Metoda tote-to-person zakłada automatyczny transport towarów do operatorów

Tote-to-person – automatyzacja transportu pojemników kompletacyjnych

24 paź 2024

Logistyka ewoluuje, w związku z czym pojawia się coraz więcej metod uzyskania płynnej i wydajnej realizacji operacji transportu towaru. Chociaż innowacyjne rozwiązania ostatnich dekad polegały na wskazywaniu operatorom najlepszych ścieżek kompletacji lub zastosowaniu układnic pojemnikowych, to technologia poszła o krok dalej dzięki narzędziom takim jak AMR.

Co oznacza tote-to-person?

Tote-to-person, czyli pojemnik do człowieka, to system przygotowywania zamówień, w którym ładunki, najczęściej pojemniki i małe torby, są automatycznie transportowane do pracowników magazynu. W tym celu stosowane są rozwiązania takie jak automatyczne magazyny pojemnikowe lub autonomiczne roboty mobilne (AMR), które z pełną autonomią przemieszczają się po obiekcie i dostarczają operatorom potrzebne artykuły. Te rozwiązania intralogistyczne oszczędzają czas, przestrzeń i inne zasoby firmowe, umożliwiając skompletowanie większej liczby zamówień w krótszym czasie, ograniczając przemieszczanie się po instalacji.

Metoda tote-to-person jest jednym z najnowszych postępów w zakresie przygotowywania zamówień. Wspiera pracę realizowaną przez personel, pozwalając im skupić się na swoich zadaniach, bez konieczności opuszczania stanowiska pracy, a jednocześnie w razie potrzeby optymalizuje przestrzeń magazynu za pomocą rozwiązań składowania pionowego. Ponadto roboty AMR są zdolne do swobodnego przemieszczania się i współpracy z ludźmi oraz innymi urządzeniami. Jeśli napotkają przeszkody, zatrzymują się, planują nową ścieżkę i z łatwością dostosowują się do zmian w zakresie rozmieszczenia.

Ta forma pracy jest realizacją strategii produkt do człowieka (goods-to-person), która ma wiele zalet. Przykładowo, system do zarządzania magazynem koordynuje zadania operatorów, co przekłada się na wzrost wydajności polegający na większej liczbie pobranych produktów na godzinę i szybki zwrot z inwestycji, dzięki większej liczbie wysyłek i ograniczeniu liczby błędów. Aby tote-to-person skutecznie się rozwijało, zaleca się wdrożenie go przez specjalistów, a także ujednolicenie jednostek ładunkowych, aby spełniały wymogi instalacji automatycznych. Podobnie, wymagane jest zastosowanie solidnych robotów AMR z nośnością wystarczającą do uniesienia wagi pojemników.

Roboty AMR, które swobodnie przemieszczają się po magazynie, są opcjonalnym rozwiązaniem dla tote-to-person
Roboty AMR, które swobodnie przemieszczają się po magazynie, są opcjonalnym rozwiązaniem dla tote-to-person

Oprogramowanie sterujące systemem tote-to-person

Realizacja kompletacji za pomocą metody tote–to-person zapobiega pokonywaniu długich odcinków przez operatorów, aby mogli skupić się na klasyfikacji towaru i kompletacji zamówień. Niezależnie od tego, czy wybrano magazyn automatyczny, czy autonomicznego robota mobilnego należy wdrożyć system, który koordynuje wszystkie operacje.

Automatyczne magazyny pojemnikowe Mecaluxu są wyposażone w jeden system. Z kolei roboty AMR koordynują symultanicznie trzy oprogramowania bez interwencji człowieka:

  • System zarządzania magazynem. Kontroluje, koordynuje i zarządza wszystkimi procesami, od momentu przyjęcia towaru poprzez przydział i przechowywanie, aż po przygotowanie i wysyłkę zleceń wyjścia. System odpowiada za wysyłanie poleceń operatorom i jest wykorzystywana zarówno w przypadku robotów autonomicznych czy magazynów automatycznych, jak i do nadzorowania instalacji manualnych.
  • System do zarządzania flotą. Kiedy tote-to-person jest realizowane przy pomocy robotów AMR, program monitoruje ruch grupy robotów i przypisuje im zadania na podstawie ich stanu i lokalizacji. Wybiera odpowiedniego robota AMR do wykonania zadania i wskazuje mu, gdzie znajdują się pojemniki przeznaczone do przeniesienia.
  • System nawigacyjny. Autonomiczne roboty mobilne Mecaluxu dysponują programem wdrożonym w każdym urządzeniu, który odpowiada za wyznaczanie najwydajniejszej ścieżki w magazynie. Mogą przemieszczać się pod blokami regałów, wykrywać przeszkody i zatrzymywać się, a także omijać je, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

 

Realizacja kompletacji według metody tote-to-person

Kompletacja tote-to-person może być przeprowadzana na różne sposoby za sprawą różnorodności dostępnych automatycznych magazynów pojemnikowych. Kontenery mogą być dostarczane do operatorów za pomocą następujących systemów:

  • Układnice pojemnikowe. Automatyzują realizację operacji, obsługują setki pojemników na godzinę i dziesięciokrotnie zwiększają pojemność standardowej instalacji.
  • Przenośniki pojemnikowe. W odróżnieniu od oferujących większą autonomię robotów AMR są statycznymi elementami transportu, które przenoszą produkty za pomocą rolek, pasów lub taśm. Jednak zazwyczaj działają sprawniej.
  • Systemy Shuttle. Wózek wahadłowy wprowadza i pobiera towar z miejsca składowania w sposób automatyczny.  
  • Wysokowydajne stacje kompletacyjne. Zostały zaprojektowane w celu usprawnienia przygotowywania zamówień, zapewniając dostęp do największej możliwej liczby pojemników jednocześnie, z których operatorzy pobierają artykuły.
  • Roboty do kompletacji. Istnieje również możliwość wdrożenia robota do realizacji zadania lub pełnej automatyzacji operacji. Coboty typu pick and place działają z całkowitą autonomią i precyzyjnie obsługują artykły o różnej powierzchni i wymiarach. Te najbardziej zaawansowane mogą obsługiwać przedmioty, których wcześniej nie widziały.

W rezultacie wdrożenia tote-to-person realizowanego przez roboty AMR proces kompletacji przeprowadzany jest automatycznie od momentu przyjęcia zamówienia. Następnie wskazany robot pobiera z regału pojemnik i przenosi go do pracownika, który selekcjonuje produkty. Cykl powtarza się aż do wysyłki zamówienia.

Zalety tote-to-person

Transport towarów za pomocą robotów, umożliwiający pracownikom skupienie się na swoich zadaniach, ma wiele zalet:

  • Wydajność. Magazyny automatyczne i roboty AMR sprawnie pobierają potrzebne artykuły i umożliwiają operatorom przygotowanie większej liczby zamówień w krótszym czasie.
  • Elastyczność. Jeśli w magazynie zachodzą zmiany w zakresie rozmieszczenia instalacji, roboty AMR samodzielnie się do nich dostosowują.
  • Optymalizacja. Systemy takie jak roboty autonomiczne lub magazyny pojemnikowe mają większą pojemność składowania na tej samej powierzchni magazynu.
  • Precyzyjność. Automatyzacja dostaw produktów zmniejsza odsetek błędów.
  • Bezpieczne środowisko pracy. Poprzez zapobieganie podnoszeniu ciężkich ładunków i pokonywaniu długich odcinków przez operatorów, zmniejsza się ryzyko wystąpienia wypadków.

Rozwiązania przyspieszające kompletację

Intralogistyka nie przestała ewoluować w ostatnich latach, a najbardziej konkurencyjne firmy wdrażają metody takie jak tote-to-person czy inne innowacyjne technologie. Jeśli planujesz zmodernizować proces kompletacji, wdrożyć flotę AMR lub zoptymalizować przestrzeń swoich instalacji, skontaktuj się z nami. Mecalux specjalizuje się w budowie magazynów od 1966 roku. Doradzimy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.