Zrównoważony łańcuch dostaw ma na celu zminimalizowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko

Zrównoważony łańcuch dostaw jako sposób na ochronę środowiska

28 gru 2021

Zrównoważony łańcuch dostaw zapewnia produkty i usługi spełniające oczekiwania klientów, a zarazem w jak najmniejszym stopniu wpływa na środowisko zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu.

Zmiany klimatu stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku, które dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale i wszystkich obywateli. Z tego powodu firmy nieustannie poszukują skutecznych rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery w każdym obszarze działalności (np. poprzez wspieranie tzw. zielonej logistyki).

W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób odpowiedzialne i zrównoważone korzystanie z zasobów w łańcuchu dostaw pozwala zmniejszyć koszty i dlaczego stanowi dla firm doskonałą okazję do poprawy stosunków handlowych i kształtowania lojalności klientów.

Czym jest zrównoważony łańcuch dostaw

Zrównoważony łańcuch dostaw koncentruje się na minimalizacji niekorzystnego wpływu na środowisko i społeczeństwo na wszystkich etapach logistycznych, począwszy od produkcji, poprzez składowanie, a na dostawie kończąc.

Według raportu State of Supply Chain Sustainability 2020 opracowanego przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dzieje się tak głównie poprzez zrównoważone gospodarowanie zasobami (energii, wody, surowców itd.) oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

W tym celu niezbędna jest współpraca wszystkich uczestników łańcucha dostaw: dostawców surowców i opakowań, przewoźników, dystrybutorów itd. Wszyscy powinn wspólnie podejmować konkretne działania na rzecz korzystania z surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł czy racjonalizacji użytkowania dostępnych zasobów.

Priorytetem zrównoważonego łańcucha dostaw jest racjonalne użytkowanie zasobów
Priorytetem zrównoważonego łańcucha dostaw jest racjonalne użytkowanie zasobów

Zalety zrównoważonego łańcucha dostaw

Aktywne działanie na rzecz zrównoważonego łańcucha dostaw przynosi istotne korzyści:

  • Redukcja kosztów. Ponowne wykorzystanie surowców przynosi znaczne oszczędności.
  • Poprawa wizerunku. Z badania na temat konsumpcji przeprowadzonego przez technologicznego potentata IBM wynika, że 6 na 10 ankietowanych konsumentów byłoby skłonnych zmienić swoje zwyczaje zakupowe, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Stąd wniosek, że firmy, którym faktycznie zależy na przyszłości naszej planety i podejmują w tym kierunku zdecydowane i konsekwentne działania, będą cieszyć się większym uznaniem wśród klientów, co pozytywnie wpłynie na ich konkurencyjność.
  • Innowacja i rozwój. Strategia działania na rzecz zrównoważonego łańcucha dostaw polega na wdrażaniu nowych procesów i reorganizacji utartych schematów działania. W efekcie powstają innowacyjne produkty i odkrywane są nowe możliwości biznesowe, a to umożliwia dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Trudno nie zauważyć, że zrównoważony łańcuch dostaw to obecnie dużo więcej niż aspekt wizerunkowy. To wręcz konieczność i element długofalowej strategii ukierunkowanej nie tylko na zysk, ale i na poprawę oddziaływania na środowisko naturalne i umacnianie relacji z klientami.

Wdrażanie zrównoważonego łańcucha dostaw w 3 krokach

Zrównoważony łańcuch dostaw powinien opierać się na wydajności, dobrych praktykach i przejrzystości działań poszczególnych uczestników. Przy jego budowaniu warto zwrócić uwagę na poniższe zagadnienia:

Przejrzystość działania

Pierwszym krokiem w kierunku przebudowy łańcucha dostaw jest zapewnienie całkowitej przejrzystości wszystkich czynności zachodzących wewnątrz i na zewnątrz magazynu.

Najlepiej uzyskać to za pomocą cyfryzacji, np. oprogramowania do zarządzania magazynem, które kontroluje wszystkie procesy w obrębie centrum logistycznego. Dzięki temu można przeanalizować ich przebieg, a następnie ocenić wpływ na otoczenie i zidentyfikować możliwości optymalizacji.

Każdy zaawansowany system WMS wyposażony jest w narzędzia do szczegółowej analizy kluczowych wskaźników wydajności. W przypadku opracowanego przez Mecalux systemu Easy WMS funkcję tę pełni Supply Chain Analytics Software, program dostarczający istotne dane na temat najważniejszych operacji magazynowych. Na podstawie tych informacji kierownik magazynu może wprowadzać do aktualnej strategii korekty mające na celu poprawę wydajności i efektywności procesów.

W idealnym scenariuszu wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw (dostawcy surowców i opakowań, operatorzy logistyczni itd.) powinni stosować tego rodzaju narzędzia w swoich obiektach.

Centralizacja

Inna strategia budowy zrównoważonego łańcucha dostaw polega na gromadzeniu wszystkich niezbędnych towarów w jednym miejscu, co pozwala ograniczyć transport ciężarowy między różnymi magazynami.

Dobrym przykładem skuteczności tej strategii jest włoska firma Bomi Group, operator 3PL specjalizujący się w wyrobach medycznych i farmaceutykach, który podjął decyzję o zgrupowaniu wszystkich towarów w pojedynczym magazynie wyposażonym w regały paletowe oraz regały półkowe do kompletacji firmy Mecalux. Inwestycja ta umożliwiła ograniczyć o około 60 ton rocznie emisję CO2 generowanego przez samochody ciężarowe kursujące między poszczególnymi obiektami spółki.

Operator logistyczny Bomi Group postawił na zrównoważoną działalność magazynu
Operator logistyczny Bomi Group postawił na zrównoważoną działalność magazynu

Automatyzacja magazynu

Nowoczesna technologia pomaga w organizacji zrównoważonego łańcucha dostaw, umożliwiając bardziej racjonalne korzystanie z dostępnych zasobów i redukcję ilości generowanych zanieczyszczeń.

Automatyczne urządzenia przeładunkowe, jak układnice czy przenośniki, odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną, ponieważ do działania nie potrzebują gazu ani innych zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych. Przyczyniają się zatem do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.

Układnice paletowe firmy Mecalux wyposażone są w wysoko wydajne silniki elektryczne klasy IE3 oraz rekuperatory, które oddają do sieci elektrycznej energię powstającą w trakcie opuszczania urządzenia obsługi ładunku i hamowania. Choć faktyczna ilość odzyskiwanej energii zależy od masy przemieszczanych ładunków i wysokości układnicy, to szacunkowe oszczędności na łącznym poborze energii przy takich rozwiązaniach wynoszą od 15% do nawet 20%.

Układnice wyposażone są w rekuperatory energii, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji urządzeń
Układnice wyposażone są w rekuperatory energii, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji urządzeń

Współpraca i komunikacja jako działania na rzecz zrównoważonego łańcucha dostaw

 

Zrównoważona logistyka wymaga stosowania dobrych praktyk organizacyjnych i wysiłków na rzecz racjonalnego i odpowiedzialnego użytkowania zasobów celem ograniczenia niekorzystnego wpływu działalności na środowisko i społeczeństwo. Aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich uczestników łańcucha dostaw.

Z punktu widzenia logistyki najlepsze rezultaty w tym zakresie gwarantuje automatyzacja procesów. Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu zautomatyzowanych rozwiązań w ramach łańcucha dostaw. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób podnieść wydajność magazynu, a zarazem obniżyć jego niekorzystny wpływ na środowisko.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: