Case picking, czyli jak przyspieszyć przygotowywanie zamówień
Istnieje wiele sposobów składowania i kompletacji towarów w ramach przygotowywania zamówień w magazynach i centrach dystrybucji. Standardowy proces polega na kompletacji, a jednym z jej rodzajów, które można przeprowadzić według potrzeb firmy, jest case picking.
Czym jest case picking w magazynie?
Case picking jest metodą kompletacji polegającą na pobraniu kompletnego pojemnika zamiast pojedynczego produktu. Pojemniki można pobierać z regałów pojemnikowych, wózków, pojemnikowych magazynów automatycznych, palet lub przenośników. W zakresie operacji kompletacyjnych pojemnik zawiera dużą liczbę artykułów o tym samym SKU lub numerze referencyjnym. Producenci pakują produkty tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca, co przekłada się też na mniejsze koszty transportu i składowania.
Case picking jest często wdrażany w centrach dystrybucyjnych, które zaopatrują sklepy detaliczne. Ponadto świetnie sprawdza się w transporcie dużych wolumenów SKU w średnim lub szybkim tempie. Istnieją dwa sposoby wdrażania go w życie. Operatorzy często pobierają pojemniki z produktami cieszącymi się największym popytem bezpośrednio z palet, a te rzadziej kupowane – z regałów kompletacyjnych.
Gdzie stosuje się case picking?
Zasadniczo omawiana technika stosowana jest w centrach, które obsługują detalistów oraz sklepy elektroniczne. Dostawcy 3PL oraz firmy zaopatrujące duże sklepy przeznaczają część swoich magazynów na case picking, który jest stosowany m.in. w następujących branżach:
- motoryzacyjnej,
- spożywczej,
- dóbr konsumpcyjnych,
- e-commerce,
- elektronicznej,
- farmaceutycznej,
- wielkopowierzchniowej,
- logistycznej i 3PL,
- hurtowej,
- handlu detalicznego,
- modowej.
Czasami pojemniki wysyłane są do sklepów detalicznych lub centrów handlowych, a tam poszczególne artykuły są wykładane na półki. Jednakże firma może działać również jako hurtownik i prowadzić bezpośrednią sprzedaż do klienta końcowego.
Case picking w magazynie – zalety
Mimo że case picking wymaga zarezerwowania przestrzeni do realizacji tej operacji, metoda ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalną kompletacją, a szczególnie w niektórych sytuacjach:
- Przyjęcie pojemnika jako artykułu zapobiega powstawaniu błędów w procesie przygotowywania zamówień i zwiększa precyzję kompletacji, przez co ma pozytywny wpływ na doświadczenie klienta.
- Monitoruje asortyment i redukuje material handling względem kompletacji indywidualnej, co przekłada się na mniejszą liczbę ruchów w instalacji oraz większą produktywność.
- Umożliwia szybsze i sprawniejsze przemieszczanie produktów od momentu przyjęcia po wysyłkę, szczególnie w przypadku najczęściej sprzedawanych jednostek asortymentowych.
- Upraszcza pakowanie, ponieważ pojemniki z łatwością są porządkowane i układane na paletach.
- Ogranicza zużycie opakowań, w wyniku czego powstaje mniej odpadów.
Optymalizacja działania za pomocą case picking
Jednym ze sposobów usprawnienia logistyki za pomocą case picking jest wybór najodpowiedniejszego rozwiązania składowania dla każdego artykułu i jego wdrożenie:
- Przepływowe regały półkowe. Znane również jako carton flow, składają się z lekko nachylonych poziomów rolkowych, na których odkładane są ładunki. Wykorzystują siłę grawitacji, za której sprawą pojemniki znajdujące się w tylnej części regału popychają ładunki znajdujące się przed nimi w kierunku wejścia do kanałów składowania. Taka opcja jest szczególnie korzystna w przypadku produktów cieszących się największym popytem.
- Regały z podestami. Składają się z regałów wysokiego składowania oraz jednego lub kilku poziomów pomostów służących do przemieszczania się. Doskonale sprawdzają się w kontekście wysokiego wskaźnika kompletacji poprzez możliwość przypisywania operatorów do każdego piętra instalacji, a także wykorzystania e-commerce, magazynów do składowania odzieży na wieszakach, pojemników, artykułów przemysłowych lub archiwów.
- System zarządzania magazynem (WMS). Oprogramowanie, które kieruje automatycznymi lub manualnymi operacjami, w dużej mierze może przyczynić się do usprawnienia case picking. Przykładowo, Easy WMS Mecaluxu zapewnia całkowitą identyfikowalność asortymentu, optymalizuje ścieżki przygotowywania zamówień i usprawnia procesy.
- Przepływowe kanały półkowe. Można zastosować kanały przepływowe na dolnych poziomach w regałach paletowych. Dzięki temu na polecenie systemu WMS możliwe jest uzupełnianie palet w kanałach, z których operatorzy bezpośrednio pobierają pojemniki.
- Automatyczne magazyny pojemnikowe. Systemy takie jak układnice pojemnikowe czy przenośniki pojemnikowe dostarczają zestawy jednostek asortymentowych do osób odpowiedzialnych za kompletację według kryterium towar do człowieka.
Można również przeprojektować rozkład magazynu, aby ścieżki pokonywane przez kompletatorów pokrywały się ze strefami case picking. Ponadto należy uwzględnić ergonomię stanowisk pracy, ponieważ mają bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników, a co za tym idzie, na liczbę pobranych produktów na godzinę. Podczas realizacji kompletacji produktów z najniższych miejsc składowania zaleca się wykorzystanie stołów hydraulicznych lub autonomicznych robotów mobilnych, które podnoszą pojemniki i ułatwiają transport. Przykładowo, roboty AMR mogą działać jako case picking robot i transportować pojemniki, tace i paczki. W przeciwnym przypadku należy wykorzystać ukadnice i systemy automatyczne, które dosięgają do wysokich poziomów.
Przygotowanie magazynu na wdrożenie strategii case picking
Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu strategii case picking lub kompletacji indywidualnej zaleca się przeprowadzenie eksperckiej analizy kluczowych czynników takich jak popyt na dane jednostki asortymentowe, liczba linii zamówień do realizacji na godzinę, kanał dystrybucji, czas wysyłki i zwrot z inwestycji.
Jeśli chcesz wdrożyć operacje case picking w swoich magazynach, czy też chcesz usprawnić te już istniejące, służymy pomocą. W Mecaluxie projektujemy rozwiązania automatyczne i zarządzające, które zwiększają wydajność wszelkiego typu centrów logistycznych, a także produkujemy własne roboty i regały. Od 1966 roku tworzymy projekty na całym świecie i dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak usprawnić działanie instalacji i realizację procesów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać spersonalizowaną pomoc.