Sud-Fresh zapewnia identyfikowalność artykułów spożywczych za pomocą Easy WMS

Sud-Fresh zapewnia identyfikowalność artykułów spożywczych za pomocą Easy WMS

Operator logistyczny Sud-Fresh zarządza asortymentem ponad 4100 produktów swoich klientów w dwóch magazynach.

Sud-Fresh

Sud-Fresh, belgijski operator logistyczny obsługujący firmy z branży spożywczej, wdrożył Easy WMS w dwóch magazynach. System wyznacza miejsca składowania na podstawie takich kryteriów jak tempo rotacji, temperatura przechowywania i termin przydatności do spożycia.

Sud-Fresh: specjaliści w zakresie logistyki żywności

Sud-Fresh z siedzibą w Namur w południowej Belgii jest w swoim kraju jednym z głównych dostawców usług logistycznych dla sektora spożywczego. Zapewnia obsługę w zakresie magazynowania i transportu przedsiębiorstwom nie tylko z rynku lokalnego, ale również z Francji, Luksemburga i Holandii. W 2024 roku Sud-Fresh otrzymał prestiżową nagrodę Transport & Logistics Awards dla Firmy Transportowej Roku, przyznawaną przez Transportmedia, belgijskiego wydawcę czasopism poświęconych tematyce transportowej i logistycznej. Założona w 1997 roku firma Sud-Fresh zatrudnia ponad 300 osób i dysponuje flotą ponad 150 pojazdów.

POTRZEBY

  • Możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym asortymentu liczącego ponad 4100 produktów.
  • Rozmieszczenie towaru w magazynie z uwzględnieniem tempa rotacji, daty przydatności do spożycia lub numeru partii.

ROZWIĄZANIE

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Identyfikowalność produktów składowanych w dwóch magazynach.
  • Obsługa towaru zgodnie z wymogami poszczególnych klientów, w tym cross-docking i FEFO.

Operator logistyczny Sud-Fresh zyskał uznanie przedsiębiorstw z branży spożywczej dzięki sprawnej obsłudze ich towaru w zakresie magazynowania i transportu. „Logistyka jest podstawą każdego biznesu. Dlatego naszym celem jest terminowość, a niezawodność standardem” – podkreśla Vincent Gaillard, Dyrektor Generalny firmy Sud-Fresh.

Aby móc prężnie się rozwijać, firma wdrożyła w magazynach w Aubange i Rhisnes oprogramowanie Easy WMS. „Uważnie śledzimy postęp technologiczny i stale inwestujemy w rozwiązania optymalizujące logistykę” – zaznacza Dyrektor Generalny.

Easy WMS zarządza dwoma obiektami, w których na łącznej powierzchni 40 000 m² mieści się przeszło 4100 pozycji asortymentowych wielu klientów. Sud-Fresh nie tylko magazynuje towar, ale także realizuje wysyłkę zamówień do odbiorców z Belgii, Francji, Luksemburga i Holandii. „Proces logistyczny jest często postrzegany jako sztywny i złożony. Easy WMS pokazuje, że to nieprawda, zapewnia nam bowiem elastyczność, dzięki której jesteśmy w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom zarówno naszych klientów, jak i ich odbiorców” – zauważa Vincent Gaillard.

Oprogramowanie w logistyce artykułów spożywczych

„Składowanie i obsługa produktów wrażliwych na temperaturę to nasza specjalność” – podkreśla Dyrektor Generalny. Jako operator 3PL działający w sektorze spożywczym Sud-Fresh mierzy się z wyzwaniami, jakie stanowią magazynowanie towaru w różnych zakresach temperatur, kompletacja produktów szybkozbywalnych oraz zarządzanie zapasami należącymi do różnych firm, z których każda ma określone wymogi. W tej sytuacji niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie magazynowe.

Easy WMS kieruje procesem magazynowym w obu obiektach od przyjęcia towaru do wysyłki zamówień. Istotną operacją systemu jest wyznaczenie miejsc składowania w oparciu o różne kryteria, takie jak tempo rotacji, data przyjęcia do magazynu, termin przydatności do spożycia, numer partii czy rodzaj produktu. „Mięso, ryby i warzywa wymagają temperatury kontrolowanej, natomiast produkty takie jak ciastka, czekolady oraz orzechy składujemy w temperaturze pokojowej” – wyjaśnia Dyrektor Generalny. Automatyczne wprowadzenie każdego przyjętego do magazynu produktu pozwala zapewnić identyfikowalność na dalszych etapach procesu.

Towar jest rozmieszczony w magazynie według tempa rotacji, temperatury i terminu przydatności

Oprogramowanie Mecaluxu zostało zintegrowane z systemem ERP każdego klienta w celu zarządzania towarem zgodnie z indywidualnymi wymogami. Poprzez ERP każda z firm będących klientami Sud-Fresh zleca zadania, np. przeprowadzenie cross-dockingu, za których wykonanie odpowiada Easy WMS.

Większość klientów wymaga, aby ich produkty były obsługiwane metodą FEFO (ang. first expired, first out). Stosuje się ją w logistyce żywności, ponieważ gwarantuje, że produkty, których termin przydatności do spożycia upływa najwcześniej, są wysyłane w pierwszej kolejności.

Wincent Gaillard uważa, że „system zarządzania magazynem opracowany przez Mecalux to doskonały wybór, ponieważ optymalizuje proces i umożliwia identyfikowalność produktów, śledząc każdy ruch wszystkich artykułów w czasie rzeczywistym”. Ogromną zaletą Easy WMS jest dostępność wszystkich informacji o każdym produkcie za pośrednictwem jednego systemu.

Logistyka z perspektywami na przyszłość

Sud-Fresh stara się dostosowywać do zmieniających się potrzeb swoich klientów, producenci z branży spożywczej. System zarządzania magazynem Easy WMS pomaga zapewnić odpowiednie warunki składowania i transportu w zakresie temperatury, niewielka jej zmiana bowiem może doprowadzić do zepsucia się towaru.

Cyfryzacja dwóch magazynów w Belgii jest częścią strategii rozwoju firmy Sud-Fresh. „Planujemy uruchomienie nowego centrum logistycznego z dwiema turbinami wiatrowymi, które będą generować energię potrzebną do ładowania naszych elektrycznych ciężarówek” – zdradza Dyrektor Generalny.

System zarządzania magazynem opracowany przez Mecalux to doskonały wybór, ponieważ optymalizuje proces i umożliwia identyfikowalność produktów.

Vincent GaillardDyrektor Generalny firmy Sud-Fresh

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta