Zaawansowane symulacje sposobem na zwiększenie wydajności magazynowej

03 lut 2025

Oprogramowanie symulacyjne Mecaluxu do projektowania magazynów

Symulacja jest narzędziem technologicznym pozwalającym na poprawę wydajności obiektów logistycznych przed ich uruchomieniem. Mecalux wykorzystuje w tym celu technologię cyfrowych bliźniaków (digital twins), czyli wirtualną kopię magazynu, która odwzorowuje rzeczywiste procesy, infrastrukturę i zasoby, takie jak: towar, systemy składowania, urządzenia transportu wewnętrznego czy oprogramowanie.

Mecalux wprowadza oprogramowanie symulacyjne i tworzy wirtualną kopię magazynów swoich klientów w celu usprawnienia ich działań operacyjnych

Symulacje Mecaluxu mają na celu przetestowanie rozwiązań magazynowych w wirtualnym środowisku i zweryfikowanie wydajności pracy obiektu. Proces obejmuje następujące etapy:

  1. Gromadzenie danych. W pierwszej fazie określany jest zakres projektu oraz ustalane są wstępne dane — takie jak, aktualny oraz oczekiwany przepływ towaru — które posłużą za bazę modelu symulacji.
  2. Dobór wyposażenia. Sprawdzenie w warunkach cyfrowych właściwości technicznych i operacyjnych urządzeń magazynowych w celu potwierdzenia ich użyteczności i wydajności.
  3. Projekt rozwiązania. Przeprowadzanie kompleksowej symulacji magazynu z uwzględnieniem różnorodnych konfiguracji i scenariuszy, aby potwierdzić, że wybrane systemy spełnią oczekiwania klienta.
  4. Uruchomienie. Oprogramowanie pomaga ulepszyć funkcjonowanie magazynu, co przyczynia się do szybszego uruchomienia obiektu i zapobiega powstawaniu problemów związanych z przepływem towaru.
  5. Przyszłość magazynu. W przypadku rozwoju działalności można dokonywać symulacji w celu ustalenia możliwych sposobów poprawy wydajności magazynu, włączając w to nowe konfiguracje czy rozbudowę.

Cyfrowe zaplecze Mecaluxu

Zespół techniczny Mecalux wykorzystuje własne oprogramowanie symulacyjne do tworzenia projektów, ich testowania oraz ulepszenia wydajności magazynowej swoich klientów. Do systemu wprowadzane są dane firmy, informacje o podstawowych potrzebach logistycznych, a także rozwiązania magazynowe, które zostaną wykorzystane w obiekcie, między innymi, układnice, przenośniki czy inne zrobotyzowane elementy wyposażenia.

Bliźniak cyfrowy przewiduje działanie magazynów

Oprogramowanie tworzy cyfrowego bliźniaka,  który może przewidzieć, w jaki sposób magazyn będzie funkcjonował i wykryć możliwość tworzenia się wąskich gardeł na przestrzeni całego łańcucha logistycznego. Zadaniem tego narzędzia jest również obliczenie zdolności operacyjnej oraz zwiększenie efektywności cyklu pracy i przepływu zasobów.

Mecalux stale udoskonala swoje produkty, korzystając z danych empirycznych, które oprogramowanie symulacyjne pozyskuje z każdego urządzenia. Proces ten gwarantuje, że rozwiązanie dostosuje się do potrzeb klienta.

Zalety oprogramowania symulacyjnego

Symulacja pozwala dostosować magazyny do potrzeb klientów

Optymalny projekt


Rozwiązania logistyczne opracowywane są w taki sposób, aby spełnić oczekiwania firm w zakresie operacyjności oraz zminimalizować ryzyko braku rentowności.

Zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają korygować potencjalne nieprawidłowości już na etapie projektowania

Zapobieganie błędom


Zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają korygować potencjalne nieprawidłowości już na etapie projektowania, zapobiegając ponoszeniu kosztów naprawy tych błędów w rzeczywistości.

Cyfrowy bliźniak pozwala wypróbować różne strategie i procedury oraz sprawdzić, jak magazyn będzie funkcjonował

Tworzenie środowiska testowego


Cyfrowy bliźniak pozwala wypróbować różne strategie i procedury oraz sprawdzić, jak magazyn będzie funkcjonował w obliczu wystąpienia utrudnień i nieprawidłowości.

Klienci mogą zobaczyć wizualizację swojego magazynu

Podgląd działania


Znajomość działania magazynu przed jego uruchomieniem może ułatwić określenie zapotrzebowania na zasoby ludzkie oraz usprawnić zarządzanie przepływem pracy.