządzanie procesami w obszarach produkcji, magazynowania, księgowości itp. Zaawansowane programy oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym mogą przejąć część zadań wykonywanych dotychczas przez ludzi i realizować je o wiele szybciej, nie popełniając przy tym błędów.
Wspomniane technologie ułatwiają zarządzanie magazynem w modelu end to end i – co szczególnie istotne – pozwalają ograniczyć ryzyko błędów trudnych do uniknięcia przy ręcznej obsłudze ładunków. W raporcie firmy doradczej PWC zwrócono uwagę, jak ważną rolę ogrywa inteligentna automatyzacja w cyfryzacji przedsiębiorstw: „Zautomatyzowana analiza danych dostarcza o wiele dokładniejszych wyników w krótkim czasie, pozwalając tym samym znacznie podnieść efektywność rozmaitych procesów. Dzięki postępom w dziedzinie analityki można poprawić wydajność, zreorganizować strukturę przedsiębiorstwa, na bieżąco usprawniać metody pracy oraz w dużym stopniu wpływać na gospodarkę”.
Inteligentna automatyzacja może odegrać znaczącą rolę w procesach decyzyjnych m.in. w przemyśle farmaceutycznym czy motoryzacyjnym. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji w zrobotyzowanych procesach magazynowych i produkcyjnych będzie można np. trafniej przewidywać popyt i dostosowywać wielkość zapasów do aktualnych potrzeb rynkowych. Poza tym automatyzacja procesów decyzyjnych ogranicza ryzyko pomyłek w produkcji, zaopatrzeniu i magazynowaniu oraz zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa pracy.
Cztery filary inteligentnej automatyzacji
Inteligentna automatyzacja to proces cyfrowej transformacji z zastosowaniem analityki i sztucznej inteligencji w podejmowaniu decyzji. Opiera się na czterech filarach:
- Zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA) – wykorzystanie botów zainstalowanych na komputerze, serwerze lub maszynie wirtualnej celem automatyzacji niektórych zadań dotychczas wykonywanych przez ludzi.
- Sztuczna inteligencja (SI) – korzystając z zaawansowanych algorytmów, maszyny, roboty i programy mogą samodzielnie podejmować niektóre decyzje.
- Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM z ang. business process management) – ma na celu analizę i optymalizację działalności przedsiębiorstwa. Oprogramowanie BPM pozwala zautomatyzować procesy i wyeliminować błędy trudne do uniknięcia przy ręcznej obsłudze.
- Integracja – inteligentna automatyzacja ma zapewnić sprawną i niezawodną współpracę poszczególnych botów. Wymiana danych między systemami odbywa się w oparciu o API, czyli interfejsy programowania aplikacji.
Zalety inteligentnej automatyzacji
Inteligentna automatyzacja zwiększa wydajność działania botów i pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji przez maszyny, roboty i aplikacje w oparciu o uczenie maszynowe.
Najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań z zakresu inteligentnej automatyzacji:
- Redukcja kosztów – inteligentna automatyzacja, dzięki analizie danych, pozwala zwiększyć wydajność działania programów i robotów oraz usprawnić zarządzanie zadaniami personelu.
- Wyższa jakość produktów i usług – połączenie sztucznej inteligencji z robotyzacją procesów zapewnia maksymalną dokładność poszczególnych operacji.
- Bezbłędne zarządzanie i organizacja – inteligentna automatyzacja pozwala na zrobotyzowanie czynności, których ręczna realizacja mogłaby skutkować powstaniem kosztownych błędów w zarządzaniu, umowach czy dokumentacji magazynowej.
Amerykańska firma doradcza McKinsey szacuje, że inteligentna automatyzacja od 50 do 70% zadań pozwala zaoszczędzić rocznie od 25 do 35% wydatków. Dodatkową korzyścią jest skrócenie czasu poświęcanego na realizację poszczególnych procesów o 50-60%.
Inteligentna automatyzacja magazynu
Rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyzacji coraz chętniej są wykorzystywane w logistyce. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych programów przeznaczonych do optymalizacji magazynowania i transportu towarów. Dzięki mechanizmom analizy danych oraz prognozowania popytu zaawansowane oprogramowanie zarządzające pozwalają znacząco zwiększyć wydajność pracy obiektu logistycznego.
Programy te koordynują wszystkie procesy magazynowe i synchronizują działanie automatycznych systemów składowania i transportu bliskiego ładunków.
W artykule naukowym Robotic process automation and artificial intelligence in Industry 4.0 (Zrobotyzowana automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja w Przemyśle 4.0) Jorge Ribeiro – profesor z Instytutu Politechnicznego w Viana do Castelo (Portugalia) – w taki sposób streszcza podstawy inteligentnej automatyzacji: „Przemysł 4.0 rozwija się w oparciu o połączenie internetu rzeczy z inteligentną automatyzacją, inteligentnymi urządzeniami i procesami oraz systemami cyber-fizycznymi. Wspólne zastosowanie wyżej wymienionych technologii umożliwia jakościową zmianę w procesach przemysłowych i metodach pracy w całym przedsiębiorstwie. Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na zrobotyzowaną automatyzację (RPA) niektórych procesów celem poprawy ich wydajności. Zdecydowanie pomagają w tym inteligentne algorytmy umożliwiające uzyskanie nieosiągalnego wcześniej poziomu skuteczności”.
Specjaliści z firmy doradczej McKinsey podjęli się próby przewidzenia wpływu tej technologii na logistykę w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Według nich do 2030 roku wiele operacji zostanie prawdopodobnie zautomatyzowanych przy użyciu sztucznej inteligencji, która coraz lepiej będzie radzić sobie z wykonywaniem powtarzalnych zadań logistycznych.
Do powszechnego użytku wejdą całkowicie zautomatyzowane magazyny obsługiwane wyłącznie przez autonomiczne pojazdy, a kierownicy obiektów logistycznych będą mogli nadzorować pracę maszyn i personelu przez okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR). Zaawansowane systemy WMS już teraz pozwalają na zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym.
Inteligentna automatyzacja przy wsparciu technologii 5G i podobnych rozwiązań umożliwi synchronizację działania linii produkcyjnych i botów. „Technologia 5G ma szansę zrewolucjonizować przemysł wytwórczy. Pozwoli budować inteligentne zakłady w pełni wykorzystujące zalety automatyzacji, sztucznej inteligencji i rzeczywistości rozszerzonej do rozwiązywania rozmaitych problemów”, pisze w artykule The impact of 5G on the evolution of intelligent automation and industry digitization (Wpływ technologii 5G na rozwój inteligentnej automatyzacji i cyfryzacji przemysłu) Mohsen Attaran, profesor Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego.
Inteligentna automatyzacja, czyli jak usprawnić procesy decyzyjne
Inteligentna automatyzacja polega na zastosowaniu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w rożnych procesach biznesowych. Najbardziej zaawansowane programy wykorzystują takie rozwiązania celem ograniczenia ryzyka pomyłek w procesach decyzyjnych oraz usprawnienia pracy.
Inteligentna automatyzacja pozwala także lepiej zarządzać działaniem magazynu. W tym celu wykorzystuje się programy z funkcjami analizy danych i prognozowania popytu umożliwiające poprawę wydajności operacji magazynowych. Jeżeli chcesz poznać korzyści płynące z automatyzacji i cyfryzacji magazynu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi doradcy zaproponują najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.