Idealne rozwiązanie do składowania długich profili
Gaviota wyposażyła swój magazyn w regały wspornikowe, regały paletowe i wjezdne
Gaviota to uznany hiszpański producent żaluzji, rolet, markiz i szklanych fasad, o międzynarodowym zasięgu działania. Dynamiczny rozwój firmy jest rezultatem nieustannego doskonalenia i modernizowania zarówno procesów, jak i produktów. W tę skuteczną od lat strategię wpisuje się inwestycja w reorganizację magazynu firmy zlokalizowanego w miejscowości Villena koło Alicante. Jej celem jest optymalizacja logistyki i usprawnienie realizacji 450 zamówień dziennie, pochodzących od klientów z całego świata. Aby to osiągnąć, Gaviota powierzyła Mecaluxowi wyposażenie obiektu w trzy systemy składowania: regały wspornikowe, regały paletowe i regały wjezdne. Pozwalają one magazynować asortyment liczący 4600 produktów gotowych i 12 800 komponentów wykorzystywanych w produkcji.
Wysoka jakość i nowoczesny projekt
Założona w 1968 roku firma Gaviota od lat cieszy się uznaniem i zaufaniem klientów. Firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży systemów markiz, rolet, żaluzji oraz szklanych fasad, a także komponentów i akcesoriów do tych produktów.
Przedsiębiorstwo posiada osiem zakładów produkcyjnych na całym świecie, w których zatrudnia ponad 500 osób. Jego sieć dystrybucyjna obejmuje prawie 80 krajów, a najważniejsze rynki to, oprócz rodzimej Hiszpanii, Włochy, Francja, Portugalia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk, Dominikana, Urugwaj, Algieria, Maroko i Liban.
Gaviota stawia na ciągły rozwój. Jak wyjaśnia Roberto Urra, Dyrektor ds. Logistyki, „ta dynamika sprawia, że podejmujemy wyzwania i uruchamiamy projekty w nowych branżach, które dywersyfikują i uzupełniają nasze szerokie portfolio. Wymaga to stałego dostosowywania obiektów i procesów, a także bardziej złożonego zarządzania magazynem”.
Z tego powodu Gaviota potrzebuje sprawnego i elastycznego łańcucha dostaw, dzięki któremu będzie w stanie skutecznie działać w obliczu zarówno rosnącego popytu na swoje produkty, jak i powiększającego się asortymentu. W tym celu firma zdecydowała się przeorganizować magazyn w Villenie koło Alicante, aby pomieścić w nim rosnącą liczbę produktów o różnych gabarytach i tempie rotacji.
Realizację inwestycji powierzono Mecaluxowi z kilku powodów, które przytacza Roberto Urra: „doskonały stosunek jakość – cena, fachowa obsługa ze strony przedstawiciela handlowego, krótki termin realizacji i znakomita renoma na rynku”.
Produkty składowane w magazynie Gavioty charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod wieloma względami: są to zarówno produkty gotowe (4600 pozycji), jak i komponenty (12 800 pozycji), na paletach i w kartonach, różniące się szybkością rotacji, a także wagą i wymiarami – tutaj należy wymienić profile o długości od 4 do 7 m.
Mając na uwadze tę różnorodność, Mecalux zaproponował rozwiązanie doskonale dopasowane do specyfiki produktów firmy Gaviota w zakresie ich cech i rotacji. Jest to połączenie trzech systemów składowania: regałów wspornikowych, regałów paletowych i regałów wjezdnych.
Organizacja składowania
Najważniejszą kwestią dla firmy Gaviota była właściwa konfiguracja regałów i odpowiednie rozmieszczenie na nich ładunków, ponieważ jest to pierwszy krok do zwiększenia wydajności logistyki. Dzięki przemyślanej organizacji składowania operatorzy mogą szybciej zlokalizować produkty składające się na zamówienia, a tym samym w krótszym czasie je skompletować i wysłać.
Magazyn składa się z dwóch hal: „Pierwsza służy do składowania profili i jest wyposażona w regały wspornikowe. W drugiej ładunki są magazynowane na regałach paletowych i wjezdnych.” – wyjaśnia Dyrektor ds. Logistyki.
Hale działają niezależnie od siebie. W każdej znajdują się strefy przyjęć i wydań, gdzie operatorzy odbierają towar pochodzący z fabryk firmy i od zewnętrznych dostawców, a jednocześnie wysyłają zamówienia do odbiorców. Kompletacja zamówień odbywa się również osobno w każdej hali.
Ładunki w obu halach są rozmieszczane na podstawie różnych kryteriów. Jak wyjaśnia Roberto Urra: „W magazynie profili są one pogrupowane według długości, a te, które mają identyczną długość, klasyfikujemy według wagi. Hala, w której składujemy produkty na paletach, jest natomiast podzielona na dwie części: po jednej stronie umieszczamy markizy, a po drugiej akcesoria do rolet i żaluzji. Ponadto w obu częściach zainstalowaliśmy regały wjezdne, które służą do składowania produktów o dużej rotacji oraz regały paletowe, na których ładunki są rozmieszczane według wagi i odbywa się na nich kompletacja”.
Regały wspornikowe – idealne rozwiązanie do składowania długich i ciężkich ładunków
- Długie jednostki ładunkowe: jest to system zaprojektowany do składowania długich elementów takich jak profile firmy Gaviota.
- Prosta konstrukcja: regały zbudowane są z kolumn, do których przymocowane są ramiona wspornikowe tworzące poziomy ładunkowe.
- Uniwersalność: wysokości poziomów ładunkowych w regałach wspornikowych można łatwo modyfikować, co pozwala dostosować regał do gabarytów ładunku.
- Bezpośredni dostęp: dogodny dostęp do regału ułatwia obsługę i kontrolę wzrokową składowanego na nim towaru.
Proces magazynowy
W magazynie Gavioty panuje bardzo szybkie tempo pracy. Poza obsługą wielu jednostek asortymentowych operatorzy, w zależności od sezonu, muszą każdego dnia przyjąć od 550 do 700 palet i od 125 do 200 paczek profili. Większość towaru jest dostarczana z zakładów produkcyjnych, które firma posiada w Hiszpanii i Libanie, część zaś pochodzi od dostawców zewnętrznych, głównie krajowych.
Jednocześnie codziennie z magazynu wysyłanych jest około 600 palet i około 150 paczek profili. Roberto Urra wskazuje, że „40% zamówień jest wysyłanych do klientów hiszpańskich, a 60% trafia do odbiorców z innych krajów, zwłaszcza z Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Algierii”.
Najbardziej wymagającym etapem odbywającego się tutaj procesu magazynowego jest przygotowywanie zamówień. Operatorzy kompletują i wysyłają ok. 450 zamówień dziennie, w ciągu zaledwie dwóch zmian (trzech w miesiącach letnich).
Roberto Urra wyróżnia trzy rodzaje zamówień realizowanych w tutejszym magazynie: „profile, kartony i pełne palety”. W hali z profilami operatorzy pobierają profile z paczek składowanych na trzech dolnych poziomach regałów, na górnych natomiast umieszczone są paczki stanowiące zapas lub są pobierane i wysyłane w całości.
W drugiej hali, gdzie produkty składowane są na paletach, operatorzy pobierają albo pełne palety, albo kompletują zamówienia odnajdując i pobierając pojedyncze kartony z palet umieszczonych na dolnych poziomach. Niektóre zamówienia składają się z pojedynczych sztuk – ich przygotowywanie odbywa się w specjalnie przeznaczonej do tego strefie. Dyrektor ds. Logistyki potwierdza, że „bezpośredni dostęp do palet z towarem ma decydujący wpływ na szybkość realizacji zamówień”.
Wszystko na swoim miejscu
Magazyn firmy Gaviota w Villenie wyróżnia się doskonałą organizacją w zakresie rozmieszczenia ładunków, co przekłada się na znacznie usprawnienie przeprowadzanych operacji i lepszą kontrolę nad liczącym 17 400 pozycji asortymentem.
„Choć trudno w to uwierzyć, pomimo pandemii mamy więcej pracy, nawet w stosunku do lat ubiegłych” – zapewnia Roberto Urra. Rozwiązanie stanowiące połączenie trzech typów regałów – wspornikowych, paletowych i wjezdnych – sprawiło, że logistyka nabrała dynamiki i płynności – oczywiście z korzyścią dla klientów firmy, która w ekspresowym tempie jest w stanie zrealizować 450 zamówień dziennie.
Wszystkie produkty w naszym magazynie są rozmieszczone na podstawie określonych kryteriów związanych z ich cechami, takimi jak długość, waga czy tempo rotacji. Ponadto regały wspornikowe to jedyny system, który nadaje się do składowania profili o długości od 4 do 7 m.
Korzyści dla firmy Gaviota
- Maksymalne wykorzystanie miejsca: regały wspornikowe, regały paletowe i regały wjezdne zajmują praktycznie całą powierzchnię magazynu, zapewniając dużą pojemność.
- Odpowiednia organizacja składowania: w obu halach magazynowych produkty są rozmieszczone z uwzględnieniem ich wymiarów, wagi i rotacji.
- Sprawna kompletacja zamówień: bezpośredni dostęp do każdego produktu usprawnia prace magazynowe, ułatwiając operatorom każdego dnia realizację ok. 450 zamówień składających się z profili, kartonów i całych palet.
Regały wspornikowe | |
---|---|
Pojemność magazynowa: | 3480 jednostek ładunkowych |
Wymiary jednostki ładunkowej: | 4000 / 7000 x 600 mm |
Maksymalna waga jednostki ładunkowej: | 600 kg |
Wysokość regałów: | 8 m |
Galeria
Trzy systemy składowania w magazynie Gaviota w Villena (Hiszpania)
Zapytaj eksperta