Magazyn sieci supermarketów Coto w Argentynie do składowania owoców i warzyw
Cztery systemy magazynowe do składowania owoców i warzyw w centrum dystrybucyjnym sieci Coto
Aby sprzedawane w sklepach warzywa i owoce były świeże, muszą mieć zagwarantowane odpowiednie warunki również na etapie składowania. Dlatego argentyńska sieć supermarketów Coto powierzyła Mecaluxowi modernizację swojego centrum dystrybucyjnego w Nueve de Abril. Magazyn wyposażony jest w regały paletowe, wjezdne, push-back i przepływowe, a wybór systemu do składowania poszczególnych produktów zależy od ich cech i rotacji. Cztery rozwiązania zapewniają łączną pojemność magazynową dla 2250 palet z owocami i warzywami.
Prawie pół wieku na rynku
Historia sieci supermarketów Coto sięga 1970 roku, kiedy to Alfredo Coto wraz z żoną Glorią założyli sklep mięsny, w którym sprzedawali średnio 40 000 kg mięsa miesięcznie. W 1987 roku, w miejscowości Mar de Ajó, otworzyli pierwszy supermarket, a wkrótce kolejne – w Buenos Aires i w innych częściach Argentyny. Od końca lat 90. Coto zajmuje się eksportem wołowiny, głównie do innych krajów Ameryki Łacińskiej.
Obecnie sieć liczy ponad 120 supermarketów w całej Argentynie i wciąż się rozwija, otwierając nowe punkty, aby być jeszcze bliżej klientów. Współpracuje z wieloma argentyńskimi producentami, dzięki czemu poszerzyła ofertę, która zawiera dziś 500 produktów marek własnych.
Optymalnie zagospodarowana powierzchnia magazynowa
Coto posiada w Nueve de Abril – w prowincji Buenos Aires – magazyn owoców i warzyw, który zaopatruje wszystkie supermarkety rozsiane po całym kraju. Priorytetem było zwiększenie pojemności magazynowej, aby obiekt mógł pomieścić więcej towaru.
„Zdaliśmy sobie sprawę, że aby uzyskać niezbędną pojemność magazynową, musimy maksymalnie wykorzystać każdy milimetr powierzchni naszego magazynu” – wspomina jeden z inżynierów centrum dystrybucyjnego w Nueve de Abril.
Mecalux wyposażył magazyn w cztery systemy składowania:
Połączenie tych rozwiązań ułatwia klasyfikację towaru według cech i rotacji, a ponadto pozwoliło „zmniejszyć liczbę korytarzy obsługowych i przeznaczyć odzyskaną w ten sposób powierzchnię na dodatkowe regały, dzięki czemu w magazynie mieści się więcej towaru”.
Inżynier w centrum dystrybucyjnym Coto
„Regały Mecaluxu odznaczają się wysoką jakością i bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku obiektu o wysokim natężeniu pracy przez całą dobę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wydajności naszego magazynu, ponieważ możemy rozmieścić w nim towar według rotacji. Mogliśmy również optymalnie wykorzystać całą dostępną powierzchnię, by zwiększyć pojemność magazynową”.
Regały paletowe
Na regałach paletowych zamontowanych w magazynie firmy Coto mieści się 150 palet z owocami cytrusowymi i lekkimi warzywami, np. pomidorami, papryką, bakłażanami, fasolą i czosnkiem. Jak wyjaśnia inżynier: „są to produkty, na które jest duże zapotrzebowanie, dlatego bezpośredni dostęp do nich, jaki zapewniają tego typu regały, pozwala usprawnić prace magazynowe”.
Inną zaletą jest możliwość dostosowania tych regałów do każdego rodzaju ładunku, niezależnie od jego wagi i wielkości, poprzez dowolne rozmieszczenie elementów składowych i poziomów nośnych. Regały paletowe gwarantują również doskonałą kontrolę nad stanem magazynowym, gdyż każde miejsce jest przeznaczone dla jednej pozycji asortymentowej.
Regały wjezdne
Jeden z najpopularniejszych artykułów należących do oferty sieci Coto, a mianowicie zielone banany, składowany jest na regałach wjezdnych, które mieszczą 300 palet.
Regały te składają się z wewnętrznych korytarzy towarowych o wysokości 7,5 m podzielonych na trzy poziomy. Na każdym poziomie szyny nośne i centrowniki umożliwiają prawidłowe ustawienie palet.
Wózek wysokiego podnoszenia wjeżdża do korytarza towarowego z paletą podniesioną nieco powyżej poziomu, na którym ma ona zostać umieszczona, po czym odkłada ją na szyny. Załadunek i rozładunek odbywają się z jednego korytarza roboczego, według zasady LIFO.
Ponieważ w obiekcie przepływ towaru jest bardzo duży, a tym samym panuje wzmożony ruch urządzeń przeładunkowych, aby ułatwić manewrowanie wózkami i zapobiec uderzeniom w konstrukcję regałów, na posadzce po obu stronach korytarza towarowego znajdują się szyny prowadzące.
Regały push-back
Regały te służą do składowania cięższych warzyw, takich jak marchew, dynie czy buraki. Charakteryzują się one średnią rotacją, co oznacza, że ich przyjęcia i wydania mają miejsce każdego dnia, ale nie w takim nasileniu jak w przypadku pozostałych warzyw i owoców.
Zaletą tego systemu magazynowego jest brak konieczności wjeżdżania wózkami do kanałów składowania, co przekłada się na sprawniejszą obsługę ładunków, a tym samym szybsze realizowanie dostaw dla punktów sprzedaży.
Regały push-back składają się z zestawów wózków, które przemieszczają się wzdłuż szyn jezdnych. Szyny montowane są na lekko nachylonych belkach nośnych – przód usytuowany jest nieco niżej, dzięki czemu po wyjęciu pierwszej palety pozostałe przesuwają się do początku pod wpływem grawitacji.
Regały przepływowe
Na regałach przepływowych składowane są warzywa o szybkiej rotacji, takie jak ziemniaki i cebula.
Regały te zbudowane są z lekko nachylonych bieżni rolkowych. Palety umieszczane są na wyższym końcu kanałów i pod wpływem grawitacji samoczynnie przesuwają się na drugi, niższy koniec, skąd są pobierane.
Dzięki temu rozwiązaniu odkładanie i pobieranie palet z towarem przebiega sprawniej, ponieważ pozwala ono ograniczyć ruchy wykonywane przez operatorów podczas ich obsługi na regałach. Natomiast możliwość dostępu do wszystkich artykułów z jednego korytarza rozładunkowego sprawia, że operatorzy przebywają krótsze odległości, przygotowując zamówienia.
„Poszczególne systemy magazynowe pozwalają nam stosować różne metody zarządzania stanem magazynowym, np. regały push-back i regały wjezdne umożliwiają obsługę palet według zasady LIFO, natomiast na regałach przepływowych towar zarządzany jest metodą FIFO, co oznacza, że pierwsze w kolejności są artykuły z najkrótszym terminem przydatności do spożycia, co zapewnia doskonałą rotację”.
Korzyści dla firmy Coto
- Maksymalna pojemność magazynowa: dzięki czterem systemom magazynowym sieć Coto zoptymalizowała wykorzystanie powierzchni obiektu, uzyskując miejsce do składowania 2250 palet.
- Efektywna organizacja magazynu: każdy produkt jest składowany na regałach, które są dla niego najodpowiedniejsze ze względu na jego cechy i rotację.
- Wysoka wydajność: wszystkie rozwiązania zastosowane w tym obiekcie zaprojektowano w taki sposób, aby zagwarantować masowy przepływ towaru.
Centrum dystrybucyjne Coto: Regały przepływowe | |
---|---|
Pojemność magazynowa: | 88 palet |
Wymiary palety: | 1000 x 1200 mm |
Maksymalna waga palety: | 1350 kg |
Wysokość regałów: | 8,7 m |
Długość regałów: | 14 m |
Galeria
Magazyn sieci supermarketów Coto w Nueve de Abril do składowania owoców i warzyw
Zapytaj eksperta