Firma ADA zautomatyzowała przyfabryczny magazyn materiałów opatrunkowych
ADA, portugalski producent wyrobów medycznych, wyposażyła magazyn przy fabryce w automatyczny system Pallet Shuttle
ADA, uznany na świecie portugalski producent wyrobów medycznych, wyposażyła magazyn przy fabryce w Paços de Ferreira w automatyczny system Pallet Shuttle. Procesem zarządza oprogramowanie magazynowe Easy WMS, zapewniając identyfikowalność produktów.
ADA: uznany na świecie producent materiałów opatrunkowych
Portugalska grupa ADA (czyli Albino Dias de Andrade) specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych: materiałów opatrunkowych z gazy i włókniny, bandaży oraz pieluch dla dorosłych. Należą do niej ADA S.A., ADA FIOS (jedyny w Europie producent gazy i włókniny) i ADATEC (dostawca nowoczesnych technologii dla grupy). Dzięki synergii tych trzech spółek samodzielnie realizuje wszystkie etapy produkcji. Założona w 1974 roku firma ADA zatrudnia ponad 400 osób i produkuje dziennie przeszło 6 milionów jałowych opatrunków.
POTRZEBY
|
ROZWIĄZANIA
|
KORZYŚCI
|
---|
Łańcuch dostaw producenta wyrobów medycznych, takiego jak ADA, wymaga systemów magazynowania i transportu, które gwarantują ich bezpieczeństwo i jakość, ponieważ od produktów tych zależy zdrowie i życie pacjentów.
„Już od niemal półwiecza każdego dnia staramy się być najlepsi w swojej branży. Na nasz sukces pracuje zespół liczący obecnie 400 osób. Jakość to nasz priorytet, dlatego jej kontrola jest nieodłącznym elementem każdego etapu procesu produkcyjnego. Posiadamy własne laboratoria, w których jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzać wszystkie wymagane badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne” – wyjaśnia Paulo Andrade, CEO grupy ADA.
Założona w 1974 roku w Portugalii firma ADA to uznany na rynku międzynarodowym producent, który dzięki wysokim standardom jakości notuje od kilku dekad stały wzrost. Dyrektor Generalny wymienia jej ostatnie osiągnięcia: „W 2016 roku otworzyliśmy siedzibę w Paços de Ferreira nieopodal Porto, a kilka lat później zbudowaliśmy trzy dodatkowe jednostki produkcyjne. Dzięki tym nowym obiektom, które są bardziej nowoczesne i lepiej spełniają dzisiejsze oczekiwania i wymogi rynku, potroiliśmy zdolność produkcyjną i skróciliśmy czas realizacji zamówień. Nastąpiła również zauważalna poprawa warunków pracy personelu”.
Paulo Andrade wskazuje także, co wyróżnia grupę ADA na tle konkurencji: „Jesteśmy jedną z niewielu w Europie firm z tej branży, które posiadają pełną kontrolę nad procesem produkcji. Proces ten zaczyna się od zakupu włókna, następnie trafia ono do naszego własnego działu przędzenia, tkania i wybielania, a potem z tkaniny i włókniny produkujemy opatrunki. W ten sposób możemy zagwarantować wysoką jakość wyrobów”.
Nowoczesne technologie produkcji i magazynowania odgrywają kluczową rolę w osiąganiu celów z zakresu efektywności, wydajności, bezpieczeństwa oraz jakości. Do obsługi gotowych produktów w fabryce w Paços de Ferreira służy automatyczny system Pallet Shuttle, jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań magazynowych, jakie istnieją obecnie na rynku. Paulo Andrade nie ma wątpliwości, że bez automatyzacji składowania nie byłby możliwy tak duży wzrost produktywności: „Każdego dnia do odbiorców z całego świata wysyłamy ponad sześć milionów opatrunków, a także dostarczamy na rynek krajowy i europejski bandaże oraz pieluchy dla dorosłych”.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa wyrobów medycznych niezbędna jest też identyfikowalność. System zarządzania magazynem Easy WMS śledzi każdy ruch produktu od przyjęcia do magazynu aż do dostarczenia odbiorcy. „Od kwiatu bawełny po gotowy opatrunek – pełna identyfikowalność w całym procesie produkcji i magazynowania stanowi gwarancję najwyższej jakości naszych produktów” – podkreśla CEO grupy ADA.
Automatyczny proces magazynowy
Automatyczny magazyn mieści ponad 4800 palet. Jest to pojemność, która spełnia w tym zakresie aktualne wymogi firmy, spowodowane wysokim tempem produkcji. Miejsca składowania są dostosowane do dwóch wysokości jednostek ładunkowych: 1,5 m i 2,4 m. Gotowe produkty z linii produkcyjnych do magazynu dostarcza automatyczny przenośnik. Z przenośnika na regały natomiast towar transportują automatyczne układnice. Każda z nich wykonuje w ciągu godziny 54 cykle. Ostatni etap transportu wewnętrznego to zadanie autonomicznego wózka Pallet Shuttle, który przemieszcza palety z towarem w kanałach regałów, by odłożyć je na miejsce wyznaczone przez system Easy WMS.
Zaletą systemu Pallet Shuttle, poza poprawą dynamiki przepływu towaru, jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej. Aby uzyskać jeszcze większą pojemność, magazyn posadowiono 2 m poniżej poziomu gruntu, zwiększając tym samym jego wysokość.
Ostatnim etapem zautomatyzowanego procesu magazynowego, którego poszczególne czynności koordynuje system Easy WMS, jest realizacja zamówień. Na dwóch stanowiskach kompletacyjnych przygotowuje się do ośmiu zamówień w tym samym czasie. Następnie wózek wahadłowy dostarcza ładunki do strefy buforowej.
Sektor ten został wyposażony w dwanaście kanałów przepływowych, z których każdy mieści osiem palet. Easy WMS rozdziela ładunki według zamówień klientów, kierując je do poszczególnych kanałów.
Magazyn pod pełną kontrolą
Ważnym wymogiem firmy ADA była integracja oprogramowania magazynowego z systemem ERP. Narzędzia te wymieniają dane, aby jeszcze precyzyjniej skoordynować ruch każdego artykułu w całym procesie, od momentu, gdy opuści produkcję i trafi do magazynu, aż po wysyłkę do odbiorcy. Paulo Andrade potwierdza, że „dwukierunkowa komunikacja między systemami zapewnia lepszą kontrolę nad zapasami”.
ERP z wyprzedzeniem powiadamia Easy WMS, jakie produkty zostaną dostarczone z produkcji do magazynu. W momencie przyjęcia towaru Easy WMS identyfikuje je na stanowisku kontrolnym, gdzie również sprawdza, czy jednostki ładunkowe spełniają obowiązujące w magazynie wymogi w zakresie wymiarów, a także wyznacza dla każdego produktu odpowiednie miejsce na regałach zgodnie ze stosowaną strategią zarządzania miejscami składowania (slotting).
Logistyka przyszłości
„ADA gwarantuje najwyższą jakość i pełne bezpieczeństwo wyrobów, ponieważ priorytetem jest dla nas zdrowie i życie pacjentów” – podkreśla Dyrektor Generalny.
W sektorze wyrobów medycznych automatyzacja to najlepszy sposób na spełnienie wymogów bezpieczeństwa i jakości. Ponadto automatyczne rozwiązania w zakresie składowania i transportu wewnętrznego usprawniają przepływ towaru oraz zwiększają pojemność magazynową. Fabryka 4.0 grupy ADA to precyzyjne połączenie logistyki i produkcji, w którym nie ma miejsca na błędy i opóźnienia.
Automatyczne rozwiązania magazynowe Mecaluxu doskonale realizują naszą strategię robotyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. System Pallet Shuttle oraz układnice, przenośniki i wózek wahadłowy, których pracą kieruje Easy WMS, poprawiają jakość i bezpieczeństwo produktów.
Galeria
W magazynie firmy ADA wózek Pallet Shuttle odkłada palety na regały
Zapytaj eksperta