Chmura obliczeniowa, czyli zdalny dostęp do usług przez internet, w ciągu najbliższych czterech lat przestanie być przełomową technologią, a stanie się wymogiem, którego spełnienie będzie niezbędne dla utrzymania konkurencyjności biznesu – uważają eksperci z Gartnera koncentrujący się na wykorzystaniu aplikacji opartych na sztucznej inteligencji w chmurze.
Milind Govekar, analityk w firmie konsultingowej Gartner, jest zdania, że chmura stanie się decydującym elementem konkurencyjności. Do 2028 roku 50% przedsiębiorstw będzie korzystać z branżowych platform chmurowych w celu zwiększenia swoich możliwości.
„Niewiele spośród firm, które zaczęły korzystać z zalet chmury, uświadamia sobie jej potencjał we wspieraniu transformacji biznesowej. W rezultacie te, które wykorzystują chmurę do budowania nowej fali innowacji opartych na sztucznej inteligencji, będą generować wartość biznesową na ogromną skalę” – stwierdził Govekar powiedział podczas sympozjum Gartner IT/XPO.
Chmura jako siła napędowa automatyzacji
Eksperci przewidują, że w najbliższych kilku latach firmy przestaną postrzegać usługi w chmurze jako nowość czy wyłącznie narzędzie i będą z nich korzystać dla zapewnienia innowacyjności i rozwoju swojej działalności. W 2028 roku usługi w chmurze będą koniecznością, a większość organizacji będzie w stanie przewidywać zmiany i wahania na rynku i zawczasu na nie reagować.
Wśród nowych możliwości, jakie już oferuje chmura, można wymienić elastyczność, ciągłą integrację i ciągłe dostarczanie w chmurze (CI/CD), funkcje bezserwerowe, interfejsy API oraz procesy oparte na AI trudne do uzyskania za pomocą innych środków. Aby wykorzystać te możliwości do pełnego wdrożenia automatyzacji, organizacje muszą dokładnie ocenić takie czynniki, jak inwestycje w rozwój umiejętności, likwidowanie murów między działami oraz promowanie współpracy między zespołami.