Distrimotos i Integrando automatyzują organizację pracy dzięki Easy WMS
Distrimotos i Integrando, firmy z sektora motoryzacji, wdrożyły system Easy WMS w ramach procesu ciągłego doskonalenia.
Distrimotos i Integrando, dwie firmy z branży motoryzacyjnej, scyfryzowały zarządzanie w swoich magazynach w Kolumbii za pomocą Easy WMS Mecaluxu. Oprogramowanie monitoruje poziom zapasów w czasie rzeczywistym i nadzoruje proces magazynowy w celu poprawy wydajności.
Integrando i Distrimotos: w służbie kolumbijskiej motoryzacji
Distrimotos i Integrando to dwie kolumbijskie firmy należące do grupy Cassarella. Działają na rynku motoryzacyjnym od ponad 40 lat. Integrando projektuje i produkuje części zamienne, Distrimotos natomiast dba o ich dystrybucję, zaopatrując warsztaty, stacje benzynowe oraz producentów samochodów. Dwie kolumbijskie firmy posiadają obiekty logistyczne o łącznej powierzchni 4500 m².
POTRZEBY
|
ROZWIĄZANIA
|
KORZYŚCI
|
---|
Umiejętność przystosowywania się do zmian zachodzących na rynku to cecha, bez której trudno sobie wyobrazić rozwój jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. Z tego względu firmy Distrimotos i Integrando postanowiły wdrożyć w swoich łańcuchach dostaw filozofię ciągłego doskonalenia procesów. Dzięki temu mogą się poszczycić wysoką produktywnością i przewagą konkurencyjną w swoim kraju.
Obie firmy należą do grupy Cassarella i wspólnie korzystają z dwóch magazynów w mieście Pereira. Składują w nich łącznie 11 200 pozycji asortymentowych, z których 8200 to produkty Distrimotos, a 3000 jest własnością Integrando. Są to części zamienne o różnej wielkości i różnym tempie rotacji.
W ostatnich latach obie firmy notują znaczny wzrost sprzedaży, dlatego stanęły przed koniecznością usprawnienia logistyki. W tym celu Distrimotos i Integrando zdecydowały się wdrożyć w obu swoich obiektach oprogramowanie magazynowe Easy WMS, opracowane przez Mecalux narzędzie, które monitoruje w czasie rzeczywistym poziom zapasów oraz koordynuje proces, zapewniając szybszą realizację zamówień.
„Poszukiwania odpowiedniego systemu trwały ponad rok. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które sprawdziło się już w innych firmach z naszej branży i zapewniłoby nam takie korzyści, jak optymalizacja przepływu towaru i zarządzania miejscami składowania” – wspomina Przedstawiciel firm Distrimotos i Integrando.
Dokładna kontrola nad zapasami w dwóch magazynach
„Jedną z głównych potrzeb, jakie skłoniły nas do wdrożenia narzędzia takiego jak Easy WMS, była lepsza kontrola nad towarem, który składujemy w dwóch obiektach. Zależało nam, aby dane na temat poziomu zapasów były zawsze dokładne i zgadzały się ze stanem faktycznym” – wyjaśnia Przedstawiciel obu firm.
W przypadku tak dużego asortymentu, należącego przy tym do dwóch różnych firm i składowanego w dwóch wspólnych magazynach, ryzyko wystąpienia błędów jest szczególnie wysokie. Jednak z Easy WMS ryzyko jest znacząco ograniczone, ponieważ system śledzi ruch każdego produktu w całym procesie od przyjęcia do wysyłki, dzięki czemu użytkownik zawsze dysponuje aktualnym stanem magazynowym.
Każdego dnia oba obiekty przyjmują towar od dostawców z Kolumbii i wielu innych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Meksyku, Panamy, USA, Chin, Tajwanu, Indii, Japonii oraz Tajlandii.
W strefie przyjęć operatorzy odczytują kody kreskowe wszystkich produktów za pomocą terminali radiowych. W ten sposób następuje automatyczne wprowadzenie towaru do bazy systemu Easy WMS, który następnie wyznacza miejsca składowania w zależności od właściciela, rodzaju i rotacji produktu.
„Dzięki Easy WMS usprawniliśmy proces na etapach składowania i uzupełniania zapasów. Zyskaliśmy też identyfikowalność produktów, a tym samym dokładną kontrolę nad towarem. To pozwala nam monitorować dostępność produktów, dzięki czemu zawsze dysponujemy zapasem umożliwiającym niezwłoczną realizację zamówień” – wymienia zalety systemu Przedstawiciel firm Distrimotos i Integrando.
Sprawne przygotowywanie zamówień
„W naszych dwóch magazynach każdego dnia zarządzamy dużym przepływem towaru, przyjęcia i wydania odbywają się bowiem nieustannie. Dlatego aby uniknąć chaosu i błędów, musimy mieć pełną kontrolę nad procesem” – wyjaśnia Przedstawiciel Distrimotos i Integrando.
Easy WMS koordynuje wszystkie czynności składające się na proces magazynowy w obu obiektach i przydziela zadania operatorom, wysyłając spersonalizowane wskazówki. Poprawa produktywności uzyskana dzięki systemowi jest szczególnie zauważalna na etapie kompletacji. „Oprogramowanie nadzoruje pracę od momentu otrzymania zamówienia aż do wysyłki” – podkreśla Przedstawiciel firm.
Podczas kompletacji operatorzy postępują zgodnie z poleceniami Easy WMS, aby szybciej zlokalizować odpowiednie produkty. „Zamówienia składają się z różnej liczby pozycji: zwykle od 15 do 20, choć zdarza się ponad 600, ale system jest w stanie sprawnie przeprowadzić kompletację niezależnie od wielkości zamówienia. Po prostu dopasowuje się do potrzeb” – zauważa Przedstawiciel firm.
Easy WMS, zapewniając sprawną organizację pracy, odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu i wysyłce nawet 200 zamówień dziennie do odbiorców w Kolumbii i innych krajach Ameryki Łacińskiej (głównie Kostaryce, Ekwadorze, Gwatemali, Panamie i Wenezueli).
W obiektach Distrimotos i Integrando przygotowywane są również zestawy części wymagające montażu przed wysyłką do dealerów i warsztatów samochodowych. W tym zadaniu również uczestniczy Easy WMS, ułatwiając operatorom skompletowanie wszystkich elementów, które następnie trafiają do strefy montażowej.
Monitorowanie produktywności
„Ciągłe doskonalenie oparte na analizie danych stanowi klucz do rozwoju naszej działalności. Chcemy stale analizować funkcjonowanie obu magazynów, aby móc na bieżąco identyfikować w naszym procesie logistycznym obszary, które można usprawnić” – zdradza Przedstawiciel obu firm.
W tym celu w magazynach zostały wdrożone funkcjonalności Supply Chain Analytics Software i Labor Management System, które rozszerzają zakres działania systemu Easy WMS.
Supply Chain Analytics Software
Aplikacja gromadzi dane na temat wszystkich czynności odbywających się w obu magazynach. „Wizualizacja tych danych w postaci wykresów dostarcza nam cennych informacji, dzięki którym możemy ocenić wydajność procesu” – wyjaśnia Przedstawiciel.
Supply Chain Analytics Software wyświetla dashboardy, na których osoby odpowiedzialne w Distrimotos i Integrando za logistykę mogą śledzić wskaźniki niezbędne przy analizie funkcjonowania łańcucha dostaw, m.in. czas trwania przyjęcia towaru, procent wykorzystania pojemności magazynowej czy liczba zamówień pozostałych do zrealizowania.
Labor Management System
To narzędzie monitoruje produktywność personelu podczas wykonywania poszczególnych czynności, umożliwiając kierownictwu magazynu wprowadzenie odpowiednich zmian w organizacji pracy.
„Pracownicy są podstawą naszej działalności. Chcemy pracować efektywniej, aby nasi odbiorcy mogli zawsze liczyć na najwyższy poziom obsługi. Dlatego niezbędne jest monitorowanie, mierzenie i planowanie pracy w naszych obiektach logistycznych” – podkreśla Przedstawiciel firm Distrimotos i Integrando.
Easy WMS – wszechstronne oprogramowanie
Zarządzanie dwoma magazynami należącymi do dwóch firm to złożone zagadnienie, a biorąc pod uwagę wielkość asortymentu (11 200 produktów) i natężenie pracy (200 zamówień dziennie), okazuje się nie lada wyzwaniem, które wymaga dokładnej kontroli nad zapasami i ścisłej koordynacji procesów.
„Easy WMS spełnia nasze potrzeby logistyczne. Dzięki temu systemowi procesy w obu obiektach są bardziej uporządkowane i możemy skoncentrować się na tym, co robimy najlepiej: sprawnej obsłudze naszych klientów” – podsumowuje Przedstawiciel firm.
Z pomocą technologii cyfrowych firmy Distrimotos i Integrando nie tylko scentralizowały zarządzanie dwoma magazynami na jednej platformie, ale także zautomatyzowały zadania administracyjne, zwiększyły produktywność oraz zyskały lepszą kontrolę nad zapasami. To doskonały przykład tego, jak cyfryzacja, zapewniając elastyczność i skalowalność, dostosowuje się do bieżących potrzeb i pomaga w pokonywaniu trudnych wyzwań logistycznych.
Easy WMS to zaawansowane oprogramowanie, które usprawniło logistykę w naszych dwóch magazynach. Wśród jego największych zalet należy wymienić między innymi pełną widoczność procesów i zapasów, ograniczenie błędów, poprawę poziomu usług, identyfikowalność produktów oraz automatyczną organizację zadań.
Zapytaj eksperta