W magazynie regały paletowe mogą być również montowane jako regały o podwójnej głębokości. Z jednej strony korytarza możliwy jest dostęp do dwóch palet. Jedna jest umieszczona za drugą w stronę dna regału (poniższe ilustracje dają lepsze wyobrażenie ułożenia jednostek ładunkowych).
Główną zaletą podwójnej głębokości jest oszczędność przestrzeni z uwagi na fakt, że potrzebna jest mniejsza liczba korytarzy, aby uzyskać dostęp do ładunku. Niemniej jednak należy poznać ograniczenia i obowiązki związane z takim systemem.
Bezpośredni dostęp jest zapewniony tylko do przedniej palety. Aby dostać się do drugiej palety w celu jej przeniesienia do miejsca przeznaczenia (na przykład do strefy wysyłek) lub umieszczenia w innym wolnym miejscu paletowym (tzn., aby ją relokować), najpierw należy wyjąć pierwszą.
Typowy układ regałów.
Układ regałów o podwójnej głębokości.
Jeżeli przeładunek wykonywany jest za pomocą wózków widłowych, można zastosować modele posiadające widły teleskopowe lub pantograf, które umożliwiają dostęp do drugiej głębokości.
Magazyn operatora logistycznego.
Dzięki zastosowaniu układnic z widłami teleskopowymi w magazynach automatycznych również można wprowadzić konfigurację z podwójną głębokością.
Aby korzystać z regałów z podwójną głębokością, konieczne jest określenie liczby palet przypisanych do każdej referencji. Jeżeli paleta znajdująca się z tyłu (na dnie) zawiera tę samą referencję co przednia, a w magazynie nie jest konieczna idealna rotacja, wskazane jest stosowanie tego rodzaju rozwiązania.
W przypadku obiektów wyposażonych w urządzenia automatyczne problem dostępności związany z użyciem podwójnej głębokości można rozwiązać za pomocą programu zarządzającego i jego modułu relokacji. Oprogramowanie to przyjmuje za kryteria lokalizacji rotację referencji (A, B lub C) oraz jej liczbę. W ten sposób, choć stosowane są regały z podwójną głębokością, praktycznie zapewniona jest dostępność pojedynczej głębokości przy zachowaniu zalety znacznego zwiększenia pojemności.
Regały o pojedynczej głębokości w firmie z branży ceramiki budowlanej.
Regały o podwójnej głębokości w magazynie firmy farmaceutycznej.